Zamjenik predsjednika Nove srpske demokratije i član Predsjedništva Demokratskog fronta Goran Danilović ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika da je Liberalnoj partiji Andrije Popovića, za razliku od Demokratske partije socijalista i Socijaldemokratske partije, mjesto u Vladi nacionalnog jedinstva, čije formiranje je ponudio predsjednik DF-a Miodrag Lekić. Danilović je dodao da su DPS i SDP problem i da ne mogu biti dio rješenja.
- Kad je u pitanju Liberalna partija, tu su stvari malo drugačije. Jeste da smo opterećeni jednom vrstom nekorektnosti kada je bilo u pitanju predizborno dogovoranje. DF je tu sačuvao i sebe i druge i nijesmo nigdje rekli riječ viška jer su gospoda iz LP-a, praveći pozicije za sebe, pretjerali sa optužbama na račun Fronta, koji je dan prije toga za njih bio dobra priča. Ne vjerujem lično da se oni na isti način mogu tretirati kao DPS i SDP, kojima nije mjesto u Vladi nacionalnog jedinstva, kazao je Danilović za Portal Analitika.
Visoki funkcioner Fronta je kazao da vjeruje da će Bošnjačka partija dobro razmotriti ponudu njegove koalicije, te da ne vidi zašto bi stav Nove o Srebrenici bio smetnja za pregovore sa BS-om. “U Srbiji su bošnjačke stranke dio vladajuće koalicije bez obzira na stavove SNS-a i SPS-a o tom pitanju. Niko ne spori da se radi o užasnom zločinu koji se dogodio u Srebrenici. A to da li je u pitanju genocid ili ne, predmet je sporenja ne političkih partija na Balkanu, nego država u Evropi i svijetu”, kazao je Danilović.On nije želio da precizira da li će ponuda ići u pravcu da premijer bude iz te manjinske stranke.
- Vjerujemo da će oni ''otvoriti uši'' i na njihovu i na našu ponudu. Ponuda je da svi budemo ravnopravni učesnici jedne istorijske smjene vlasti u Crnoj Gori, a ponuda druge strane je da se učestvuje u procesima - i to kao ukras. Bošnjačka stranka je pobijedila DPS u Rožajama, jer je nešto obećala i to nešto će do sljedećih izbora morati da sprovede u djelo. Čini mi se da njihovi birači gledaju onako kako i mi vidimo - da se predstavnici BS što više pitaju, kaže Danilović.
ANALITIKA: Rezultati paralamentarnih izbora pokazali su da je odluka Nove i PzP-a o formiranju Demokratskog fronta na čelu sa Miodragom Lekićem bila dobar potez. Uz dio SNP-a predvođenog Predraga Bulatovića te djelove sindikalnog i studentskog pokreta, Front je ostvario sinergetski efekat jer ste dobili više od 30 hiljada glasova nego Nova i PzP 2009. godine…
DANILOVIĆ: Da, kada smo se odlučili da napravimo Demokratski front, znali smo da će to biti nešto više od jednostavnog zbira dvije stranke. Uspjeli smo da napravimo sinergiju koja je sabir mnogih, ne samo nas. Svakako je odličan izbor bila i činjenica da je Miodrag Lekić prihvatio da se nađe na čelu Fronta, kao i činjenica da su nam priključili predstavnici jakih granskih sindikata, studenata, brojni intelektualci, i na kraju jedan značajan i jako dobro politički organizovan dio SNP-a.
ANALITIKA: Vjerujem da ste zadovoljni rezultatima u dva najveća grada - Nikšiću i Podgorici – u kojima je Demokratski front osvojio podršku više od 30 odsto izašlih birača i gdje u ukupnom zbiru sve opozicione partije imaju nešto veći broj glasova od vladajuće koalicije?
DANILOVIĆ: Opozicija je uspjela da osvoji više glasova od vlasti u najvećim gradovima u Crnoj Gori, u Podgorici, Nikšiću i u Baru. U tim gradovima su impresivni rezultati opozicije, a posebno Fronta. To je nešto što daje veliki podsticaj Demokratskom frontu i mi vidimo da smo politički subjekt budućnosti. Tako se događalo i u regionu, prvo se osvajala vlast u velikim gradovima - pa onda i u cijeloj državi. U Baru je takođe bio nevjerovatan skok Fronta - tako da je nesumnjiv doprinos gospodina Lekića i na tom lokalnom nivou.
Ono što zabrinjava jeste da smo mi suštinski kao Front i kao opozicija izgubili izbore kada su u pitanju veći gradovi - samo tamo gdje je bio najveći broj socijalnih davanja. U Rožajama, Bijelom Polju i u Beranama, to su jedini veliki gradovi gdje je DPS uspio da pobijedi opoziciju i značajnije odmakne Frontu.
ANALITIKA: Kako objašnjavate činjenicu da je pored ekonomske krize, loših poteza u privatizaciji, afera, vladajuća kolaicija osvojila više od 165 hiljada glasova a zajedno sa Bošnjacima imala je 180 hiljada, uspjevši da u ukupnom zbiru popravi izborni rezultat iz 2009. godine?
DANILOVIĆ: Ne možemo posmatrati rezultate DPS-a u nekakvim bruto brojevima, a da zanemarimo izlaznost koja je bila na ovim izborima znatno veća. Oni su ponovili rezultate sa prošlih izbora, ali na veću izlaznost! Ipak, DPS ima pad i to se vidi na osnovu konačnog rezulatata, jer imaju pojedinačno manje mandata - koliko god govorili da su osvojili više glasova.
ANALITIKA: Da li je tome doprinijela i čijenica da je bilo znatno manje rasutih glasova - svega 13 hiljada, u odnosu na 38 hiljada na prošlim izborima? Utisak je da je opozicija ipak pronašla pravi model izlaska na izbore...
DANILOVIĆ: Demokratski front je na vrijeme saopštio da nikada više nećemo dozvoliti da vladajuća koalicija uzme veliki broj mandata na rasute glasove, kako je to bilo na prošlim parlamentarnim izborima.
Sad je DPS-SDP osvojila dva rasuta mandata a tri četvrtine tih rasutih glasova pripadaju opoziciji. Tu se vidi još problema, jer su pojedine neodgovorne političke partije praktično odradile posao za DPS, jer bi se Front rado odrekao jednog mandata dobijenog za rasipanje - da DPS nije dobio dva mandata i to rasutih srpskih glasova. Da su ti ljudi ušli u DF - kao što smo im mi nudili pod uslovom da raskinu koaliciju sa Miomirom Mugošom u Podgorici - danas bi imali drugu situaciju u kojoj se ne bi mnogo pregovaralo već bi stvari bile jasnije. Suština je da se DPS ponovo značajno okoristio od opozicionih glasova, posebno srpskih.
Ni jednom analizom se ne može zaključiti da je DPS, bez obzira na njihove nominalne rezultate dobro prošla. Logičnije je zaključiti da je vlast - itekako uzdrmana. Podsjetiću vas, da kada je Slobodan Milošević izgubio u Srbiji, da je osvojio 2 miliona glasova i to je do toga trenutka bilo najviše glasova koje je on osvojio na izborima. Ali je onaj koji ga je pobijedio (Vojislav Koštunica) osvojio nekih stotinak hiljada glasova više. Definitivno stvari su počeli da se mijenjaju i mi smo u Demokratskom frontu toga itekako svjesni. Front tek tada treba da se razvija, širi i oplemenjuje svoju priču i ako budemo pametni - nagrada će stići u vidu osvajanja vlasti u Nikšiću.
ANALITIKA: Kada su u pitanju pregovori oko formiranja Vlade utisak je da je DPS znatno bliži dogovoru sa manjinskim strankama jer ima više opcija nego DF, bez obzira na ideju Miodraga Lekića o Vladi nacionalnog jedinstva. Da li to znači da opozicija u prvom redu Front, nije dovoljno radila na odnosu sa manjinskim strankama?
DANILOVIĆ: Mi smo znali da će manjinske partije biti ''tas na vagi'' a to su i one znale. Naravno, predstavnici manjinskih partija a i Bošnjačka stranka su u privilegovanom položaju ali je i njihova odgovornost - ogromna. Oni imaju slobodu izbora i DF nikako neće niti pritiskati niti optuživati. Mi sigurno ne očekujemo da oni u potencijalnoj vladajućoj koaliciji budu ukras nego da budu u prvim linijama borbe za drugačije društvo.
ANALITIKA: Bošnjačka stranka, HGI i Forca juče su i formalno obavijestile DPS da će ubuduće zajedno kao jedan činilac pregovarati o formiranju buduće Vlade. Da li je time pojačana pregovaračka pozicija manjinskih stranaka?
DANILOVIĆ: Mislim da je u pitanju vrlo pametan potez manjinskih stranaka zbog toga što su postali svjesni svoje značajne i odlučujuće uloge u društvu nakon ovih izbora. Mislim da ta činjenica pregovarače u ovom procesu treba da uozbilji. Mogu reći i da sam lično zadovoljan što sam u noći izbora rekao da nakon 14. oktobra Crna Gora, u političkom smislu, nikada više neće biti ista. Tim zajedničkim nastupom predstavnici manjinskih naroda vjerovatno imaju namjeru da maksimalno zaštite svoje političke i nacionalne interese i nemam ništa protiv toga.
ANALITIKA: Mislite li da stav Demokratskog fronta odnosno Nove, da nije bilo genocida u Srebrenici, može uticati na buduće pregovore sa Bošnjačkom strankom? Nova nije glasala za rezoluciju u crnogorskom parlamentu kojom je osuđen genocid u Srebrenici...
DANILOVIĆ: DF u svojim programskim dokumentima nije tretirao to pitanje. Nova je u parlamentu tražila da se usvoji Rezolucija Savjeta Evrope koja osuđuje sve zločine komunističkih režima 1945. pa naovamo. Nakon što bismo osudili prethodne zločine, potpuno očišćeni mogli bismo pristupiti sagledavanju zločina iz najbliže prošlosti. Nažalost, mislim da su predstavnici DPS-SDP bili vrlo dvolični, jer ih navodno bole rane sadašnje, a zanemaruju rane minulog vremena - koje su decenijama Crnu Goru činile nesrećnom državom. I danas im šaljemo poruku: da usvojimo ono što je usvojio cijeli civilizovani svijet - Rezoluciju SE o osudi komunističkih režima i u Novoj će imati sagovornike za osudu svakog zločina.
Ne vidim zašto bi stav Nove o Srebrenici bio smetnja za pregovore sa BS-om. U Srbiji su bošnjačke stranke dio vladajuće koalicije bez obzira na stavove SNS-a i SPS-a o tom pitanju. Niko ne spori da se radi o užasnom zločinu koji se dogodio u Srebrenici. A to da li je u pitanju genocid ili ne, predmet je sporenja ne političkih partija na Balkanu, nego država u Evropi i svijetu...
ANALITIKA: Podsjetiću Vas da postoji pravosnažna sudska presuda Haškog tribunala, u slučaju generala Krstića, da se radi o genocidu...
DANILOVIĆ: Jedno je tretiranje zločina po međunarodnom pravu, a drugo presuda od Haškog tribunala. Sud u Hagu se nažalost nije proslavio, jer je više svađao nego mirio. Ne postoji više ni jedan relevantni politički subjekt koji osporava strašan zločin u Srebrenici. Mislim da tu treba stavitu tačku.
ANALITIKA: Kada kažete da ne očekujete da predstavnici manjinskih partija i BS u potencijalnoj vladajućoj koaliciji budu ukras, nego u prvim linijama borbe za drugačije društvo - znači li to da bi Bošnjačkoj stranci Front ponudio mjesto premijera?
DANILOVIĆ: Ja o tome sada ne govorim, niti na to imam pravo. Mi Bošnjačku stranku ne bi doživljavali kao ukras procesa, što su oni do sad bili DPS-u, odnosno u koaliciji sa njom. Moguće je da će oni iz cijele ove priče uspjeti da politički profitiraju i to nam ne smeta. Naša komunikacija će ići u tom pravcu da mi nudimo međusobno uvažavanje i to da se njima ne davaju prava, već da u skladu sa Ustavom oni uzmu onoliko prava koliko im pripada. Definitivno DF mijenja političku logiku u Crnoj Gori jer morate biti vrlo senzitivni ako pokušavate da pravite vladu sa predstavnicima manjinskih naroda.
Vjerujemo da će oni ''otvoriti uši'' i na njihovu i na našu ponudu. Ponuda je da svi budemo ravnopravni učesnici jedne istorijske smjene vlasti u Crnoj Gori a ponuda druge strane je da se učestvuje u procesima – samo kao ukras. Bošnjačka stranka je pobijedila DPS u Rožajama jer je nešto obećala i to nešto će do sljedećih izbora morati da sprovede u djelo. Ako vjeruju da to mogu sa DPS-om, ja im čestitam. Čini mi se da njihovi birači gledaju onako kako i mi vidimo da se njihovi predstavnici što više pitaju. Da li će tako biti, ostaje da se vidi.
ANALITIKA: Da li u vladi nacionalnog jedinstva koju ste ponudili vidite i neku od stranaka koje su u koaliciji Za Evropsku Crnu Goru, recimo SDP ili LP?
DANILOVIĆ: Ne vidimo mogućnost da to bude DPS ili SDP, jer te partije ne mogu doprinijeti promjenama. One su problem i ne mogu biti dio rješenja u Crnoj Gori.
Kad je u pitanju LP, tu su stvari malo drugačije. Jeste da smo opterećeni jednom vrstom nekorektnosti kada je bilo u pitanju predizborno dogovaranje. Front je tu sačuvao i sebe i druge i nijesmo nigdje rekli riječ viška jer su gospoda iz LP-a praveći pozicije za sebe pretjerali sa optužbama na račun DF-a, koji je dan prije toga za njih bio dobra priča. Ne vjerujem lično da se oni na isti način mogu tretirati kao DPS i SDP.
ANALITIKA: Kako je Nova kao konstituent DF-a doživjela stav predsjednika vaše koalicije Miodraga Lekića da u slučaju da dođe na vlast neće poništiti priznanje Kosova jer, kako je kazao, to nije u skladu sa međunarodnim pravom? Da li Nova prihvata taj stav Lekića?
DANILOVIĆ: Kada bi Nova imala većinu u vladi, što bi značilo da imamo većinu i u pobjedničkoj koaliciji - budite sigurni da bismo nametnuli odluku o preispitivanju priznanja Kosova u roku od 24 sata.
Nova je uspješna politička priča iz razloga što mi nijesmo megalomani - već ljudi realnosti i ljudi koji na savremen i profesionalan način gledaju na političke prilike.
ANALITIKA: Znači li to da smatrate da je Kosovo politička realnost?
DANILOVIĆ: Ne. Mislim da ne može biti politička realnost ništa što nije dominantno priznato od međunarodne zajednice. Realnost je da je to problem i da taj problem pokušava da se riješi na relaciji Beograd - Priština i ne vidim prostora za manipulaciju.
Ne može se našim priznavanjem Kosova dati više na značaju nego što to stvarno ima u EU i međunarodnoj zajednici. Ozbiljne zemlje nijesu priznale nezavisnost i Kosovo nije članica Ujedinjenih nacija. To je trajno otvoreno pitanje koje će morati da se rješava uz saglasnost Beograda. Ko god misli drugačije grdno se vara, jer je to presedan u međunarodnoj praksi, barem ja to tako gledam.
ANALITIKA: Dobro, ali kako bi nova vlada u kojem bi bio eventualno bio Front, trebalo da se postavi prema pitanju Kosova?
DANILOVIĆ: Ponoviću, da je Nova srpska demokratija više od natpolovične većine u novoj vladi, budite sigurni da bismo za 24 časa preispitali odluku o priznanju Kosova. To je nanijelo veliku štetu Crnoj Gori i našim odnosima sa Srbijom. Ali, s obzirom da mi to ne možemo i da nijesmo od građana dobili toliko mandata, najviše što možemo jeste da tražimo od naših partnera da se dogovaramo, da one stvari koje su problematične, kada se to može, i kada se mora - pitamo građanina kao nosioca suvereniteta da li je za ovo ili ono.
ANALITIKA: Znači, i dalje insistirate na referendumu?
DANILOVIĆ: Nova će za svako pitanje koje dijeli nepomirljivo Crnu Goru nametati i tražiti kod svojih potencijalnih partnera priču o referendumu. Posebno stvari koje ne možete da riješite sad, koje ne možete da riješite za dva - tri dana, a ovo su stvari koje ne možete da riješite ni za godinu, ili dvije. Ali, to ne znači da mi odustajemo od svojih principa! Upravo nas ljudi poštuju zbog toga što smo principijelni, a nijesmo ekstremni. Mi smo uporni u zastupanju svojih stavova i ne želimo ništa da radimo na silu i razumijemo kvalitet i stavove svojih saveznika. Razumijemo da imamo političke prijatelje koji ne bi da poništavaju priznanje Kosova, ali valjda oni razumiju da bismo mi to preispitali rado. Ali i jedni i drugi znamo da nemamo snage da to pojedinačno uradimo i onda se moramo dogovarati. U svakom slučaju, bude li Nova dio vladajuće većine u Crnoj Gori, ona neće uraditi ništa da oteža građanima, već ćemo voditi mudru politiku da bi bili zadovoljni naši, ali i drugi birači. Ovakva politika nas je dovela do toga da postanemo jedini politički predstavnici srpskog naroda prihvatljivi za sve političke adrese i na istoku i zapadu.
Nenad ZEČEVIĆ