Crkva Srbije teži da uđe i u obrazovni sistem, ističe Backović i smatra da krivac za to nije samo ona, već i vlasti koje su dozvolile i otvorile joj prostor za takav uticaj.
“Crkva ima interes da proširi svoj uticaj i uđe u društvene i državne strukture. Država ne smije to da dozvoli i treba da poštuje princip sekularnosti. Crkva je sve vrijeme sa ljudima sa Univerziteta pripremala ovo što se danas dešava. Univerzitet je bio servis crkve i političkih partija. Danas postoji taj dio nacionalno osviješćenih koje brane i Crnu Goru i svetinje, pa bi kao intelektualna zajednica trebali da nam kažu od koga ih to brane. Isto tako su branili srpski jezik da bi spriječili pojavu crnogorskog”, kazao je Backović.
Jasno je, dodaje, da država ne može da se miješa u funkcionisanje, ustrojstvo i organizaciju crkve.
Imenovanje sveštenika Marojevića za člana Upravnog odbora UCG je politička odluka Vlade, ocijenio je predsjednik Udruženja pravnika Branislav Radulović.
“Kao što su politički donijeli odluku, vjerujem da će je politički i riješiti. Problem nije crkva, niti neki lokalni paroh. Problem je Ministarstvoprosvjete, nauke, kulture i sporta. Problematične su javne politike i kada neko, kome to ne pripada, po ustavu ili zakonu predstavlja državu u vršenju javno pravnih ovlašćenja”, dodaje Radulović.
Upitno je, ističe, da li je svešteno lice, koje nema ni dana radnog staža u javnom sektoru, uopšte kvalifikovano za taj posao.
“Trenutkom imenovanja nije više sveštenik, nego javni fukcioner i time direktno krši kanonsko pravo, ali to je problem crkve”, kazao je Radulović.
Smatra da je Crnogorska akademska zajednica dovoljno jaka da se odbrani od ovakvog upada i da, bez obzira na njeno ćutanje, kako kaže, posjeduje nivo samopoštovanja i neće dozvoliti da se derogira.
Crkva je zainteresovana da uđe što dublje u srž institucija kako bi iz tih pozicija branila svoj politički stav, smatra predsjednik Građanskog demokratskog foruma iz Srbije Zoran Vuletić.
“Litije su organizovane da bi SPC ostvarivala svoju političku agendu. To je posebno vidljivo u Crnoj Gori, pa su litije vraćanje duga pobjedničke koalicije koja je zahvaljujući crkvi došla na vlast. Na tom nacionalističkom narativu, SPC je udarna pesnica srpskog nacionalizma”, ističe Vuletić.
Crkva je, kako je kazao, politički akter i u Srbiji i u Crnoj Gori.
“Postoji simbioza crkve sa vlašću ovde u Srbiji i sada se zajedno moramo suprostaviti tome. Crna Gora je u boljoj poziciji jer politika koja je stvorila građansko društvo 2006. nije poražena, poražen je DPS zbog svoje slabosti, ali prozapadna politika nije. Ohrabruje me da u Crnoj Gori ne postoji takva vrsta koncenzusa. Crkvi nije mesto u državnim institucijama”, rekao je Vuletić.
Iskustva sa časovima vjeronauke i uticaja Crkve na obrazovni sistem nijesu dobra, dodaje Vuletić. Taj predmet, prema njegovim riječima, promoviše isključivo pravoslavnu vjeru i to je, kako smatra, nedopustivo.
“Uvođenje veronauke je bila ogromna greška Đinđićeve vlade. Crnogorski obrazovni sistem će se izboriti, i DF koji zastupa te stavove će shvatiti da će im takve inicijative nanijeti štetu. Kroz ovu krizu vlade, će se dokazati da ova politika u Crnoj Gori nema većinu. U to sam ubeđen i verujem da veronauka u crnogoskom obrazovnom sistemu neće biti uvedena”, navodi on.
Crna Gora opstaje na putu ka EU i bez obzira na sve pokušaje nakon izbora da se to obesmisli, to će biti poslednja barijera koju neće moći da premoste kako bi Crnu Goru vratili na drugi kolosek, zaključio je Vuletić.