Društvo

HRAPOVIĆ: Tenderske procedure koče nabavku ljekova

Izvor

- Tokom ove godine, zbog komplikovane tenderske procedure, poništeno je osam postupaka javnih nabavki za potrebe zdravstva. To je stvorilo velike poteškoće u funkcionisanju sistema, jer je neminovno vodilo nestašici medicinskih sredstava neophodnih za rad javnih zdravstvenih ustanova - kazao je Hrapović.

On je podsjetio da Fond, između ostalog, sprovodi centralizovane nabavke medicinskih sredstava za javne zdravstvene ustanove.

- Shodno tome, svako poništavanje postupka javne nabavke stvara velike poteškoće. Za realizaciju novog postupka potrebno je, u najboljem slučaju, najmanje 100 dana. Suvišno je komentarisati kakve posljedice, po život i zdravlje građana, može prouzrokovati nestašica medicinskih sredstava - upozorava Hrapović.

Poništavanje

Kao razloge za poništavanje postupaka javnih nabavki, Komisija je najčešće navodila dva - žalbe koje su podnijeli ponuđači ili obavezne kontrole postupaka javnih nabavki (vrijednost javne nabavke prelazi iznos od 500.000 eura).

- U tekućoj godini nijesmo imali slučajeva da je postupak poništila Državna komisija zbog žalbe ponuđača. Nakon obavezne kontrole, poništena je partija 4 (rastvori i medicinska sredstva za hemodijalizu na aparatima proizvođača „Fresenius”, ili ekvivalent) postupka javne nabavke za izbor najpovoljnije ponude za nabavku medicinskih sredstava za dijalizu. Naručilac je partiju dodijelio ponuđaču d.o.o. „Hemomont“ - Podgorica i mišljena smo da, obzirom da partija sadrži 15 stavki, a ponuda navedenog ponuđača, čija je vrijednost 842.015,58 eura sa uračunatim PDV-om, imala je nedostatak kod dvije stavke. One količinski i finansijski čine neznatni dio - 0,24 procenta vrijednosti. Smatrali smo, stoga, da ona suštinski zadovoljava uslove koji su predviđeni pozivom i tenderskom dokumentacijom - objašnjava Hrapović.

On navodi da je u većem broju slučajeva postupak poništio Fond za zdravstveno osiguranje.

- U ovom slučaju, razlog je to što ponuđači nijesu dostavili ispravne ponude. Najčešći razlozi za poništenje bili su to ponuda cijenom prelazi procijenjenu vrijednost javne nabavke ili nije dostavljena obavezna dokumentacija. U ovom slučaju, rigidnost i složenost tenderske procedure doprinosi da se neke, ekonomski vrlo povoljne ponude, moraju proglasiti neispravnim. U toj situaciji, naručioci moraju izabrati znatno skuplje ponude, jer asdrže sve obavezne dokaze. Naravno, svjesni smo činjenice da moramo istrajati u poštovanju i primjeni načela zakonitosti kao osnovnog pravnog principa. Međutim, nije manje značajno, u pravno-ekonomskom smislu, ni načelo efikasne upotrebe javnih sredstava - naglašava Hrapović.

Direktor Fonda smatra da izmjene Zakona o javnim nabavkama predstavljaju neminovnost.

Portal Analitika