Na taj način su se podigle tenzije pred referendum o opozivu rumunskog predsjednika i Pontinog protivnika Trajana Baseskua.
Zaključak univerzitetske Komisije kosi se sa zaključkom Nacionalnog savjeta za etiku koji je oformilo Ministarstvo prosvjete, a kojim je juče skinuta ljaga sa imena premijera lijevog centra, pošto su prve optužbe u vezi sa autentičnošću njegovog doktorata iznijete u junu, prenio je AFP.
Kako je ustanovila univerzitetska Komisija, oko trećina strana u disertaciji koju je Ponta napisao 2003. godine, u vezi sa Međunarodnim krivičnim sudom, direktno je prepisana od drugih autora.
"Ovakvo plagijatstvo velikih razmjera ne može se objasniti drugačijim uređivačkim propisima" koje je Ponta trebalo da primijeni prije devet godina, zaključila je Komisija, a njen predsjednik Marijan Popesku je istakao da su "pravila primjerenog ponašanja postojala i 2003. godine, kao i više od 200 godina unazad".
Popesku je objasnio da su propisi koji su važili 2003. godine nalagali "korektno navođenje djelova koje su pisali drugi autori, uz fusnote", dok je Ponta, kako AFP podsjeća, takve optužbe odbacio još u junu, kada ih je akademska komisija prvi put iznijela, rekavši da 2003. godine pravila nijesu iziskivala korišćenje navodnika i fusnota za djelove tuđih radova, već samo da se to navede u bibliografiji.
U izjavi novinskoj agenciji Medijafaks, Ponta je ocijenio da je riječ o "političkoj odluci", koju je donijela, kako je rekao, komisija formirana specijalno za njega.
"To je jedina komisija koja me nije pozvala da izložim svoje mišljenje", kazao je on.
(Tanjug)