Krajnje desničarske pro-srpske organizacije, u dužem periodu pokušavaju ostvariti istaknutu ulogu u društveno-političkom životu Crne Gore. Njihove aktivnosti posebno su bile vidljive tokom važnih dešavanja u posljednje četiri godine – litija, parlamentarnih i lokalnih izbora, ustoličenja mitropolita, kao i velikog broja protesta. Osim zbivanja na crnogorskoj političkoj sceni i regionalna dešavanja često su okidač za aktiviranje i djelovanje krajnje desničarskih organizacija i pojedinaca. Nedavna dešavanja na Kosovu su to ponovo pokazala.
Oružani napad na sjeveru Kosova koji je organizovao i predvodio potpredsjednik kosovske Srpske liste Milan Radojičić ozbiljno je zaprijetio narušavanjem mira i izazivanjem nestabilnosti u cijelom regionu Zapadnog Balkana. U napadu je stradao jedan kosovski policajac i tri srpska napadača. Dok su na Kosovu napadači optuženi za terorizam, a međunarodna zajednica zatražila njihovo hitno procesuiranje, u određenim nacionalističkim krugovima u Crnoj Gori je kreiran narativ da su napadači heroji i žrtve. Ključnu ulogu u kreiranju tog narativa ima Srpska pravoslavna crkva (SPC) zajedno sa krajnje desničarskim organizacijama i pojedincima od kojih se posebno ističe Miholjski zbor.
Miholjski zbor je organizacija bliska Srpskoj pravoslavnoj crkvi čiji je jedan od osnivača Mijajlo Backović, bivši pripadnik 63. padobranske brigade Vojske Jugoslavije i sekretar Metodija Ostojića, episkopa budimljansko-nikšićkog SPC. Kako je DFC ranije pisao, Mijajlo Backović je, 2016. godine, u Kotoru prisustvovao stvaranju tzv. Balkanske kozačke vojske. On posljednjih godina aktivno učestvuje u političkom životu u Crnoj Gori. U junu 2020. snimljen je kako koordinira politički protest u organizaciji Demokratskog fronta u Budvi. U avgustu iste godine je neposredno pred parlamentarne izbore prokleo sve glasače tadašnje vladajuće koalicije zbog usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti. Kontroverzno djelovanje Backovića zaokruženo je nepoštovanjem državnih simbola Crne Gore (jedini je sjedio prilikom intoniranja crnogorske himne u Nikšiću, povodom 18. septembra 2022. godine, Dana oslobođenja, zbog čega je protiv njega pokrenut prekršajni postupak, kao i u Budvi tokom proslave Dana opštine 2019. godine).
Miholjski zbor se putem društvenih mreža predstavlja kao humanitarna organizacija, ali kada se sagledaju njihovi stavovi i aktivnosti i kada se oni kontekstualizuju uočava se agenda zasnovana na desničarskoj ideologiji, militarističkom duhu i odanosti Srbiji i Rusiji.
Političko djelovanje Miholjskog zbora po prvi put je uočeno uoči parlamentarnih izbora 2020. godine. Ova organizacija više puta je javno isticala da je aktivno učestvovala u svrgavanju režima Mila Đukanovića. Nakon izglasavanja nepovjerenja Vladi Crne Gore, u februaru 2022. godine, pripadnici ove organizacije su učestvovali u organizovanju protesta i blokada saobraćajnica u Crnoj Gori, zajedno sa članovima pravoslavnih bratstava Stupovi i Zavjetnici Tvrdoš, uz jasne zahtjeve upućene političkim subjektima da novu Vladu formiraju stranke parlamentarne većine konstituisane nakon izbora 2020. godine i manjinske partije. Otvoreno su prijetili miru u Crnoj Gori kroz najavu da će formiranje manjinske vlade izazvati neviđeni haos u Crnoj Gori. Član organizacionog odobra narodnih protesta i govornik na tim protestima bio je predsjednik Miholjskog zbora Zdravko Nišavić.
U organizaciji Miholjskog zbora, Udruženja novinara CG i IN4S, 29. avgusta i 1.septembra 2022. godine, u Budvi i Podgorici, organizovani su proruski skupovi na kojima je govorio Igor Damjanović, dopisnik IN4S i srpskih tabloida sa ratišta u Ukrajini. Treba napomenuti da su Mijajlo Backović i Igor Damjanović, 16. februara 2022. godine, imali sastanak u Ambasadi Rusije u Podgorici, a da je Damjanović ubrzo nakon toga otputovao za Rusiju i ključni je medijski promoter ruske ratne propagande u Crnoj Gori.
U vrlo delikatnom momentu za cijeli region Zapadnog Balkana, SPC u Crnoj Gori i njoj bliske krajnje desničarske organizacije dodatno manipulišu i podgrijavaju atmosferu u cilju radikalizacije i moblizacije crnogorskih građana koji se izjašnjavaju kao Srbi. U više crnogorskih gradova SPC je održala pomene za stradale napadače na kojima su se okupile desetine građana Crne Gore, a kampanja se vodi i kroz pro-srpske medije u Crnoj Gori kao i putem društvenih mreža.