Društvo

Ilegalcima Balkan bitna ruta: Preko Crne Gore na korak do cilja

Zemlje širom svijeta zatvorile su svoje vanjske granice u nastojanju da kontrolišu i zaustave širenje virusa korona. U tim okolnostima, kako je konstatovala kriminalistička obavještajna agencija Evropske unije – Europol, kriminalci pronalaze nove načine zloupotrebe ilegalnih migranata koji žele ući u evropske zemlje ili putovati po Evropi, kao i žrtava u radnim ili seksualnim iskorišćavanjima.

Ilegalcima Balkan bitna ruta: Preko Crne Gore na korak do cilja Foto: internet
Dan Izvor

Crna Gora i zemlje zapadnog Balkana jedno su od vrlo bitnih i čestih odredišta za migrante, ali i ruta koja je jedan korak bliže ostvarenju njihovog cilja.

Evropski centar za krijumčarenje migranata (EMSC) objavio je 2019. četvrti godišnji izvještaj, u kojem se navodi da očekuju stalnu potražnju organizovane službe krijumčarenja migranata u zemljama zapadnog Balkana zbog pojačane granične kontrole, mjere koja će vjerovatno biti sporo uklonjena.

“Novi izvještaj Evropskog centra za krijumčarenje migranata pri Europolu osvrće se na operacije koje su podržane u 2019. godini i na prikupljene obavještajne podatke kako bi se predvidio mogući razvoj kriminala u narednim mjesecima. Jasan pogled na potencijalna kretanja krijumčarenja migranata pripremio bi učinkovitiji odgovor na ove kriminalne aktivnosti, koje su opasne po život”, saopštili su iz Europola.

Kako su naveli, pojačane mjere granične kontrole i ograničenja putovanja zbog virusa korona, koja se primjenjuju u cijeloj Evropi, doveli su do promjene krijumčarskih aktivnosti.

“Mali čamci se sve više koriste za prelazak riječnih granica. Migranti se, takođe, krijumčare skriveni u teretnim vozilima i teretnim vozovima, koji i dalje prelaze granice. Zatvaranje objekata koji nude seksualne usluge u zemljama u kojima su te aktivnosti regulisane može, takođe, povećati seksualno iskorišćavanje. Ograničenja putovanja mogu, takođe, komplikovati zapošljavanje sezonske radne snage u poljoprivrednom sektoru i povećati potražnju za migrantima iz trećih zemalja koji su već prisutni na tim područjima”, pojašnjavaju iz Europola.

Kako se procjenjuje, virus korona će sa sobom donijeti određene negativne uticaje na cjelokupno društvo. Smatra se da će doći do promjene i u djelovanju organizovanog kriminala u koji se ubraja sajber kriminal, prevare i organizovani imovinski kriminal, krijumčarenje migranata i trgovina ljudima.

“Maloljetnici bez pratnje su veoma ranjive grupe i suočiće se sa raznim rizicima, uključujući nasilje, zloupotreba i eksploatacija duž ruta migracije prema Evropi i unutar Evrope. Europol je bio svjedok povećanja prijavljenih aktivnosti krijumčarenja migranata, uglavnom u regionu zapadnog Balkana. Prikriveno krijumčarenje ilegalnih migranata u vozilima je najčeša praksa za omogućavanje ilegalne imigracije na zapadni Balkan i susjedne zemlje”, istakli su iz Europola.

Krijumčari prilagođavaju metode novim okolnostima

Prema izvještaju Europola, zasad djeluje da je krijumčarenje migranata smanjeno zbog strože granične kontrole, ali krijumčari prilagođavaju svoje metode za ilegalno krijumčarenje i aktivnosti za trgovinu ljudima i nastavljaju da djeluju.

“Određeni broj akcija rezultirao je hapšenjem 301 i više osoba i zapljenom 163 falsifikovana dokumenta, 57 komada oružja i više od 900 komada municije. Europol je olakšao operaciju koordinacija, sigurnu razmjenu informacija, unakrsnu provjeru podataka u odnosu na Europolove baze podataka i operativne analize i na taj način doprinio identifikaciji 476 žrtava trgovine ljudima, hapšenjem 162 osumnjičena i zapljeni 20 falsifikovanih dokumenata. Posle akcija na terenu, pokrenuto je više od 100 novih istraga”, navedeno je u izvještaju.

Portal Analitika