Prvog dana posjete sastao se sa generalnim sekretarom SE Alanom Berseom.
U razgovoru sa Berseom, ministar je izrazio zahvalnost za podršku i pomoć Crnoj Gori u procesu evropske integracije, posebno kroz Programsku kancelariju Savjeta Evrope u Podgorici, koja ima značajnu ulogu u jačanju demokratskih procesa i crnogorskih institucija.
„Naš cilj je da Crna Gora do 2028. godine postane 28. članica EU, vjerujemo da ćemo do kraja godine zatvoriti četiri pregovaračka poglavlja, uz punu posvećenost i intenzivan rad na daljim reformama i dostizanju evropskih standarda“, kazao je ministar.
U razgovoru je konstatovano da Crna Gora i Savjet Evrope dijele viziju zaštite i promovisanja ljudskih prava, demokratije i vladavine prava, koji su od esencijalne važnosti, naročito u kontekstu ruske agresije na Ukrajinu.
„U situaciji kada su ljudska prava i demokratija konstantno na udaru, uloga Savjeta Evrope je nezamjenjiva“ ocijenio je ministar, te podsjetio na snažnu podršku Ukrajini i aktivno učešće Crne Gore u naporima međunarodne zajednice, usmjerenim na zaustavljanje agresije i uspostavljanje trajnog mira.
Berse je kazao da je Crna Gora važan partner Savjeta Evrope u promociji ljudskih prava, vladavine prava i sloboda.
Govoreći o predstojećem crnogorskom predsjedavanju Komitetu ministara Savjeta Evrope za period 2026-2027. godine, ocijenio je da će to biti dodatna prilika da se još intenzivnije iskaže posvećenost Crne Gore evropskim vrijednostima i afirmiše privrženost principima Savjeta Evrope i multilateralizmu.
Iskazano je obostrano zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom i zajednički realizovanim inicijativama, o čemu svjedoči i nedavno održana Međunarodna konferencija o interkulturalizmu u Kotoru.
Ibrahimović je, danas u Strazburu, u ime Crne Gore, potpisao Okvirnu konvenciju Savjeta Evrope o vještačkoj inteligenciji i ljudskim pravima, demokratiji i vladavini prava, u prisustvu generalnog sekretara SE Bersea.
Okvirna konvencija je prvi međunarodni, pravno obavezujući ugovor, koji se bavi rizicima koje vještačka inteligencija može predstavljati za ljudska prava, demokratiju i vladavinu prava, a istovremeno promoviše tehnološki razvoj i inovacije.
Konvenciju je, 5. septembra kada je ugovor otvoren za potpisivanje, potpisala Evropska unija u ime svih država članica, a Crna Gora je 5. država članica Savjeta Evrope koja je potpisala Konvenciju nakon EU.