Naime, utvrđeno je kako su lizing kuće, mahom u vlasništvu banaka, suprotno potpisanom ugovoru i potpuno neosnovano povećavali rate otplate za korisnike lizinga. Prevara je utvrđena u razdoblju od 2008. do 2020. godine, no mnogi neće moći da dođu do svog novca jer HANFA tvrdi da je većina slučajeva zastarjela.
Sanja Mehinović, bivša je radnica RBA Leasinga, prijavila je cijeli slučaj i predala dokumentaciju pomoću koje je regulator utvrdio nepravilnosti i nezakonitosti.
Mehinović je u intervjuu za Index.hr objasnila kako je tekla prevara, te da su postojale dvije liste klijenata.
"U onoj prvoj bili su povlašćeni klijenti i velike korporacije, kojih se banka bojala da bi mogli da otkriju prevaru i njima je rata lizinga obračunata na pravi način. Druga lista bila je ona „običnih klijenata“ koje su namjerno varali jer su smatrali da ih neće moći otkriti.
Neki iz ove druge liste ipak su otkrili prevaru, a RBA je s njima radila nagodbe kako ostali klijenti ne bi saznali da plaćaju više nego što bi trebali. Sve je to znao Nadzorni odbor, na čijem je čelu današnji predsjednik Hrvatskog udruženja banaka, Zdenko Adrović", kazala je Mehinović.
Ona je otkrila kako Ministarstvo finansija koje ima odjeljenje za kontrolu lizinga nije uopšte reagovalo na njene dokaze protiv lizing društava.
Takođe, kazala je kako je HANFA na početku nevoljno radila na otkrivanju prevare, iako su im bili predočeni svi dokazi, te kako nikada nije imala uvid u spise, iako je bila podnosilac prijave.
Upravnik odjeljenja za kontrolu lizing tržišta u HANFA-i je Ljiljana Marić, sestra ministra finansija Zdravka Marića, a Mehinović otkriva koliko je zapravo bilo teško sarađivati s HANFA-om, gdje su sve pogriješili i koja je njihova odgovornost.