„Oslobađajuća presuda za Miroslava Ivaniševića nije samo njegova ogromna lična pobjeda i izuzetna profesionalna satisfakcija za nas, njegove branioce, nego je od izvanrednog značaja za rehabilitaciju potpuno pogrešne, netačne slike o Crnoj Gori kao kriminalizovanoj državi, koja je institucionalno podržavala kriminal i pružala utočište italijanskim kriminalcima“, kaže za Portal Analitika Vesna Čejović, koordinator branilačkog tima Miroslava Ivaniševića.
Vesna Čejović i njena sestra Sonja su advokatice sa dugogodišnjom praksom, specijalizirale su se za međunarodno pravo. Obje su završilie poslijediplomske studije na državnom Univerzitetu u Rimu, pod mentorstvom profesora Tita Lukrecija Rica, inače glavnog savjetnika u Predsjedništvu Italije. Za magistarske teme sestre Čejovićke su nagrađene od Ministarstva inostranih poslova Italije, tačnije Direkcije za saradnju u razvoju. Kada je Miroslav Ivanišević formirao branilački tim, pored sestara Čejović angažovao je i dva italijanska advokata, Đuzepea Modestija i Frančeska Paola Sista (prvi slijeva na slici zajedno sa Čejović i Ivaniševićem). Vesni Čejović je povjerena uloga koordinatora branilačkog tima.
- Ivanišević je bio optužen za djelovanje u svojstvu ministra finansija u Vladi Crne Gore. Posebnu težinu ovoj oslobađajućoj presudi daje činjenica da su optužnicom kao oštećena strana označeni Ministarstvo finansija Italije i Evropska komisija, kaže Čejović, ocjenjujući da je odlukom u Bariju Crna Gora amnestirana od optužbi koje su se godinama plasirale sa ove i one strane Jadrana.
Strategija odbrane: U želji da objasni kompleksnost sudskog procesa u Bariju, Čejović ističe da se spisi predmeta nalaze u čak 250 kutija od kojih svaka ima nekoliko hiljada stranica spisa, a da je tužilac u optužnici naveo da dokaze predstavljaju - svi spisi. „Provele smo punu godinu dana u izučavanju i analizi na desetine hiljada stranica spisa na stranim jezicima, nakon čega smo uradile jedan obiman odbrambeni elaborat, kojeg smo prezentirale Sudu u Bariju i Javnom tužiocu Šelsiju“, kaže Čejović.
- Za nas dvije izuzetnu satisfakciju i čast predstavlja činjenica da su i tužilac Šelzi i sudija Rosa Calia di Pinto kao i italijanski advokati, dali niz komplimenata na naš rad i prezentirani elaborat i izrazili nam svoje visoko profesionalno poštovanje. Suština je da smo se mi navedenim elaboratom detaljno osvrnule na sve pojedinosti koje su se odnosile na neosnovanost tvrdnji iznešenih protiv Ivaniševića lično, obrazložili smo niz pravnih pitanja koje se tiču međunarodnog prava, a takođe smo ukazali na neosnovanosti optužbi koje su iznešene na račun države Crne Gore i njenih institucija, ističe Čejović.
Krunski dokazi odbrane – u Italiji: Koordinatorka Ivaniševićevog branilačkog tima ističe da su ključ odbrane bili dokazi crnogorske ali i sa italijanske strane.
- Za sve naše stavove pružili smo brojne pismene dokaze. Dobili smo zvanične odgovore naših institucija od kojih smo tražili da se izjasne u odnosu na pojedine navode iz materijala optužbe. Tokom jednogodišnjeg rada, došli smo i do vrlo interesantnih dokumenata - upravo italijanskih organa! Ta su se dokumanta pokazala dragocjenim, pa smo optužnicu osporavali u najvećoj mjeri, upravo podacima iz dokumentacije italijanskih istražnih organa, ističe Čejović naglašavajući da je u izvještaju kojim je otvorena istraga protiv Ivaniševića, u aprilu 2001. godine, navedeno, doslovice, da „nije bilo ni jednog elementa koji bi ga povezivao sa ilegalnim trgovinama koje su bile predmet istrage“, ali da je on ličnost od „apsolutnog značaja zbog svog položaja kojeg je imao u Vladi“.
- Postoje još 73 izvještaja istražnih organa u kojima se navode ko su članovi mafijaškog udruživanja a da se niti jednom ne pominje da je među njima bio Ivanišević! Slična situacija bila je i u vezi sa tvrdnjama iznešenim na račun crnogorskih institucija: kao dokaz o navodnoj institucionalnoj vezi Crne Gore i italijanskih kriminalaca, u materijalima optužnice apostrofiralo se da Crna Gora nije ekstradirala ni jednog italijanskog bjegunca od pravde. Došli smo do dokumenata da nije postojao ni jedan zahtjev nadležnih organa Italije za ekstradiciju - opisuje Čejović kako je odbrana pobijala navode optužnice. „U tužbi se takođe tvrdilo se da sudska saradnja nije postojala a mi smo došli do zvaničnog italijanskog dokumenta u kome se ukazuje da su italijanski tužioci direktno, a ne preko svog Ministarstva pravde, kontaktirali sa našim sudovima i tužilaštavima“, opisuje Čejović.
Preokret u procesu: Presuda Miroslavu Ivaniševiću, prema mišljenju Čejovićke, imaće uticaj i na poziciju drugih crnogorskih državlajna koji obuhvaćeni Šelzijevom optužnicom.
- Mi vjerujemo da oslobadjajuća presuda protiv Ivaniševića, značajno olakšava položaj drugih crnogorskih državljana, jer se optužnica prema njima zasnivala na sličnim tvrdnjama. Nadamo se da će oni u daljem toku postupka razjasniti ostale navode koji se specifično na njih odnose, smatra advokatica Čejović.
Analizirajući medijsko praćenje ročišta u Bariju Čejovićka uočava da je u Crnoj Gori, kod nekih medija bilo namjere da se čitav slučaj iskoristi protiv interesa države. „Mi smo apsolutno na stanovištu – koje smo i zastupali pred sudom u Bariju - da se ne mogu kvalifikovati kao krimanalni jedna cijela država i njene institucije, kao što je to ovdje bio slučaj. Odgovornost, pa čak i u slučaju najtežih zločina – kao što su ratni zločini – uvijek je individualna“, kaže Čejović.
Medijska haranga: Koordinatorka Ivaniševićevog branilačkog tima ističe da je njen klijent bio izložen medijskom progonu.
- Gospodin Ivanišević je bio izložen svojevrsnom medijskom progonu, netačnim i zlonamjernim informacijama i manipulacijama u pojedinim medijima vezano za ovaj slučaj. Mogle su se vidjeti čitave naslovne strane sa njegovom fotografijom i naslovima tipa: „Bolje ti je da odeš sam“. Prije par dana čitali smo izvještaje tzv. „dopisnika“ - koje nismo vidjeli na suđenjima - da je potvrdjena optužnica protiv Ivaniševića, ili da je on imao poseban tretman jer je visoki državni funkcioner, da je sud odbijao navodne zahtjeve branilaca Ivaniševića o kojima nikad riječi nije bilo i slično. Čak je i vijest o oslobađajućoj presudi protiv njega – u nekim medijima - prikazana u negativnom kontekstu, naglašava Čejović, smatrajući da se na taj način stvarala pogrešna slika u crnogorskoj javnosti. „No, djela govore više od riječi, pa i kada se o ovom slučaju radi“, zaključuje advokatica Vesna Čejović u razgovoru za Portal Analitika.
Draško Đuranović