Društvo

Savjet roditelja podgoričke gimnazije prikuplja novac za plan evakuacije djece u slučaju opasnosti

I školska skloništa iz džepa roditelja

Pošto Ministarstvo kritikuje što se prikuplja novac od roditelja, član Savjeta Vladimir Pavićević pita taj resor da li je zakonska obaveza, ko zna koliko godina unazad, da škole imaju plan evakuacije. Ističe da ga danas praktično nijedna ta ustanova nema

I školska skloništa iz džepa roditelja Foto: Mediabiro
PobjedaIzvor

Roditelji djece iz podgoričke gimnazije prikupljaju novac za izradu plana o evakuaciji u slučaju opasnosti i kritikuju nemarnost države. Iz Ministarstva prosvjete poručuju da će donijeti planove za sve škole u najkraćem roku i da, po zakonu, od roditelja ne treba da se uzima novac za potrebe obrazovnih ustanova.

Savjet roditelja podgoričke Gimnazije ,,Slobodan Škerović“ organizovao je dobrovoljno sakupljanje novca prošle godine, a sada to privodi kraju. Roditelji izdvajaju dva eura po učeniku, a plan košta nešto više od 2.000 eura. Ovo tijelo ranije je, zabrinuto za bezbjednost djece, tražilo od Ministarstva sredstva, i to ne samo za Gimnaziju, nego za sve škole, ali ih nije dobilo. Ministarstvo je, kako kaže direktorica Gimnazije Biljana Vučurović, reklo da im je u planu da to završe.

Ko krši zakon

Pošto Ministarstvo kritikuje što se prikuplja novac od roditelja, član Savjeta Vladimir Pavićević pita taj resor da li je zakonska obaveza, ko zna koliko godina unazad, da škole imaju plan evakuacije. Ističe da ga danas praktično nijedna ta ustanova nema.

Iz Ministarstva potvrđuju da su, po Zakonu o zaštiti i spašavanju, škole u obavezi da izrade planove evakuacije. Navode da taj resor preduzima potrebne aktivnosti kako bi pružio podršku školama za izradu planova, kao i vježbi evakuacije. Najavljuju da će 23. novembra organizovati seminar na kojem će da budu direktori svih srednjih škola, a gdje će ih, kako kažu, obučiti da zajedno sa svojim timovima - besplatno izrade planove i staraju se o njihovoj primjeni. Kažu da će, takođe, u saradnji sa Direktoratom za vanredne situacije u MUP-u održati seminar i sa direktorima osnovnih škola.

"Dakle, sve škole će biti u obavezi da formiraju svoje timove, iz reda zaposlenih, za vanredne situacije koji će sprovoditi mjere zaštite i vježbe evakuacije. Nakon toga će nadležni direktorat u Ministarstvu unutrašnjih poslova dati potrebnu saglasnost na ove planove", rekli su Pobjedi iz ovog resora.

Pavićević, međutim, ističe da planove izrađuju licencirane službe, da ih je jedan roditelj koji je zaposlen u Ministarstvu unutrašnjih poslova informisao da to tako funkcioniše.

"Ako Ministarstvo smatra da mogu da obuče za to direktore i timove, to bi bilo interesantno. Nijesam siguran da se može uraditi tako i na kraju neko mora da snosi odgovornost za tako urađen posao", kaže Pavićević.

Objašnjava da su oni morali da formiraju komisiju od pet roditelja, te da su onda birali najpovoljnijeg ponuđača. Njihov plan košta nešto više od 2.000 eura. Ističe da je u Crnoj Gori 250-300 škola i da bi izrada plana za sve koštala oko 600.000-700.000 eura.

"Ministarstvo je trebalo da traži od Vlade reakciju. Treba da se napravi plan za sve škole, da se raspiše tender i to bi sve trajalo najduže pola godine i riješilo bi se sa malo para. Imate 100 škola koje imaju male kapacitete", kaže Pavićević.

Savjet roditelja je prošle godine donio odluku da se prikuplja novac za izradu plana. Prikupili su 970 eura. Pavićević je nedavno poslao poruku roditeljima da prikupljaju preostala sredstva. Za jedno odjeljenje on će platiti ukupno 60 eura, jer se nijesu odazvali roditelji.

Kaže da razumije pojedine koji negoduju što izdvajaju novac, iako je riječ o simboličnom iznosu, jer se radi o principu. Realizuju nešto što je obaveza države, odnosno Ministarstva.

Žalili se ombudsmanu

Neki roditelji su se ranije požalili ombudsmanu, nakon što je pokrenuto dobrovoljno prikupljanje novca. Tada je osporena ta aktivnost, uz komentar da sve što je povezano za edukaciju i obrazovanje treba da bude besplatno. Predstavnici Savjeta roditelja su nakon toga pošli da razgovaraju sa ombudsmanom i rekli mu da treba da treba da se bavi time što djeca nemaju plan evakuacije. Pitali su ga šta je veća šteta. Pavićević kaže da je ombudsman na kraju shvatio da inicijativa Savjeta roditelja nije nikakva obaveza i da prosto žele što prije da zaštite djecu.

Član Savjeta roditelja podgoričke gimnazije kritikuje Ministarstvo što nije promptno reagovalo, pa i nakon nedavnih lažnih dojava o bombama, i obezbijedilo planove svim školama. Kaže da roditelji nijesu više željeli da čekaju, jer im je važna bezbjednost djece u slučaju požara, zemljotresa, dojava o bombama.

"Kada sam bio đak Gimnazije imali smo planove i jednom godišnje su rađene evakuacije. A sada je stanje u školama ovako kako je", rekao je Pavićević.

Objašnjava da plan podrazumijeva da se izuči arhitektonika škole, da sva odjeljenja imaju strelice, tablice. Treba da se organizuje kuda da se usmjeravaju odjeljenja i u kom trenutku, kuda da se kreću. Jednom ili dva puta godišnje treba da se izvodi proba, kada je škola puna đaka.

Tražiće novac, ali ga ne očekuju

Direktorica Gimnazije Biljana Vučurović rekla je da škola nije tražila novac od roditelja i da je, pošto je nedavno imenovana za direktoricu, zatekla stanje u kojem škola nije imala planove evakuacije ni po jednoj vanrednoj okolnosti.

"Mi smo se onda zapitali šta da radimo i shvatili da ne možemo ništa da uradim",  rekla je ona.

Ministarstvo unutrašnjih poslova je, kako kaže, odobrilo plan evakuacije za Gimnaziju, koji finansiraju roditelji. Navodi da će škola finansijski morati da izdvoji 2.000 -3.000 eura da plan bude funkcionalan i da će se sve uskoro realizovati. Požalila se da nemaju megafone, stanica im je pokvarena za alarmiranje u slučaju vanrednih okolnosti, te da su tu još brojne obaveze… Samo za obuku za sve zaposlene u školi, koja se planira ovog mjeseca, će platiti 400 - 500 eura. Upitana hoće li tražiti novac od Ministarstva, kaže da im može pisati, ali da će u suštini morati da se snađu.

"Mi nemamo lož ulje, još nijesmo dobili, a ne da tražimo za to. Moramo biti realni. Svakako ću tražiti, ali moraćemo da se snađemo", rekla je Vučurović, dodajući da bi sve bilo lako kada bi više imali novca i škola i Ministarstvo.

Nije problem ako zahtjev podrži Savjet roditelja

Predsjednica nevladinog udruženja Prosvjetne zajednice Crne Gore mr Olivera Leković rekla je Pobjedi da ne vidi problem što se prikuplja novac od roditelja ako je tu aktivnost podržao Savjet roditelja, jer bi oni trebalo da predstavljaju slobodnu volju svih roditelja.

"Ako zahtjev nije podržao Savjet roditelja, ili čak nije ni pitan, treba da negoduju. Ukoliko volja predstavnika Savjeta roditelja i većine roditelja škole nijesu u skladu, roditelji treba da reaguju i pobune se kod svojih predstavnika", navela je Leković.


Portal Analitika