“Mještanin u Beranama, koji vjerovatno nije ni završio potrebne škole prolazeći ulicom locirao je problem, a mi ćemo vjerovatno formirati silne komisije i izraditi studije da bi obesmislili ono što je i laiku jasno”, rekao je on.
Hrvačević se upitao, ako eksploatacija šljunka nije problem - zašto se sada šljunkom zatrpavaju stope mosta. On je upitao znaju li nadležni razliku između laminarnog i turbulentnog strujanja, umiju li da definišu minimalni presjek slobodnog toka, navodeći da su to osnovi hidraulike, i da je to ono što se dešava u Crnoj Gori.
“Pogledajte Lim, Taru, Moraču, Zetu, Bojanu, čuste li priče da se ne radi o eksploataciji šljunka nego o čišćenju korita, izravnanju toka i produbljivanju gaza, branjenju obala, da ne nabrajam gluposti koje neko može smisliti, da bi opravdao nerad, neznanje i bojim se nešto još gore, a anestezirana javnost progutati”, rekao je on.
Hrvačević je kazao da je u Crnoj Gori nedavno upućen javni poziv za dobijanje koncesija za eksploataciju šljunka, a da sada ti „očišćeni“ tokovi prijete da ponesu mostove. Ukazujući da je put Nikšić Podgorica zatvoren kod Orje Luke, da mještani Ponara spasavaju stoku da se ne udavi, na situaciju u Mojkovcu, Beranama, Kolašinu, Hrvačević se upitao ko je kriv.
“To je bar lako. Ime i prezime koncesionara, ime i prezima odgovornog lica koncedenta, ime i prezime inspektora koji je vršio kontrolu i odobrio radove, sve to postoji i na internetu, samo treba pročitati i objaviti.
I obavezno da se sabera prihod od koncesija i šteta od poplava, da se zna „gdje smo“ i koliko smo uspješni”, rekao je on.Hrvačević je ocijenio da se ne dešava kataklizma, već pojava koja je relativno normalna za ovo doba godine, ukazujući da maksimalne pedesetogodišnje vode još nijesu dostignute, a da je Crna Gora već skoro paralisana.
“Pogledajte Berane, Zetu, Danilovgrad, Herceg Novi, Nikšić. Svaki put ista mjesta, iste lokacije, isti problemi, iste priče i isti ljudi na odgovornim mjestima”, rekao je Hrvačević.
Prema njegovim riječima, maksimalni nivo Plavnice je 530 centimetara, a juče je bio 452 cm, odnosno oko 80 centimetara niži, a problemi su se već maksimalizovali.
“U sistemu koji je u najvećoj mjeri zbog svoje nesposobnosti, nerada, nezainteresovanosti i da ne upotrijebim neku grublju, ali istinitu riječ, odgovoran za ovakva dešavanja, nađe se neko da izjavi da su u „dobroj mjeri građani krivi“, valjda što o svom trošku ne održavaju javno dobro”, rekao je on.
Hrvačević je kazao da je sve što se trenutno dešava u Crnoj Gori još jedan dokaz da se, kako je naveo, gase vatre koje smo sami zapalili i plaćaju troškovi i gašenja i paljevine.
On smatra da se od nadležnih i odgovornih insitucija, kojima je to praktično isključiva djelatnost, jedino Hidrometeorološki zavod pokazao na visini zadatka i stručno, kvalitetno i prognostički tačno, locirao problem, definisao njegovu veličinu i alarmirao na aktivnosti.
“Ostali, a pod time naročito mislim na Ministarstva i Uprave, obzirom koliko se pojavljuju u javnost i kakve smislene izjave daju, kao da nijesu u problematici zbog koje postoje”, rekao je on.Hrvačević je kazao da se raspisuju tenderi, rade projekti, ali da je to daleko od bilo kakve realnosti i realizacije da se, kako je rekao, graniči sa neozbiljnošću.
“Skupi se ekipa da projektuje, druga ekipa reviduje, neko sve to plati, organizuje se slikanje i daju se izjave za štampu, podijele se pare i potroši budžet i idemo dalje”, rekao je on.
“Neka neko kaže koje su u poslednjih desetak godina mjere odbrane od poplava uspješno izvedene, a koliko je po tom osnovu izdvojeno sredstava”.