Ako koristite stariji uređaj, postoji mogućnost da ćete morati da sačekate čak i nekoliko mjeseci prije nego što vam bude omogućena opcija za ažuriranje.
Iako bi sve vaše aplikacije i fajlovi trebalo da da bezbjedno „prežive“ ažuriranje softvera, ipak je bolje za svaki slučaj napraviti backup podataka.
Napominjemo i da je, kao i kod svake nove verzije, moguće da neke ispravke budu odrađene u danima koji dolaze, budući da nijesu bile propoznate dok smo testirali beza verziju, zbog čega nije loše sačekati i instalirati Windows 11 malo kasnije. Naravno, o svim „zakrpama“ koje se budu pojavile ćemo vas svakako obavještavati čim se pojave.
Ako pokušavate da odlučite da li ćete uopšte nadograditi, evo svega što ćete dobiti u operativnom sistemu Windows 11, a što ne možete dobiti u operativnom sistemu Windows 10.
1. Korišćenje opcije Snap Layouts
Kao i u operativnom sistemu Windows 10, otvorene prozore možete povući sa strane ili ugao ekrana da biste ih „zaskočili“ na mjestu i rasporedili aplikacije jednu pored druge, ali Windows 11 se nadovezuje na to.
Zadržite kursor iznad dugmeta za uvećanje/umanjivanje u prozoru ili pritisnite Win+Z da vidite izbor unaprijed definisanih izgleda koje možete da odaberete. Dostupni rasporedi će zavisiti od širine ekrana, ali funkciju je sada još lakše koristiti.
2. Brže upravljanje većim brojem desktopova
Windows 10 već podržava virtuelne radne desktopove (Microsoft ih naziva samo desktopovima), ali su lakši za korišćenje i lakše ih je otkriti u operativnom sistemu Windows 11. Vidjećete dugme Desktops kao podrazumijevanu opciju na taskbaru nakon instaliranja novog operativnog sistema (ikonice koja prikazuje dva pravougaonika).
Zadržite kursor iznad njega i kliknite na New Desktop da biste sebi dali dodatni prostor. Desktopovi daju vašim programima više prostora, bez potrebe za dodatnim fizičkim prikazima.
3. Otvaranje fajlova direktno iz Start menija
Redizajnirani meni Start jedna je od promjena u sistemu Windows 11 koju ćete prvo uočiti, a sada djeluje kao čvorište za fajlove i istoriju pregledanja, kao i listu prečica do aplikacija.
Koje ćete fajlove vidjeti zavisi od toga da li koristite Microsoft (Office) 365 i koliko ste računara sa sistemom Windows 11 sinhronizovali u cloud sistemu, a na to je potrebno obratiti posebnu pažnju. Idite na Personalize i počnite iz Windows postavki da biste konfigurisali funkciju.
4. Fokusiranje uz Clock aplikaciju
Aplikacija Clock u operativnom sistemu Windows 11 ne služi samo za prikazivanje vremena – takođe će vam pomoći da ostanete fokusirani na određene periode rada i učenja. Otvorite aplikaciju Clock, a zatim na tabli s lijeve strane odaberite opciju Focus sessions.
Kada kliknete na Get started, treba da postavite svoje zadatke i vrijeme. Ovo se integriše i sa aplikacijom To Do u sistemu Windows 11, pa čak možete da dodate pjesme sa Spotify liste numera kako biste ostali potpuno koncentrisani.
5. Microsoft Teams za brzo povezivanje
Ovo je opcija kojoj će se najviše obradovati oni koji više vole Teams nego Slack. Teams je sada integrisan naprijed i u centru operativnog sistema Windows 11, nalazi se na taskbaru nakon ažuriranja operativnog sistema, a Microsoft ga gura kao primarni način da ostanete u kontaktu sa prijateljima, porodicom i kolegama na poslu (izvini Skype, ali ovo je bolje).
Ako nikada ranije nijeste koristili Microsoft Teams, kliknite na Get Started na prvom ekranu i pratite uputstva za povezivanje sa drugim ljudima putem videa, ili glasovnog, odnosno tekstualnog chata.
6. Moderniji izgled prozora
Windows 11 sa sobom donosi masovnu reviziju vizuelnog sadržaja softvera, pa sve izgleda mnogo modernije i dizajnirano posebno za današnje uređaje.
Otvorite File Explorer ili Windows Settings, na primjer, i vidjećete da se bolje koriste prostor, boje i ikonice u poređenju sa Windowsom 10, što ga čini sveukupno privlačnijim.
7. Informacija o kapacitetu baterije
Otvorite Windows postavke, izaberite System i Power & battery i primjetićete da postoji detaljniji prikaz o tome kako se baterija prazni u operativnom sistemu Windows 11 – izaberite Battery usage opciju za još više statističkih podataka.
To je dio nastojanja da se Windows učini još boljim na tabletima i 2-u-1 uređajima, što takođe znači interfejs koji je lakši za korišćenje na ekranu osjetljivom na dodir bez tastature, a donosi više jasnoće i prostora sa vizuelnim prikazima, većim tasterima menija itd.
8. Nov i poboljšan Microsoft App Store
Windows 11 sa sobom donosi novu i poboljšanu verziju Microsoft Storea, sa boljim čuvanjem, dubljom integracijom sa digitalnim sadržajem poput filmova i uglađenijim izgledom.
Sada je lakše kretati se, čak i ako su same aplikacije još pogođene i propuštene, ovdje možete očekivati još poboljšanja u narednim mjesecima, posebno kada su u pitanju igre, koje Microsoft uvodi u Windows 11.
9. Lakše korišćenje sekundardnih ekrana
Jedno od poboljšanja koje Windows 11 uvodi, a koje možda nećete odmah primjetiti je način na koji se otkrivaju sekundarni ekrani.
Softver bi sada trebalo da zapamti kako su vaši prozori raspoređeni na nekom drugom monitoru, pa ako ih odvojite, a zatim ponovo povežete, prozori programa će se vratiti na prethodnu poziciju. To je mala promjena koja će ipak biti veoma zgodna za svakoga ko koristi više ekrana.
10. Upravljanje vidžetima na taskbaru
Upoznali smo se sa vidžetima u operativnom sistemu Windows 10 sa iskačućim prozorom pored oblasti za obavještenja, a oni u operativnom sistemu Windows 11 dobijaju svoju ikonu na taskbaru, a neke od njih ćete moći i da birate.
Kliknite na ikonicu na taskbaru da biste vidjeli novosti, vremenske prilike, predstojeće sastanke u kalendaru, savjete za korišćenje operativnog sistema Windows 11 i još mnogo toga.
Odaberite dugme Add widgets da biste to učinili i imaćete mogućnost da postavite koji se vidžeti pojavljuju na ekranu, a koji ne.
11. Pokretanje Android aplikacija
Ova funkcija nije dostupna prilikom lansiranja „jedanaestice“, ali će ona svakako uskoro , ali uskoro će moći da pokreće Android aplikacije iz Amazon Appstorea kada Microsoft konačno lansira novo ažuriranje u narednim sedmicama. Ono što znamo je da će da funkcioniše na sličan način kao standardne Windows aplikacije, a trebalo bi da bude omogućeno da ih zakačite za ivice ekrana ili za taskbar.
Postoji mogućnost da vam se mogućnost ažuriranja neće pojavljivati neko vrijeme, jer Microsoftovo postepeno uvođenje prioritet daje novijem hardveru i koristiti „inteligentne modele“ da odredi ko će prvi dobiti nadogradnju, uključujući pouzdanost i starost uređaja.
Svi pomoćni uređaji će dobiti ažuriranje do sredine 2022. godine, ali to ukazuje na to da je veliki broj korisnika na kraju liste ukoliko koristite relativno stari hardver.
Neki uređaji koji su kupljeni uz Windows 10 dobiće ranije ažuriranje Windovs 11, uključujući modele mroizvođača Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo, Samsung, kao i sve Microsoftove uređaje.
* * * * *
Otvori Windows je novi serijal Portala Analitika kroz koji ćemo vas voditi kroz sve specifičnosti noviteta koje lansira Microsoft, a koji su vezani za Windows, Office, Xbox, Surface, Windows Phone i Skype.