Crna hronika

I dalje bez optužnice protiv Rada Miloševića, SDT bez odgovora o istrazi

Početkom oktobra će se navršiti dvije godine od akcije ANB i SDT u kojoj je Milošević prvi put priveden

I dalje bez optužnice protiv Rada Miloševića, SDT bez odgovora o istrazi Foto: Pobjeda
M portalIzvor

Specijalno državno tužilaštvo već 15 mjeseci nije informisalo javnost o toku istrage protiv bivšeg direktora Uprave prihoda i carina i visokog funkcionera GP URA, a prema informacijama do kojih je M portal došao iz podgoričkog Višeg suda, optužnica protiv njega i njegove grupe nije predata ovom pravosudnom organu.

SDT duže od 20 dana nije odgovorilo na pitanja M portala vezana za ovaj slučaj, a u ljeto 2023. godine su saopštili da je istraga u krivičnom predmetu proširena.

Proširenom istragom obuhvaćeni su Ivan Mićković, kojeg SDT tereti da je tokom 2018. stvorio kriminalnu grupu koja je djelovala na teritoriji Crne Gore. Članovi grupe, prema spisima SDT-a, postali su Marko Mićković, Mileta Simanić, Rajko Đurović, Đoko Lješković, Ratka Mandić, Zoran i Igor Pavićević, Milutin Pejović, Nebojša Adamović i još nekoliko neidentifikovanih lic, a skoro kojih se skoro svi nalaze se na slobodi.

Osumnjičeni se terete za krivična djela primanje mita, davanje mita i krijumčarenje. Okrivljeni Mićković, prema tužilačkim spisima, vrbovao je ostale pripadnike kriminalne grupe u cilju realizacije plana da u postupku uništenja zaplijenjenih cigareta obezbijede da službenici Uprave carina ne preduzimaju potrebne radnje, već da dozvole da se cigarete dalje preprodaju. Članovi komisije koja je trebalo da prati spaljivanje cigareta, kako sumnjaju u SDT-u, uzimali su po 1.250 eura kako bi potpisivali lažne izvještaje da su cigarete uništene. Umjesto toga, zaplijenjene cigarete su dovožene do fabrike u Nikšiću gdje je trebalo da se uništavaju, ali je 95 odsto njih, kako se sumnja, prepakivano u druga vozila i razvoženo po magacinima radi dalje prodaje.

Radu Miloševiću je u aprilu ukinuta i zabrana napuštanja prebivališta u Nikšiću, mjera koja mu je bila određena kada je pušten da se brani sa slobode.

Milošević je nakon izbora 30. avgusta 2020. godine obavljao najviše državne funkcije u ime GP URA, prvo kao državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova, a potom i kao direktor Uprave prihoda i carina.

Čovjeka koji je uz Abazovića javnosti predstavljan kao junak raskrinkavanja mreže šverca duvana, svega tri mjeseca nakon izbora na direktorsku funkciju, mediji su doveli u vezu sa kriminalnim klanovima.

Povod su bile njegove fotografije sa košarkaške utakmice i iz noćnog provoda u društvu Podgoričanke Sofije Bulatović koja je u dokumentu SOCTA 2021 evidentirana kao članica klana braće nedavno uhašenog Viktora Drešaja i Leona Drešaja za kojim policija traga, u okviru nedavno sprovedene akcije kodnog naziva "General".

Bivši direktor UPC tada je tvrdio da dugo poznaje Bulatović i da je njena pripadnost klanu za njega bila novina, te da je „riječ o organizovanom napadu na njega lično, zbog uloge koju je imao u sprječavanju šverca cigareta u Luci Bar“.

Međutim, već 1. oktobra 2022. godine, samo dva dana nakon trećeg spaljivanja cigareta u Nikšiću, Milošević je završio u policijskoj stanici, u okviru akcije razbijanja švercerskog lanca koju su sproveli Agencija za nacionalnu bezbjednost i SDT u saradnji sa stranim partnerima. Nakon šestosatnog informativnog razgovora on je pušten na slobodu, a četiri dana kasnije podnosi ostavku na mjesto direktora UPC.

21. decembra 2022. Milošević je po nalogu SDT-a uhapšen pod sumnjom za učešće u višemilionskom švercu cigareta prilikom fingiranog paljenja zaplijenjenih cigareta u Nikšiću.

Portal Analitika