„Spregom nosioca državne vlasti i jedne vjerske zajednice kojoj je dat status državne Crkve, što je suprotno Zakonu o slobodi vjeroispovijesti, bez želje za dijalogom i kompromisom, demonstrirana je gola sila na štetu građana Cetinja, čak i onih koji nijesu bili aktivni učesnici protesta“, ističe se u saopštenju.
Dodatno, kako kažu, povod za prekomjernu primjenu sile bio je navodni bačen “molotovljev koktel” koji niko od prisutnih građana, medija ali ni policijskih kamera nije zabilježio.
„To dodatno podržava sumnju da je “cetinjski scenario” bio unaprijed planiran i organizovan sa ciljem totalne pokrivenosti grada suzavcem i time eliminisanja kompletnog stanovništva Cetinja iz centralnog dijela grada“, navodi se u saopštenju Igmanske inicijative.
Prema njihovim riječima, sve ovo zahtjeva da se u svim slučajevima nasilja kako protiv demonstranata, tako i nad službenicima policije, preuzmu radnje shodno zakonu i bez selektivnog pristupa i politički montiranih postupaka.
„U suprotnom, postaviće se ozbiljno pitanje ne samo bezbjednosti građana Crne Gore i načina na koji oni mogu ostvarivati svoja osnovna prava i slobode, već i stvarnih motiva i namjera aktera događaja na Cetinju“, zaključuje se u saopštenju.