Društvo

Na Tehničkim fakultetima UCG diskutovalo se o novoj tehnologiji u saobraćaju i da nadležni ne smiju da budu nepripremljeni

Infrastruktura će za pet godina morati da odgovori prilivu električnih automobila

U Crnoj Gori registrovana su 323 električna vozila. To su podaci od prošle godine i očekuje se povećanje njihovog broja. Predviđa se da će Balkan za pet godina zahvatiti ogroman priliv takvih automobila. Stručnjaci zato upozoravaju da infrastruktura i energetska mreža moraju biti spremne.

Infrastruktura će za pet godina morati da odgovori prilivu električnih automobila Foto: Tesla
PobjedaIzvor

Na okruglom stolu na Tehničkim fakultetima Univerziteta Crne Gore govorilo se juče o toj temi. Ukazano je da ovo pitanje nije pitanje budućnosti, nego sadašnjosti.

Dekan Mašinskog fakulteta prof. dr Radoje Vujadinović objasnio je da su električni automobili poželjni za upotrebu jer je dokazano da klasična auta imaju toksične komponente, da sve to šteti ljudskom organizmu, ugrožava se zdravlje i životna sredina, dolazi i do globalnog zagrijavanja, klimatskih promjena.

Na ovom skupu rečeno je i da je ključan standard građana, da nije sporna njihova volja i želja da koriste ova vozila koja su, za sada, skupa. Pričalo se i o tome kako će upotreba električnih vozila otvoriti nova radna mjesta.

Akademik prof. dr Predrag Miranović rekao je kako kao država trošimo ogroman novac na uvoz nafte i gasa. Crna Gora je proizvođač električne energije, dodao je on, ali do maksimuma nije iskoristila svoje hidropotencijale, solarne, potencijale vjetra... Podsjetio je da je prošle godine EU donijela strategiju da do 2050. godine neće biti kola i transporta koji emituje štetne gasove.

To nije tako daleko, rekao je on, i predočio informaciju kako se nakon 2035. neće moći prodavati nova kola na benzin. Uz to, sve velike auto-kompanije u narednih par godina prekinuće proizvodnju klasičnih vozila, preći će na električna. Miranović smatra da nijesmo svjesni tektonskih promjena koje se dešavaju u auto-industriji i da su standardi mnogo zahtjevniji od čuvenog poglavlja 23.

- Ove teme treba da se nameću da su životne, značajne vrlo za Crnu Goru - kazao je Miranović.

Imaju punjač, na krovu solarne panele

Dekan Mašinskog fakulteta Vujadinović govorio je o tome da su na fakultetu instalirali punjač, da približavaju mlađim generacijama ovu temu i tako razbijaju predrasude. Na krovu su instalirali solarne panele pomoću kojih se pune automobili.

U Hrvatskoj se često postavlja pitanje šta će to nama električni automobili, to je skupo, mi kupujemo stare kante iz Njemačke i vozimo 20-ak godina, rekao je prof. dr Neven Duić sa Sveučilišta u Zagrebu. Ukazao je na podatak da je Evropa prošle godine napravila ,,bum“ u prodaji električnih auta.

- Za pet godina će u Njemačkoj polovni automobili biti električni, tih pet godina je sjutra – rekao je on, dodajući da se svi moraju pripremiti.

Hrvatska je tuirstička zemlja, kao i Crna Gora, i mora se voditi računa, dodao je profesor, da turisti dolaze električnim autima.

- Ljeti kad dođe hiljade električnih auta u Hrvatsku onda infrastruktura više nije dovoljna, a oni nam donose novac. Za pet godina Balkan će biti preplavljen polovnim električnim autima – kazao je profesor.

Tokom diskusije su se čule ocjene da su u ovom slučaju potrebni drugi, pouzdani izvori energije, da su veliki baterijski sistemi rješenje, koristi ih Amerika, Australija. Komentarisalo se, ipak, da to neće biti problem, jer je Balkan bogat hidroenergijom.

Akademik Miranović je konstatovao da raste broj električnih vozila, nesrazmjerno veliki broj taksi vozila, te je pitao zašto se ne nađe interes, kao što su ga našli taksisti, da imamo i električne autobuse.

Pofesor dr Slobodan Mišanović pričao je o razvoju električnih autobusa u Beogradu, i kazao da smanjuju zagađenja, nema buke, i da se ta investicija isplati za oko osam godina, kada se uporedi sa dizel autobusima. Nakon osam godina se stvara, prema njegovim riječima, faktički dobit.

U Crnoj Gori je, za sada, evidentirano 60 javnih stanica za punjenje električnih vozila i taj broj mora da se poveća. Profesor dr Zoran Miljanić sa ETF Univerziteta Crne Gore kazao je da očekuju da će broj elektro-vozila odjednom početi da raste, da ne bi dobro bilo da budu nepripremljeni. Kazao je da će građani moći da pune električne automobile kod kuće, ali da je brzina punjenja limitirana, odnosno dostupna snaga je niska. Ko želi da promijeni snagu punjenja, onda će biti veći izdaci na računima za struju. Na javnim stanicama za punjenje automobili se brže napune.

- Jedna od barijera je infrastruktura, jer korisnik ne želi da brine da li će imati gdje da dopuni automobil – rekao je on.

Kazao je i da naplata usluge punjenja nije regulisana, da je, za sada, besplatno punjenje, ali da to neće biti tako u budućnosti, pogotovo kada se poveća broj stanica.

Okrugli sto ogranizovala je Crnogorska akdemija nauka i umjetnosti i Mašinski fakultet UCG.

Portal Analitika