Zanimljivo, šest puta dosada svjetski prvak je odlučivan u produžecima ili nakon izvođenja jedanaesteraca, a prije neđeljnog dvoboja u Johannesburgu, posljednja ekipa koja je primila gol u dodatnom vremenu bila je - Holandija. Oranju se to dogodilo prije 32 godine u završnom duelu SP-a u Argentini. Tada su, štoviše, primili dva gola, pogodili su Mario Kempes i Daniel Bertoni za konačnih 3:1 i prvi svjetski naslov Gaučosa.
Istorijski je bio i španski put prema naslovu prvaka, ne samo zbog činjenice da se radi o prvom usponu Furije na tron. Prvi se, naime, put dogodilo i da jedna reprezentacija u svim utakmicama u nokaut-fazi takmičenja pobijedi identičnim rezultatom. Španci su sa 1:0 slavili protiv Portugala, Paragvaja, Njemačke i konačno Holandije. Njemačka je 2002. dobila tri utakmice zaredom sa 1:0, ali je u finalu posrnula protiv Brazila (2:0).
Zanimljivo je, takođe, i da je Španija peta evropska reprezentacija na krovu svijeta, a baš poput Furije i sve su prethodne svoj svjetski naslov osvajale već u svom prvom finalu, Italija 1934., Zapadna Njemačka 1954., Engleska 1966. i Francuska 1998. Sa samo dva primljena gola (protiv Švajcarske i Čilea) na putu do naslova Španija se izjednačila sa Francuskom 1998. i Italijom 2006.
Hlandija je, pak, porazom u finalu postala neslavan rekorder među reprezentacijama koje nikad nijesu uzimale naslov. To je Tulipanima, naime, bio treći poraz u završnom duelu, po čemu su prestigli Mađarsku i Čehoslovačku. Njemačka ima četiri poraza u finalima, ali ima i tri naslova. Dodajmo i da je u neđelju prekinut holandski niz od čak 25 utakmica bez poraza, odnosno od deset uzastopnih pobjeda.
Za kraj, spomenimo i da je samo jedna reprezentacija SP u Južnoj Africi završila bez poraza. Ne radi se, dakako, o svjetskim prvacima, već o - Novom Zelandu. Kiwiji su u grupi G remizirali protiv Slovačke, Italije i Paragvaja, što im nije bilo dovoljno za prolazak u drugi krug.