Fudbal

I oni se pamte: Ovo su najgori timovi u istoriji Mundijala

Svjetsko prvenstvo u fudbalu uglavnom se pamti po pobjednicima, reprezentacijama koje naprave iznenađenja i doguraju daleko, po golgeterima ili vanserijskim potezima igrača.

I oni se pamte: Ovo su najgori timovi u istoriji Mundijala Foto: UGC
Portal AnalitikaIzvor

No, postoji i ona, drugačija strana Mundijala, rezervisana za ne tako popularne selekcije, koje ostaju upamćene po očajnim rezultatima i nastupima za zaborav.

O njima se rjeđe priča, što je i logično, naročito ako govorimo o navijačima tih reprezentacija – koji se trude da takve performanse svojih država što prije izbrišu iz sjećanja.

Najčudniji momenti na Mundijalu: Mvepu Ilunga iznad svih (VIDEO)
0
Najčudniji momenti na Mundijalu: Mvepu Ilunga iznad svih…
30.11.2022 22:43

No, i takvi su timovi dio Mundijala i njegove istorije. U nastavku slijedi 10 najgorih nastupa svih vremena na Svjetskom prvenstvu.

Indonezija (1938)

Na Svjetskom prvenstvu 1938. godine u Francuskoj nije bilo takmičenja po grupama. Počinjalo je osminom finala, a Aziju je predstavljala Indonezija, koja je tada nastupala pod imenom Holandska Indija. Na startu takmičenja, oni su izgubili od Mađarske, rezultatom 6:0, što je bio i jedini meč Indonezije u istoriji Mundijala.

Katar (2022)

Igrači Katara ove su godine prvi put nastupili na SP i već su uspjeli da uđu u istoriju, doduše neslavnu. Ne osvojivši nijedan bod u tri utakmice, pomenuta selekcija najgori je domaćin Mundijala svih vremena. Kada se kaže najgori – misli se na rezultatski učinak, naravno.

Meksiko (1978)

Reprezentacija Meksika je 17 puta učestvovala na SP, ali nastupa iz Argentine 1978. godine teško je da iko u toj državi želi da se sjeća. Njihov je nacionalni tim tada doživio sva tri poraza uz katastrofalnu gol razliku – 2:12. Uz ponižavajuć poraz od Zapadne Njemačke (0:6), Meksikanci su glatko izgubili i duel protiv Poljske (1:3), a posve senzacionalan je bio ishod meča protiv Tunisa – 1:3.

Francuska (2002)

Jedina ekipa na ovoj listi koja je uspjela osvojiti bod na SP je Francuska. No, ko god pamti njihov nastup na Mundijalu 2002. godine, razumjeće zbog čega je ta ekipa ‘trikolora’ na ovom popisu. Ekipa koju je predvodio Rože Lemer, koja je branila naslov svjetskog prvaka, tokom 270 minuta takmičenja u grupi nije postigla ni gol, a osvojila je tek bod. Dobro pamtimo njihov poraz od Senegala (0:1), a Francuzi su do eliminacije još remizirali sa Urugvajem (0:0) i izgubili od Danske (0:2).

Saudijska Arabija (2002)

Svjetsko prvenstvo u Japanu i Južnoj Koreji pamtimo i po jednom od rezultatski najgorih nastupa ikad, a on je bio ‘djelo’ fudbalera Saudijske Arabije. Nakon tri utakmice u grupi, Saudijci su imali gol razliku 0:12, pri čemu su poraženi od Njemačke (0:8), Irske (0:3) i Kameruna (0:1).

Sjeverna Koreja (2010)

Jedan od nastupa kojeg se dobro sjećaju i relativno mlađi čitaoci jeste onaj Sjeverne Koreje u Južnoj Africi. Azijska selekcija je 44 godine čekala drugi nastup na SP, ali je na kraju doživjela debakl. Prvi duel nije nagovještavao takav rasplet – Korejci su izgubili od Brazila 1:2, što je u njihovoj državi doživljeno kao veliki uspjeh. No, u naredna dva duela uslijedila je katastrofa – prvo protiv Portugala (0:7), a onda i protiv Obale Slonovače (0:3).

Bolivija (1950)

Veoma čudno bilo je Svjetsko prvenstvo 1950. godine – u dvije grupe bile su po četiri ekipe, u jednoj tri, a u jednoj samo dvije. U toj posljednjoj bila je Bolivija, čiji je jedini oponent bio Urugvaj. Iako su odigrali samo jednu utakmicu, Bolivijci su imali najgoru razliku na turniru – 0:8.

Haiti (1974)

Jedan nastup na SP bio je dovoljan reprezentativcima Haitija da se nađu na listi najgorih timova svih vremena. Oni su u grupnoj fazi pretrpjeli tri poraza, uz gol razliku 2:14. Doduše, ‘olakšavajuća’ okolnost je u tome što su igrali u preteškoj grupi, protiv Italije (1:3), Poljske (0:7) i Argentine (1:4).

El Salvador (1982)

Fudbaleri El Salvadora ne samo da su 1982. ‘izjednačili’ negativnu gol razliku koju su osam godina ranije imali Haićani, već ostaju jedina ekipa koja je na jednoj utakmici SP uspjela da primi dvocifren broj golova. Dogodilo se to na susretu protiv Mađarske, koji je okončan rezultatom 1:10. Nakon toga su centralnoamerički fudbaleri uspjeli da poprave odbranu, te su mnogo podnošljiviji bili porazi od Belgije (0:1) i Argentine (0:2), ali su Mundijal u Španiji napustili uz užasnu gol razliku – 1:13.

Zair (1974)

Na kraju ovakvih prisjećanja, uvijek se dođe do ‘čuvenog’ Zaira. Današnji DR Kongo tada je na tri utakmice primio čak 14 golova, pri čemu nije postigao nijedan. Nešto stariji ljubitelji fudbala pamte pobjedu Jugoslavije nad Zaircima (0:9), koji su u grupi još izgubili i od Brazila (0:3) i Škotske (0:2).

Ipak, treba uzeti u obzir činjenicu da su reprezentativci Zaira, nakon uvodnog poraza od Škotske, bili suočeni sa prijetnjama državnog vrha, te da se tih dana govorilo kako su iz protesta preostala dva susreta odigrali ispod svakog nivoa.

Portal Analitika