Tim lider GTZ-ovog projekta „Unapređenje energetske efikasnosti u Crnoj Gori“ Markus Eksenberger ocijenio je da su potrebe Crne Gore za primarnom energijom veće nego u Evropi i zbog toga naša zemlja ima hendikep u poređenju sa ostalim zemljama svijeta.
- Nigdje na svijetu ne bi imalo smisla da se energetska efikasnost kompenzira izgradnjom novih izvora energije, čak ni kad se ova energija dobija iz obnovljivih izvora. Posebno što se tiče Crne Gore to se može ovako formulisati: potreba za primarnom energijom u Crnoj Gori je više puta veća od potrebe za primarnom energijom drugih zemalja u Evropi. To znači da Crna Gora zbog toga ima ogroman hendikep u poređenju sa drugim zemljama u svijetu, rekao je Eksenberger u razgovoru za Portal Analitika.
U Crnoj Gori se rasipa energija: Ovaj renomirani njemački ekspert smatra da se u Crnoj Gori nemilice - rasipa energija. Zbog toga Eksenberger tvrdi da se mjere uštede moraju obaviti i da Crna Gora neće riješiti probleme samo gradnjom novih energetskih postrojenja.
- Kod velikog deficita Crne Gore u proizvodnji energije ekonomski uopšte nema smisla da se traže poboljšanja samo na strani ponude, kada se na strani potražnje i dalje u istoj mjeri rasipa energija, istakao je Eksenberger, naglašavajući da je neophodno u Crnoj Gori pojačati svijest o energetskoj efikasnosti.
- GTZ podržava Vladu Crne Gore i do sada je pružila značajnu podršku „Godini energetske efikasnosti“ koju je crnogorska Vlada proglasila 2009. godine. U principu, radi se na tome da se poveća svijest o energetskoj efikasnosti i da se unaprijedi konsekventna i održiva realizacija mjera energetske efikasnosti. Iz ovog razloga GTZ takođe sarađuje sa mnogobrojnim drugim partnerima u Crnoj Gori. To su, između ostalog, privatna preduzeća i udruženja. Ne angažuju se samo preduzeća iz regiona u oblasti energetske efikasnosti, već i njemačka preduzeća, naveo je ekspert GTZ-a, ocjenjujući da naša država u pogledu energetske efikasnosti zaostaje za zemljama EU.
- Crna Gora ima ogromnu potrebu da nadoknadi zaostatak u oblasti energetske efikasnosti u poređenju sa Evropom. Iz tog razloga, za uspjeh ovih mjera neophodno je da se uključi što je moguće više nacionalnih i međunarodnih partnera, kaže Eksenberger.
Zbog krize nema Fonda za energetsku efikasnost: U GTZ-u nisu zadovoljni zbog činjenice da Vlada nije osnovala Fond i Agencija za energetsku efikasnost. Smatra da se time otežava program stimulisanja tržišta.
- Naravno, nije nam po volji da bitne tačke Zakona o energetskoj efikasnosti, kao što su Fond za energetsku efikasnost i Agencija za energetsku efikasnost, nisu više obuhvaćene kao djelovi ovog Zakona. Time nedostaju veoma važni mehanizmi na strani izvršne vlasti i otežava se pokretanje važnih programa za stimulisanje tržišta- rekao je Eksenberger, naglašavajući da je ekonomska kriza uzrok što kasni osnivanje institucija za energetsku efikasnost.
- Moramo primijetiti da crnogorska Vlada, zbog svjetske ekonomske i finansijske krize, nije u stanju da realizuje ove djelove Zakona. S naše strane, i dalje ćemo tražiti Fond i Agenciju kao neophodne komponente za afirmisanje energetske efikasnosti- zaključio je Eksenberger u razgovoru za Portal Analitika.
Predrag Zečević