Mjesto gdje počinje život i gdje se čuje najljepša muzika za uši nije posteđeno od koronavirusa. Ovo je porođajna sala namijenjena isključivo trudnicama koje su pozitivne na kovid19.
"Postoji posebna prijemna ambulanta gdje se radi prijem trudnica, ukoliko postoji prijem on se najavi, one se porađaju ovdje u posebnoj kovid sali i naravno nakon porođaja idu na akušersko odjeljenje gdje imaju posebne sobe za izolaciju", kazao je direktor Ginekološko-akušerske klinikeSrđan Medan.
Kovid sobe za porodilje danas su prazne. Međutim od početka pandemije porođeno je 66 kovid pozitivnih trudnica koje su većinom nevakcinisane. Dvije porodilje su zbog pogoršanja stanja usljed upale pluća preminule.
"Najtragičnije je to kada mlada zdrava osoba izgubi bitku gdje svi očekuju uspjeh i desi se nešto sasvim drugo", istakao je Medan.
Kod trudnica koje su u dvostrukom strahu od porođaja i koronavirusa značajna je uloga babice koja je određena za prijem kovid pozitivne pacijentkinje.
"Vrlo je bitna psihička priprema pacijentkinje, ukoliko je nekako uplašena zbog situacije, tako da je babica tu da je psihički pripremi za porođaj, kao da je to nešto najnormalnije", kazala je babica Maja Šćepanović.
Od početka pandemije u porodilištu KCCG rođeno je oko 3.000 beba, od toga je samo jedna beba bila covid pozitivna.
Kovid pozitivna porodilja odlučuje da li će beba boraviti sa njom u izolacionoj sobi nakon porođaja.
"Strahovi žena da li dojiti ili ne tu su one najviše uplašene. Da, žena treba da doji, naravno sa maskom na licu i sa rukavicama, i poželjno je, prema stavovima, da se nakon 12 mjesci vakcinišu, naročito one sa komorditetima.
Navikli da je sve dio njihovog posla i lijepe i one manje lijepe stvari, kada je dobar osjećaj na kraju smjene sve se loše zaboravi.
"Kad sve prođe kako treba i kad vidim da je beba zdrava kad je stavim majci na grudi je najljepsi dogadjaj koji se moze dogoditi", zaključila je babica Šćepanović.