Prema podacima Uprave za statistiku skoro 70 posto registrovanih vozila u Crnoj Gori starija su od 10 godina, a prosjek starosti automobila je gotovo 18 godina. Za jutarnji program Budilnik, na Televiziji E, inženjer saobraćaja Vladimir Ilić, kazao je da taj podatak i nije tako alarmantan, jer, kako je kazao, ako se uporedi sa brojkama iz regiona situacija je u regionu slična, ili malo lošija.
"Imate situaciju da je u Evropskoj uniji prosjek starosti voznog parka negdje oko 12 godina, recimo u nekim zemljama regiona kao što su Srbija iznosi približno 17 godina, dok je u Hrvatskoj ta starost oko 13 godina", rekao je Ilić.
Od 1.jula stupa na snagu zabrana uvoza vozila starijih od 15 godina, a ta mjera će se odnositi, objašnjava Ilić, na godinu proizvodnje, te će moći da se uvoze isključivo vozila, ističe on, sa Euro 5 normom.
"Cilj ove mjere je da se smanji zagađenje životne sredine koje nastaje emitovanjem tih štetnih čestica od strane motora sa unutrašnjim sagorijevanjem", istakao je Ilić.
U manjoj mjeri će doći do rasta cijena vozila, smatra Ilić, iako je realnost da svi ne mogu voziti automobile novije proizvodnje, ističe on, jer je starost vozila direktno povezana sa, kako tvrdi, životnim standardom građana.
"U Crnoj Gori je oko dvije trećine vozila sa euro 4 standardom, odnosno preko 60 posto je vozila koja ispunjavaju taj Euro 4 standard u Crnoj Gori. Sa uvođenjem ovih novih regulativa svakako taj broj će se značajno smanjiti", zaključio je Ilić.