Abiznis

Hrvatska uvodi dodatne poreze na vikendice, stanove i jahte

Izvor

Udar na vikendaše: Porezni će udar ići prema vlasnicima kuća za odmor koji sada plaćaju od 5 do 15 kuna poreza po kvadratnom metru, zavisno o odluci lokalnih jedinica.

Godišnje se od poreza na 182.000 vikendica ubere oko 100 miliona kuna (u prosjeku 550 kn po vikendici). Taj porez prihod je lokalnih jedinica pa će se idućih dana s gradovima dogovarati iznos povećanog poreza na vikendice.

Promjenama u sastavu poreza na dohodak lokalne će jedinice izgubiti oko 700 miliona kuna što će se, kaže sugovornik iz Vlade, nadomjestiti oporezivanjem bogatijih kategorija stanovništva “prema njihovoj kupovnoj snazi”.

Premijerkinu najavu uvođenja imovinskog poreza javnost je interpretirala kao najavu oporezivanja stanova i kuća – jer je porez na nekretnine najčešći oblik koji se koristi pri oporezivanju imovine – no izvor iz Vlade kaže da će se o širem oporezivanju imovine raspravljati tek 2011., nakon što se povežu katastri i administracija dobije cjelovit uvid u imovinu građana.

Hrvatski se porezni sastav oslanja na poreze na potrošnju jer PDV i trošarine donose polovicu poreznih prihoda. Već dulje vrijeme neki stručnjaci i stranke (gotovo sve izuzev HDZ-a) traže da se imovina jače oporezuje. Sugerirao je to ovih dana i predsjednik.

Prvo srediti gruntovnicu: SDP, na primjer, predlaže da se smanje porezi i doprinosi i taj manjak nadomjesti oporezivanjem stambenog prostora u kojemu ne žive njegovi vlasnici. Analiza koju je na zahtjev Ministarstva financija izradila grupa stručnjaka pokazala je da se taj porez na može uvesti u kratkom roku jer treba još najmanje godina i pol dana da se sredi gruntovnica.

Nekretnine su opterećene kreditima, pa i to treba uzeti u obzir. Analiza je pokazala da bi taj porez bio dodatni teg na ekonomiju jer bi već uz stopu od 1 posto porez na imovinu srušio raspoloživi dohodak stanovništva tri posto.

 Godišnji porez na stan od 70 kvadrata bio bi oko 10.000 kuna, dvije prosječne plaće. Vani je porez na nekretnine široko rasprostranjen, u rasponu je od 0,1 do 3 posto vrijednosti nekretnine, najčešće se plaća jednom godišnje i predstavlja prihod lokalnih jedinica. Stambeni prostor u kojemu stanuje vlasnik uglavnom je oslobođen plaćanja poreza ili je on umanjen. Šta će biti kod nas, ostaje da se vidi!

Portal Analitika