Društvo

Od danas Uprava za inspekcijske poslove više ne postoji, ostaje bojazan da će uslijediti jaz u pokrivanju nadležnosti

Inspektori bi po propisima trebalo da kažnjavaju svoje poslodavce...

Još 22. septembra glavni šumarski inspektor upozorio je Vladu da će plan da Uprava za gazdovanje šumama preuzme inspekciju za šumarstvo i lovstvo predstavljati klasičan konflikt interesa. Ilustrovao je to podatkom da se samo u ovoj godini više od 80 odsto odluka inspekcije odnosilo upravo – na rad Uprave za šume

Inspektori bi po propisima trebalo da kažnjavaju svoje poslodavce... Foto: UIP
PobjedaIzvor

Upozorenje da bi nakon gašenja Uprave za inspekcijske poslove, preuzimanje nadležnosti inspekcijskog nadzora moglo da dovede do haotičnog stanja i diskontinuiteta u radu službi nije uticalo da Vlada razmotri konkretne prigovore i rješenja precizirana uredbom koja definiše izmjene u organizaciji i načinu rada državne uprave.

Državni inspektori iz različitih oblasti rada juče su zvanično razdužili dokumentaciju i pečate, vratili ih Upravi za inspekcijske poslove koja od danas ne postoji, a inspekcijski nadzor nadležnih inspekcija prelazi pod okrilje ministarstava i organa uprave.

To je proisteklo iz Vladine uredbe kojom se mijenja ranija sistematizacija i način rada državne uprave. Članom 23 uredbe precizira se koje ministarstvo, odnosno organ uprave preuzima kojeg inspektora iz Uprave za inspekcijske poslove. Uredba stupa na snagu od danas, a svi državni organi moraju u roku od tri dana od stupanja na snagu uredbe uskladiti unutrašnje akte o sistematizaciji.

U praksi će neminovno doći do situacije da dojučerašnji državni organi koji su bili pod lupom inspektora sad budu nadređeni tim istim inspektorima.

Na to je, kako je Pobjedi potvrđeno iz Vlade, još 22. septembra ukazao u formi zvaničnog prigovora i glavni šumarski inspektor Dragan Otašević, diplomirani inženjer šumarstva.

On je u zvaničnom dopisu Generalnom sekretarijatu Vlade prigovorio na obavještenje Uprave za gazdovanje šumama i lovištima koja je 18. septembra, prije donošenja propisa iz člana 75a Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o inspekcijskom nadzoru, Službeni list Crne Gore, broj 84/2024 posla dopis o preuzimanju, odnosno raspoređivanju inspektora za šumarstvo i lovstvo pod njenu ingerenciju.

1727717737-dopis-gsv1-1

Otašević je napomenuo Vladi da iz člana 62b uredbe o izmjenama i dopunama uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave proističe da poslove nadzora u ovoj oblasti preuzima Uprava za gazdovanje šumama i lovištima, što prema njegovoj ocjeni dovodi do klasičnog konflikta interesa jer je na osnovu više propisa, uključujući i važeći Zakon o šumama, zatim pravilnicima koji bliže uređuju ovu oblast „Uprava za gazdovanje šumama i lovištima bila glavni subjekat nadzora inspekcije za šumarstvo i lovstvo“.

- U članu 87 Zakona o šumama su decidirano navedena ovlašćenja šumarskog inspektora, a koja se u najvećoj mjeri odnose na rad, postupanje, procedure, uvid u dokumentaciju i sl. navedene uprave,

koja nam uredbom Vlade o izmjenama i dopunama uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave, sa statusa subjekta nadzora prelazi u status poslodavca sa istim procedurama i propisima koje su gore navedeni – ukazao je glavni inspektor za šumarstvo u dopisu Generalnom sekretarijatu Vlade.

On je ukazao da se samo u ovoj godini od ukupnog broja izvršenih inspekcijskih pregleda „preko 80 odsto odnosilo na Upravu za gazdovanje šumama i lovištima“.

Iako je Ministarstvo javne uprave 17. septembra uputilo Generalnom sekretarijatu Vlade Crne Gore da razmotri i usvoji prijedlog uredbe, direktor Uprave za gazdovanje šumama i lovištima Crne Gore Miloš Rajković je već sjutradan (iako uredba nije bila još usvojena) uputio

obavještenje Generalnom sekretarijatu Vlade i Ministarstvu poljoprivrede da će od Uprave za inspekcijske poslove preuzeti 12 šumarskih inspektora sa nivoom kvalifikacije obrazovanja VII1.

Vladinom uredbom definisano je da će danom stupanja na snagu, u skladu sa djelokrugom utvrđenim ovom uredbom, ministarstva i organi uprave od Uprave za inspekcijske poslove preuzeti „inspektore koji su vršili preuzete poslove, opremu i službenu dokumentaciju“.

Precizirano je da će Ministarstvo finansija preuzeti inspektore za igre na sreću i inspektore za javne nabavke, dok će Ministarstvo javne uprave preuzeti inspektore za usluge informacionog društva.

Prosvjetna inspekcija, odnosno inspektori sada će raditi pod okriljem Ministarstva prosvjete, dok će inspektori za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, usluge informacionog društva i tržišni inspektori biti u okviru Ministarstva ekonomskog razvoja.

Zdravstveni i sanitarni inspektori radiće u Ministarstvu zdravlja, inspektori za rad i zaštitu i zdravlje na radu u okviru resora Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga.

Po istom šablonu, inspektori socijalne i dječje zaštite, zatim inspektori za kulturna dobra, kulturnu baštinu i arhivsku djelatnost, inspektori za stanovanje, turistički, ekološki – u okviru konkretnih resora – odnosno ministarstava.

Izuzetak od koncepta da odjeli nekadašnje inspekcijske službe budu pod okriljem ministarstava primijenjen je na nekoliko službi.

Tako će inspektor za geodeziju raditi u okviru Uprave za nekretnine, inspektori za zaštitu bilja u okviru Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, inspektor za vode u okviru Uprave za vode, a šumarski inspektori i inspektori za lovstvo u okviru Uprave za gazdovanje šumama i lovištima.

Jedna od očekivanih varijanti bila je da navedene inspekcije za zaštitu bilja, vode i šumarstvo i lovstvo budu preuzete direktno od Ministarstva poljoprivrede, ali se ipak pribjeglo razuđenijem sistemu i razradi u okviru nadležnih uprava za pojedine oblasti.

Kako će se to odraziti na efikasnost i samostalnost u radu inspektora ostaje da se vidi, budući da će u praksi nesporno doći do sudaranja nadležnosti i objektivne okolnosti da rade u okviru organa koje su do juče – kontrolisali.

Portal Analitika