Javno preduzeće Nacionalni parkovi Crne Gore, kao i nacionalni parkovi pojedinačno, imaju novi, redizajnirani logo. Posebno se ističe logo Nacionalnog parka Lovćen, koji je izazvao reakcije u javnosti zbog procjene da se na njemu nalazi stilizovani objekat koji neodoljivo podsjeća na kapelu Aleksandra Karađorđevića.
Vizuelna rješenja su rađena bez konkursa o okviru kreativnog odjeljenja nacionalnih parkova koje je organizovalo novo rukovodstvo.
Informacija o projektu nije objavljena na sajtu JP, već se pojavila nezvanično u javnosti, a u odluci o tome, usvojenoj u aprilu, piše „da je u osnovi zadržana početna ideja postojećeg znaka i na njenoj bazi izgrađen novi koncept vizuelnog identiteta“.
Izmjena se opravdava, piše u obrazloženju, potrebom koja je je proistekla iz stručne inicijative i procjene da postojeći vizuelni identitet koji je prethodno sponzorisao UNDP ne ispunjava elemente koji bi u prvom pogledu trebali da upućuju na važnost same institucije, odnosno nivoa ozbiljnosti koji treba da predstavlja.
Takođe, razlika je i u pismu, pa je tako sada svaki logo na ćirilici.
Kako su kazali Pobjedi iz Nacionalnih parkova Crne Gore, Upravni odbor ovog preduzeće je na sjednici održanoj 26. aprila donio odluku o utvrđivanju znaka (logotipa) JPNPCG i organizacionih jedinica.
- Odluka o izradi logoa proistekla je iz potrebe za novom vizuelizacijom koja je u skladu sa planovima upravljanja prirodnim bogatstvima koje predstavljaju nacionalni parkovi, u narednom periodu – kazali su iz JPNPCG.
Kako su naveli, za izradu zaštitnog znaka JPNPCG i organizacionih jedinica nije raspisivan konkurs, već je on rezultat rada novoosnovanog Kreativnog odjeljenja njihovog preduzeća.
- JPNPCG nije imao dodatne troškove angažovanja spoljnjih saradnika za ovaj zadatak. Autor idejnog rješenja logotipa je grafički dizajner Mihailo Pavićević – kazali su oni.
Nijesu precizirali koliko će koštati da zaživi novog vizuelnog identiteta u praksi.
Prema našim saznanjima, svi iz Kreativnog odjeljenja zajedno sa grafičkim dizajnerom su zaposleni nakon dolaska novog rukovodstva. Takođe, kako saznajemo, primjena novih idejnih rješenja će iziskivati nove troškove za opremu, kancelarijski materijal i drugi prateći materijal, odnosno rebrendiranje.
- Predlog rješenja redizajna zaštitnog znaka za JPNPCG je različit od prethodnog vizuelnog identiteta time što je u osnovi početna ideja postojećeg znaka zadržana i na njenoj bazi izgrađen nov koncept vizuelnog identiteta odnosno zaštitnog znaka, kako za generalno JPNPCG, tako i za sve parkove pojedinačno. Izmjena postojećeg koncepta vizuelnog identita proistekla je iz stručne inicijative i procjene da postojeći vizuelni identitet ne ispunjava elemente koji bi na prvi pogled upućivali na važnost same institucije, odnosno nivo ozbiljnosti koju preduzeće predstavlja – kazali su iz NPCG.
U tom smislu, po njihovim riječima, kompletna zamisao i koncept novog vizuelnog identiteta građen je sa idejom koja će odmah i na prvi pogled ostaviti utisak ozbiljnosti, prepoznatljivosti i čitljivosti u cilju ostvarivanja punog doživljaja putem neposrednog vizuelnog kontakta.
- Posebno je odrađeno i tipografsko odnosno originalno prateće slovno rješenje, izvedeno u ćiriličnom, latiničnom i pismu na engleskom jeziku – kazali su iz NPCG.
Iz kancelarije UNDP-a (Programa organizacije UN za razvoj) Pobjedi su potvrdili da su prethodna vizuelna rješenja za JPNPCG finansirana u okviru UNDP-ovog projekta ,,Jačanje održivosti sistema zaštićenih područja Crne Gore“ koji je završen 2015. godine. Naveli su oni raduju nastavku plodne saradnje sa Nacionalnim parkovima Crne Gore.
Kvadrat kao bezimeno spomen obilježje
Iz ovog preduzeća su Anteni M odgovorili da su u dijelu logotipa NP Lovćen koji predstavlja znakovni dio obilježja, a koji je izveden u svedenoj geometrijskoj formi, na vrhu planine nalazi „takođe minimalistički svedena geometrijska forma kvadrat koji simbolizuje postojanje kuluturno-istorijskog spomen obilježja“.
Izostao je odgovor na vrlo jasno pitanje koji objekat je posrijedi.