Vodeći partner na projektu Zavod za javno zdravstvo Zadar u saradnji sa partnerima na projektu: ZU Institut za javno zdravlje Crne Gore, JZU Opšta bolnica „Blažo Orlandić“ Bar, te Zavod za javno zdravstvo Županije Zapadno – hercegovačke organizovao je ovaj događaj s ciljem predstavljanja realizovanih projektnih aktivnosti, ostvarenih projektnih rezultata, Nacionalnih programa ranog otkrivanja raka dojke i raka debelog crijeva.
Promo događaj otvorila je dr Maja Milanović, spec. epidemiolog, pomoćnica direktora za medicinska i javno-zdravstvena pitanja u Institutu za javno zdravlje Crne Gore.
"Maligne bolesti predstavljaju jedan od najvećih zdravstvenih problema širom svijeta zbog visoke učestalosti obolijevanja i umiranja. One su drugi vodeći uzrok umiranja u svijetu zato programi prevencije kroz promociju zdravih stilova života i nacionalni skrining programi imaju ogroman javno-zdravstveni značaj“,rekla je Dr Milanović. „Rana detekcija karcinoma je krucijalna jer otkrivanjem bolesti u ranoj fazi šanse za izlječenje su veće. Otkrivanje karcinoma u kasnijoj fazi, zahtijeva agresivniji i skuplji tretman, ali ima i lošije ishode", dodala je dr Milanović.
Prisutne je pozdravio i dr Igor Karišik, direktor JZU Opšta bolnica „Blažo Orlandić“ Bar, koji se zahvalio svim projektnim partnerima i naveo da je JZU Opšta bolnica Bar nabavila najnoviji model endoskopskog stuba Olympus EVIS X1 koji primarno služi za vršenje kolonoskopija i polipektomija, ali i za gastroskopije, radi prevencije i ranog otkrivanja raka jednjaka, želuca i tankog crijeva.
Dr Karišik je istakao da je nabavkom ovog vrijednog aparat Opšta bolnica u Baru postala dio Nacionalnog programa za skrining raka debelog crijeva i podigla nivo usluge u području svog djelovanja.
Hirurg iz JZU Opšte bolnice „Blažo Orlandić“ Bar, dr Simeun Dragaš, naveo je da od decembra prošle godine projektni tim, sa ostalim kolegama Hirurškog odjeljenja i instrumentarkama, obavlja invazivne procedure kolonoskopije i polipektomije, budući da je rak debelog crijeva u žiži interesovanja iz razloga što se najčešće javlja kod oba pola. U periodu od početka decembra 2021. godine do 10. maja ove godine navedenim aparatom, nabavljenim kroz projekat, je urađeno 300 endoskopskih pregleda. Na ovaj način poboljšame su procedure za rano otkrivanje i optimizaciju liječenja raka debelog crijeva omogućavajući pacijentima Ulcinja, Bara i Budve da propisane invazivne procedure urade u bolnici u kojoj gravitiraju.
Marko Mašina, univ. spec. oec., Viši stručni savjetnik za EU fondove iz Opće bolnice Zadar je predstavio inovativni CATO softver, instaliran u Općoj bolnici Zadar za liječenje raka dojke i raka debelog crijeva.
Dr Adrijana Vujović, spec. epidemiologije, iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore je predstavila glavne rezultate projekta „ON TIME“, kao i Nacionalne programe ranog otkrivanja raka dojke i raka debelog crijeva na području Crne Gore. Dr Vujović je istakla da je kroz „ON TIME“ projekat Institut za javno zdravlje Crne Gore nabavio novi aparat za analize na skriveno krvarenje u stolici, kao i 6500 tuba za uzorkovanje, te da je u toku testiranje opšte populacije iz projekta.
U sklopu realizacije projekta, Institut za javno zdravlje Crne Gore je organizovao promotivno-edukativne radionice u 8 crnogorskih opština sa ciljem da se opštoj populaciji približi značaj preventivnih pregleda, odnosno skrininga ovih široko rasprostranjenih bolesti.
Takođe u okviru realizacije „ON TIME“ projekta, u periodu od 24 do 26. maja biće održana edukacija za zdravstvene radnike u cilju unapređenja komunikacionih vještina, koja između ostalog obuhvata motivaciju pacijenata na preventivne preglede i komunikaciju sa pacijentima sa teškom dijagnozom.
"Nadamo se da će ojačani ljudski resursi i kapaciteti zdravstvenih ustanova kroz ovaj projekat i pružanje kvalitetnijih i dostupnijih javnozdravstvenih usluga znatno uticati na rano otkrivanje i liječenje raka debelog crijeva u Crnoj Gori", zaključila je dr Maja Milanović u svom izlaganju.