Politika

Iza kulisa: Šta stoji iza najnovije ,,analize“ samozvanog Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije

IFIMES – otvoreni promoter politike Aleksandra Vučića

Dok se o dijelu vlasti Crne Gore iznose najteže optužbe bez bilo kakvih dokaza, istovremeno se o predsjedniku Srbije piše u superlativima. Na sajtu IFIMES-a se čak može naći i informacija o sastanku Aleksandra Vučića sa Bećirovićem 2019. godine nakon koje je Institut počeo da piše afirmativne tekstove o Vučiću i njegovoj politici. Ne treba puno pogađati koji su razlozi

PRIJATELJSKI: Zijad Bećirović i Aleksandar Vučić Foto: UGC
PRIJATELJSKI: Zijad Bećirović i Aleksandar Vučić
PobjedaIzvor

Samozvani Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) otvoreni je promoter politike srpskog predsjednika Aleksandra Vučića, što pokazuju i posljednje ,,analize“ te organizacije: IFIMES otvoreno podržava potpisivanje tzv. Temeljnog ugovora Vlade Crne Gore sa Crkvom Srbije, inicijativu ,,Otvoreni Balkan“ iza koje stoji zvanični Beograd, ali i međunarodnu poziciju Srbije i srpskog predsjednika Aleksandra Vučića u vezi sa ukrajinskom krizom.

IFIMES već godinama veoma oštro kritikuje zvaničnu Podgoricu pišući o Crnoj Gori kao ,,državi mafije i narko kartela“ podržavajući prosrpsku i prorusku opoziciju.

NARATIV TABLOIDA

Korak dalje otišli su u svojoj najnovijoj ,,analizi“ pod nazivom ,,Temeljni ugovor – temelj unutrašnje stabilnosti u Crnoj Gori“, kada su ustvrdili da je ,,odlazak Đukanovića preduslov da bi Crna Gora ušla u EU“.

U ,,analizi“ se ne navodi ko je autor, ali uvidom u sajt IFIMES-a vidi se da tu organizaciju godinama vodi Zijad Bećirović, njen izvršni direktor.

"Bez političkog odlaska Mila Đukanovića Crna Gora ne može računati na članstvo u EU. Stalne podvale da ako na vlast dođu opozicione, odnosno prosrpske stranke, da će se Crna Gora povući iz NATO-a, što je osnovna teza Đukanovića i njegovih političkih satelita, doživjele su fijasko. Teza o izlasku Crne Gore iz NATO-a ukoliko Đukanović i njegov DPS nijesu na vlasti pokazala se u posljednje dvije godine običnom podvalom. Ustav Crne Gore je vrlo jasan, ali i međunarodno preuzete obaveze članstva u NATO-u", piše u uratku.

U ,,analizi“ se koristi narativ tabloida iz Beograda, ali i proruskih i prosrpskih stranaka da je Đukanovićeva vlast bila jedan od ,,najkorumpiranijih režima u Evropi“ i da je Đukanović bio najbliži saradnik Slobodana Miloševića kada je velikosrpska politika bila u usponu početkom 90-ih godina prošlog vijeka. U tekstu nema činjenice da je Đukanović 1996. napravio potpuni otklon od Miloševića nazivajući ga prevaziđenim političarem, a da Vučić i dan-danas zastupa Miloševićevu politiku.

U ,,analizi“ su izrečeni i hvalospjevi na račun Abazovićeve vlade zbog potpisivanja ugovora sa Crkvom Srbije, ali i tvrdi da su ispunjeni svi politički prioriteti u prvih 100 dana rad Vlade.

"Napravljeni su značajni iskoraci u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, poboljšanju zdravstva, nediskriminacije na području socijalne pravde i pripremi za turističku sezonu, koja je ove godine dobro počela. Opstrukcije u djelovanju Vlade dolaze od predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, koji se nalazi na vrhu političko-kriminalne hobotnice i kadrova DPS-a, koji su kapilarno involvirani u sve djelove državnih institucija", navodi se u ,,analizi“ koju je na svojim zvaničnom nalozima na društvenim mrežama objavila i Ura.

HVALOSPJEVI VUČIĆU

Istovremeno, dok se o dijelu vlasti Crne Gore iznose najteže optužbe bez bilo kakvih dokaza, o predsjedniku Srbije se piše u superlativima.

Na sajtu IFIMES-a se čak može naći i informacija o sastanku Vučića sa Bećirovićem 2019. godine nakon koje je Institut počeo da piše afirmativne tekstove o srpskom predsjedniku i njegovoj politici. Ne treba puno pogađati koji su razlozi.

Tako se za inicijativu ,,Otvoreni Balkan“ u analizi IFIMES-a, koja je prethodila onoj o Crnoj Gori, navodi da je ,,važna za svaku zemlju pojedinačno i region“.

"Otvoreni Balkan je nastao kao izvorna ideja proizašla iz realnih potreba građana zemalja Zapadnog Balkana kako bi se unaprijedili ekonomski i svaki drugi odnosi u regionu. To su uvidjeli predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, tadašnji premijer Sjeverne Makedonije Zoran Zaev i albanski premijer Edi Rama. Pri tome je važno da Otvorenom Balkanu pristupe Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Kosovo. Očekuje se da zemlje koje još nijesu pristupile Otvorenom Balkanu argumentovano obrazlože svoje protivljenje ovoj ideji", navodi se u ,,analizi“ koju kao da je pisao Vučićev kabinet.

U tekstu se i tvrdi da je Srbija-lokomotiva evropskih integracija na Balkanu, što je elementarno netačno jer ta država zaostaje za Crnom Gorom u procesu evropskih integracija.

"Srbija je ključna za stabilnost i mir u regionu i lokomotiva za evropske integracije svih šest zemalja Zapadnog Balkana. Ohrabruje najava izbora nove vlade Republike Srbije, da će to biti vlada sa novom energijom i velikim personalnim promjenama i koja će imati još jači fokus na evropske integracije i da će po svom sastavu biti multietnička kao nikada do sada", tvrdi se u tekstu.

Mesić i Lončar se 2020.ogradili od slične analize

Bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić i posljednji ministar vanjskih poslova Jugoslavije Budimir Lončar, tadašnji članovi IFIMES-a, distancirali su se od ,,analize“ IFIMES-a u maju 2020.

Oni su poručili da imaju potrebu i dužnost da se javno distanciraju od nedavno objavljenih ,,analiza“ ovoga instituta koje se bave stanjem u Srbiji uoči parlamentarnih izbora i aktivnošću stranih obavještajnih službi u toj zemlji, odnosno stanjem u Crnoj Gori i Republici Srpskoj.

"Obje ,,analize“ primjer su jednostranog i tendencioznog interpretiranja činjenica uz dodatak ničime potkrijepljenih pretpostavki, pa čak i izričitih optužbi (bilo na račun pojedinih političara, bilo pojedinih država). Ne želimo se upuštati u spekuliranje o tome kome takvi tekstovi koriste i tko bi od njih mogao imati najviše koristi, odnosno koja je svrha njihovog objavljivanja. Smatramo, međutim, da institucija koja pretendira na to da bude shvaćena kao ozbiljna, ne bi smjela pod svojim imenom puštati u javnost ovakvu mješavinu nepobitnih činjenica, neutemeljenih zaključaka i ničime poduprtih tvrdnji. Duboko smo uvjereni da stanje u svim državama Jugoistočne Evrope itekako traži objektivnu i svestranu analizu koja će biti isključivo u funkciji istine i promicanja demokratije, boljeg međusobnog razumijevanja i saradnje, ali nikako u funkciji bilo koje interesne skupine, bilo domaće, bilo inozemne. Spomenute dvije ,,analize“ tome ne služe. Da smo prethodno bili upoznati s njihovim sadržajem, izrazili bismo rezervu u odnosu na njihovo objavljivanje, u svakome slučaju u ovome obliku u kojemu su ugledale svjetlo dana. Ovako, preostaje nam samo da se naknadno od njih javno distanciramo", navodi se u reagovanju Mesića i Lončara 2020. godine.

Portal Analitika