Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • HRA: Za sada nejasno zašto Vlada nije opredijelila novčane nadoknade porodicama civilnih žrtava rata stradalih na Kosovu i u Bukovici

HRA: Za sada nejasno zašto Vlada nije opredijelila novčane nadoknade porodicama civilnih žrtava rata stradalih na Kosovu i u Bukovici

Nastavićemo da se zalažemo i za njihovo pravo na ove novčane naknade

HRA: Za sada nejasno zašto Vlada nije opredijelila novčane nadoknade porodicama civilnih žrtava rata stradalih na Kosovu i u Bukovici Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Akcija za ljudska prava (HRA), Crnogorski komitet pravnika za zaštitu ljudskih prava (CKP) i Udruženje “Štrpci - Protiv zaborava” pozdravljaju odluku Vlade Crne Gore da jednokratnim naknadama obezbijedi reparacije za porodice civilnih žrtava ratova ’90-ih, koje su ignorisane posljednje tri decenije.

„Sudeći po “Informaciji o dodjeli jednokratne novčane pomoći porodicama žrtava deportacije izbjeglica, tragičnih događaja u Štrpcima i bombardovanja u Murinu i Tuzima”, koju je Vlada objavila, opredjeljeni su iznosi po 100 hiljada eura za 16 porodica žrtava tragičnih događaja otmice putnika iz voza u Štrpcima, NATO bombardovanja u Murinu i Tuzima i Deportacije izbjeglica iz Herceg-Novog. Porodicama žrtava će ove godine biti isplaćeno po 50 hiljada eura, i još po toliko 2026. Naknade su vezane za status civilne žrtve rata, koje su prepoznate izmjenama Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti“, navode u saopštenju iz HRA.

Spajić: Vlada opredijelila po 100 hiljada eura za 16 porodica žrtava ratova 90-ih
9
Spajić: Vlada opredijelila po 100 hiljada eura…
25.04.2025 16:07


Ova odluka je, ističu oni, od istorijskog značaja, ima veliki značaj za suočavanje sa prošlošću i prihvatanje najboljih standarda obezbjeđivanja reparacija za žrtve teških kršenja ljudskih prava kao što su ratni zločini.

„Za sada nije jasno zašto je Vlada izostavila porodice civilnih žrtava rata koje su stradale na Kosovu i u Bukovici. Nastavićemo da se zalažemo i za njihovo pravo na ove novčane naknade“, poručili su iz HRA.

Ne zaboravljajum, napominju oni, ni pravo na obeštećenje nevinih žrtava zločina u Kaluđerskom lazu. 

„Članovi njihovih porodica nemaju crnogorsko državljanstvo, pa ni pravo na socijalni status u Crnoj Gori. Taj zločin zbog propusta u istrazi nije prepoznat kao ratni zločin, zbog čega su i svi tužbeni zahtjevi porodica za obeštećenje svojevremeno odbijeni kao zastarjeli, ali Crna Gora ima dug časti i prema tim žrtvama. Nadamo se da će opredjeljenje Vlade da poštuje prava civilnih žrtava rata poslužiti kao primjer u regionu i šire, za donošenje sličnih odluka koje bi obuhvatile sve porodice žrtava ratnih zločina“, zaključuju u saopštenju iz HRA.

Portal Analitika