Jednoglasno je dogovoreno da Odbor u decembru razmotri informacije nadležnih državnih organa i sasluša obrazloženja odgovornih. Članovi Odbora saglasni su da je potrebno da čuju šta su konkretno državni organi uradili u određenim akcijama tokom proteklih osam mjeseci, shodno zaključcima sa 16. sjednice tog skupštinskog tijela, u februaru, kada je konstatovano da nije postojala dovoljna koordinacija nadležnih u slučaju Balkanski ratnik. Samim tim, predsjednik Pokreta za promjene (PzP) Nebojša Medojević odustao je od predloga zaključaka Odbora, koji su, kako je smatrao, trebalo da budu proslijeđeni Skupštini. Goran Danilović iz Nove srpske demokratije cijeni ustupak Medojevića, ali ne može da zanemari činjenicu da se govori o Izvještaju, koga, kako tvrdi nema.
»Nije mi jasno zbog čega Odbor nije usaglasio tekst koji je proslijedio plenumu. Zbog te nedoumice, zadržavam pravo da u komunikaciji sa svojim kolegama u klubu odlučimo o tome kako ćemo glasati«, rekao je Danilović.Medojević je na početku sjednice Odbora ocijenio da nije do kraja zakonski i institucionalno riješen odnos između tog parlamentarnog tijela i Skupštine, kao i njihov odnos prema ostalim organima vlasti.On je ukazao da nadležni državni organi nijesu Odboru pružili nijednu informaciju o aspektima akcije Balkanski ratnik, nakon što je to skupštinsko tijelo prije osam mjeseci konstatovalo da u tom slučaju nije postojala međusobna dovoljna koordinacija.Medojević smatra da su ti zaključci Odbora zasluživali značajniji tretman plenuma, predsjednika parlamenta, ali i ostalih organa vlasti - Vlade, policije, Tužilaštva.
»Nakon osam mjeseci, potpisan je Sporazum o izručenju vlastitih državljana između Crne Gore i Srbije, i uslijedila je nova policijska akcija, koja je imala iste elemente propusta i nekoordinacije kao i ona zbog koje smo i donosili prethodne zaključke«, rekao je Medojević.Kako je rekao, opet je došlo do toga da neki članovi klana Šarića, optuženi u drugoj državi, nijesu uhapšeni, i trenutno su van domašaja državnih organa.Zbog toga bi Skupština, smatra Medojević, trebalo da se pozabavi temom borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije jer će, kako je rekao, to biti jedan od ključnih političkih uslova za otvaranje pregovora Crne Gore sa EU.Medojevića je kazao da bi Odbor trebalo da konstatuje da su ohrabreni saradnjom država u regionu u borbi protiv organizovanog kriminala, ali i zabrinuti odsustvom konkretnih rezulta crnogorskih organa u procesuiranju, prikupljanju dokaza i podizanju prijava protiv pripadnika Šarićevog klana.
»Skupština bi, u cilju zaštite svog digniteta, morala da reaguje prema drugim organima i zapita zašto nije bilo reakcije na zaključke našeg Odbora«, kazao je Medojević, dodajući da je premijer Milo Đukanović rekao da će se Vlada odnositi prema tom zaključku kada to bude zaključak parlamenta.
U predlogu Medojevića zahtijevano je da nadležni državni organi najkasnije do 20. novembra informišu Odbor o svojim aktivnostima i rezultatima, kako bi članovi tog tijela ocijenili ono što je učinjeno.Lider PzP-a smatrao je da je potrebno da Odbor razmotri mogućnost vanrednog zasjedanja parlamenta koja bi bila posvećena traženju načina za efikasno suprotstvaljanje korupciji i organizovanom kriminalu.Iz Demokratske partije socijalista (DPS) i Socijaldemokratske partije (SDP) ocijenjeno je da je predlog Medojevića neprihvatljiv jer smatraju da nadležnim državnim organima treba ostaviti prostor da ih informišu o onome što su uradili, pa nakon toga ocjenjivati njihove aktivnosti.
Oni smatraju da je od februara ostvaren određeni napredak, i da su u toku pozitivni pomaci, budući da je u međuvremenu i potpisan Sporazum o izručenju, sa Srbijom. Radivoje Nikčević iz DPS-a rekao je da ne treba stvarati »vanredno stanje« već dopustiti nadležnim da rade svoj posao, ali i tražiti da Odbor informišu o svojim aktivnostima.Ni Raško Konjević iz SDP-a nije bio saglasan sa zahtjevima Medojevića. Rekao je da tekst Medojevića sadrži kontradiktornosti, i ocijenio da su politički odnosi između Crne Gore i Srbije, kada je u pitanju saradnja u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije značajno bolji nego prije februara.
On smatra da su određene ocjene u predlogu Medojevića politički motivisane, odnosno služe za prikupljanje političkih poena.Predrag Bulatović iz Socijalističke narodne partije saglasan je sa ocjenama u zaključcima i preporukama Medojevića, ali ne i sa nekim, kako je rekao, političkim porukama.On je rekao da ne bi bilo dobro da parlament ne prihvati Izvještaj o radu Odbora jer je to zapravo faktografija i nema nešto sporno, uključujući i zaključke sa sjednice u februaru, kako bi se dala dodatna snaga i važnost akcije Balkanski ratnik.Bulatović smatra da Odbor treba da jača svoju poziciju i da, kad god je potrebno, povodom važnih pitanja, zatraži zasjedanje parlamenta.To bi, kako smatra, značilo korak dalje u jačanju nadzorne funkcije parlamenta, i ne samo kada je u pitanju bezbjednost. Njegov partijski kolega Vasilije Lalošević kazao je da će, prema njegovim informacijama, Crna Gora dobiti pozitivno mišljenje EK i da će biti izuzetno oštre kritike u vezi sa borbom protiv organizovanog kriminala i korupcije.»Početak pregovora sa EU biće u paketu sa Srbijom i Albanijom«, rekao je on.Odbor je preporučio Skupštini i da do kraja godine usvoji zakon o parlamentarnom nadzoru.