Huter je istakao da se crnogorski turizam trenutno suočava s najvećim izazovima, te da Cetinje, kao dio ukupne turističke ponude, nije izolovano „već svi nedostaci koje ima država i Prijestonicu karakterišu u manjoj ili većoj mjeri“.
„Veoma opasna prijetnja kvalitetnome razvoju turizma pored zdravstvene krize, su ratni sukobi i politička nestabilnost uz neminovnost izbjegličke krize koja, još uvijek, nije zahvatila Crnu Goru ali značajno ugrožava sigurnost turističkih putovanja.
Aktuelna ratna dešavanja i sva destrukcija koju demonstrira vojna sila kakva je Rusija, će se dakako, odraziti na globalne turističke tokove. Opravdana je i bojazan uslovljena aktuelnim, prilično konfrontiranim, političkim prilikama u zemlji. Time će, gotovo izvjesno, naredni period pored zdravstvene biti obilježen i političkom krizom i svim pojavama koje to breme nosi“, istakao je Huter.
Turizmu u Crnoj Gori, a time i Prijestonici kao generatoru ekonomije potrebno je, kako ističe Huter, na svim nivoima dati primat i komplementarno njemu graditi strategije u svim drugim segmentima.
On je podsjetio da je u aktuelnom Strateškom planu razvoja Prijestonice turizam prepoznat kao jedan od osnovnih pravaca privrednog razvoja sa obavezom valorizacije izvanrednih kulturno-istorijskih i prirodnih potencijala koji se nalaze na teritoriji Cetinja.
„Prirodne atraktivnosti i ostali sadržaji daju nam mogućnosti razvijanja brojnih vidova turizma, naročito ako se ima u vidu prostorna raznovrsnost prirodnih potencijala. Karakteristike prostora, posebno geografsko-saobraćajnog položaja, hidrografije, biljnog i životinjskog svijeta, klime i ostalih prirodnih obilježja, predstavljaju dobru osnovu za razvoj turističke privrede“, istakao je Huter.
Kulturna baština grada, činjenica da je Cetinje jedini grad u Crnoj Gori na čijoj se teritoriji nalaze dva Nacionalna parka, te brojni kraški fenomeni: škrape, špilje, uvale, kraška polja, jame i pećine, prema njegovim riječima, kvalitetna su i raznovrsna osnova za kreiranje zdravog i održivog turističkog ambijenta.
„Lovćen kao vazdušna banja ljeti, bogatom florom i faunom, zimi prekriven snijegom predstavlja atraktivno turističko odredište. Raznovrsni smještajni kapaciteti, pješačke i biciklističke staze, vidikovci, piknik mjesta, sportski tereni, avanturistički park, dječije i rekreativne ski staze su atraktivni sadržaji jednog od najmanjih Nacionalnih parkova Crne Gore“, kazao je Huter.
Prema njegovim riječima, važno je pomenuti i neke elemente koji, za jedan dio turista katkad nijesu u prvom planu, ali itekako doprinose razvoju turizma na sebi svojstven način. U tom kontekstu, između ostalih naveo je Lipsku i Cetinjsku pećinu koja, kako dodaje, na žalost, nije uređena i valorizovana.
„Osim njih postoji još nekoliko pećina: Lašorska, Strugarska, Obodska i Koronjina. Na Lovćenu postoji 7-8 jama i pećina koje se speleološki istražuju. Cijenim veoma važnim izdvajanje Lipske pećine kao jedne od turističkih atrakcija koja se svojom ponudom i kontinuirano dobrim rezultatima visoko pozicionirala i predstavlja respektabilan brend naše ukupne turističke ponude i nerijetko razlog odabira Cetinja kao turističke destinacije koju žele pośetiti“, kazao je Huter.
On je naglasio da je u svrhu planiranja razvoja turizma Prijestonice Cetinje potrebno utvrditi resurse na osnovu kojih se mogu ostvariti razvojni ciljevi, dodavši da je sistemska identifikacija i inventarizacija resursa na određenom području osnova za utvrđivanje ključnih i odgovarajućih resursa za turističko vrednovanje i stvaranje novih turističkih proizvoda destinacije.