Crnogorsko ministarstvo obrane je prije dvije godine nudilo podmornicu, zaostalu iz doba JNA, za oko 14.000 eura. Zainteresovanih nije bilo, pa kada su odlučili da je poklone, Slovenci su je objeručke prihvatili.
Nakon što je Ministarstvo obrane Crne Gore slovenačkom udruženju podmorničara punog naziva “Društvo za ohranjanje podmorniške tradicije - Podmorničar” doniralo podmornicu P-915 “Vardar“ nekadašnje JRM, Slovenci se spremaju na pravu avanturu ne bi li je dopremili do Pirana piše Slobodna Dalmacija.
Budući da je crnogorska donacija dio vojne imovine bivše SFRJ čija sukcesija još nije okončana, podmornica nikako ne smije preko hrvatske državne teritorije. Dakle, ni kopnom ni morem jer se radi o predmetu koji pripada - Hrvatskoj. Naime, matična luka “Vardara“, prema flotnoj listi bivše JRM, ratna je luka Lora u Splitu.
Kao takva, a prema odredbama sukcesije, pripada Hrvatskoj i smatra se plovilom hrvatske pripadnosti. Kada bi slovenački šleper sa podmornicom prešao granični prijelaz na Debelom brijegu, ili kada bi transportni brod uplovio u hrvatske teritorijalne vode na ruti malo dalje od Rta Oštro, istog trenutka podmornica bi trebala biti zaplijenjena. Slovenci to dobro znaju i planiraju da podmornicu prevezu širokim zaobilaznim rutama. Da podmornica neće preko Hrvatske potvrdili su nam i u slovenačkom društvu podmorničara. Prva solucija je kopneni put, tačnije magistralom od Tivta na sjever prema Srbiji, kroz Mađarsku, pa daleko na zapad do sjeverne granice Slovenije i dalje na jug do Pirana. Sve skupa dugih 1300 kilometara ceste.
Procjenjuje se da bi troškovi transporta objekta dugog gotovo 20 metara, visokog 4 metra i teškog malo više od 80 tona, kako su Slobodnoj Dalmaciji potvrdili specijalizovani prijevoznici, iznosila više od 200 hiljada eura. Plan “B“ avanture zaobilaska hrvatske teritorije je morski put. Od Tivta do Pirana, ne uplovljavajući kroz hrvatske teritorijalne vode, brod bi trebao prevaliti oko 430 nautičkih milja, odnosno 760 kilometara. Prijevoz koji uključuju njezin ukrcaj na brod uz pomoć dizalice, izrada kolijevke na kojoj bi ležala, dolazak u Piran, iskrcaj, uz osiguranje, izvozno carinjenje i uvozno carinjenje, procjenjuje se na minimalnih 100 hiljada eura. Bez obzira na to što je najjeftinija solucija prijevoza deset puta skuplja nego sama podmornica, od čeličnog plovila slovenački podmorničari - ne odustaju.