Digitalna putna isprava omogućiće građanima da, na primjer, unaprijed najave dolazak u neku državu i na taj način maksimalno skrate vrijeme prelaska graničnih prelaza. Projekat u Hrvatskoj sprovode MUP i AKD, u kojima objašnjavaju da je riječ o zahtjevnom projektu, u kojem tek predstoji razvoj i brojna testiranja, zbog čega je Evropska komisija odobrila finansiranje u iznosu od skoro 2,3 miliona eura, piše Jutarnji list.
Podaci kao u pasošu
Hrvatski građani od 2009. godine koriste ePasoš, čija se sigurnost trenutno zasniva na provjeri autentičnosti ličnih podataka u fizičkom i elektronskom obliku.
To znači da su digitalizovani podaci sačuvani u čipu pasoša identični odštampanim podacima u knjižici pasoša. Izuzetak su biometrijski podaci.
Kako pojašnjavaju u AKD-u, pilot-projekti koje će provoditi Hrvatska i Finska, te Holandija i Kanada, za cilj imaju implementaciju digitalne putne akreditacije, čija je virtualna komponenta vezana uz ePutovnicu, odnosno sadrži djelimično kopiju biografskih i biometrijskih podataka lica koji se nalaze u ePutovnici.
To će omogućiti identifikaciju putnika samo na temelju virtualne komponente digitalne putne akreditacije.
Za novu digitalnu ispravu u AKD-u će nastaviti razvoj mobilne aplikacije Certilia, koju svaki građanin koji ima važeću ličnu ispravu s čipom može koristiti za digitalnu potvrdu identiteta.
„AKD će za potrebe pilot-projekta vlasniku pasoš omogućiti kreiranje digitalne putne isprave unutar mobilne aplikacije Certilia, koje je sredstvo elektronske identifikacije. Budući da Certilia ima sve pretpostavke budućeg digitalnog novčanika EU, logično je da AKD našim građanima osigura i digitalnu putovnicu na mobilnom uređaju“, ističe Jure Sertić, direktor AKD-a.
Podstaknuti pandemijom, ICT industrija i vlade istražuju načine učinkovitijeg korišćenja digitalnih informacija o pasošima, kako bi im omogućili lakši prolazak graničnih prelaza, posebno na aerodromomima. To je iniciralo različita rješenja, ali cilj je standardizacija izdavanja putnih isprava u digitalnom formatu.
Kako bi se osigurala visoki nivo sigurnosti, pristup se temelji na „hibridnom“ konceptu, u kojem će se putna u digitalnom formatu sastojati od virtualne komponente koja sadrži digitalni prikaz identiteta i jedne fizičke komponente koja je na siguran način povezana s virtualnom komponentom.
AKD takođe radi na uspostavljanju i razvoju nove generacije međunarodno sertifikovanog apleta za novu e-ličnu kartu, kao sredstva za kreiranje kvalifikovanog elektronskog potpisa, a radi i na unapređenju zaštite pasoša Republike Hrvatske novim dizajnom i modernim elementima zaštite od falsifikata, razvija projekte podrške procesima digitalizacije visokog obrazovanja i zdravstva, a svoje resurse značajno je usmjerio ka sektor mobilnosti i transporta.