Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović pridružio se spisku političara koji umjesto demokratske kondicije i spremnosti na javnu kritiku, olako posežu za pokušajem diskreditacije i targetiranja medija, ocijenili su u Institutu za medije nakon što je predsjednik države Jakov Milatović optužio Pobjedu da ih „najvjerovatnije često kontrolišu kopači tunela do depoa Višeg suda“.
Pobjeda je objavila da je Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) krajem avgusta dostavljena anonimna krivična prijava kojom se predsjednik Crne Gore sumnjiči za nezakonito postupanje i omogućavanje nelegalnog transporta oružja i municije preko crnogorske teritorije tokom 2021. godine, kada je bio ministar ekonomskog razvoja u 42. Vladi Crne Gore.
U Institutu za medije kažu da je Milatovićev komentar na istraživanje Pobjede neprimjeren, te da s obzirom da dolazi sa pozicije moći i to prvog čovjeka u državi, može da se karakteriše kao vid pritiska.
„Sličnim metodom, diskrediracije novinara i zamjene teza, umjesto jasnih odgovora i suvih činjenica, nedavno se poslužio ministar zdravlja Dragoslav Šćekić, kada su Vijesti otvorile temu o lošem stanju u bolnici u Pljevljima. Pokušaji diskreditacije i pritisci na medije sve su češći način kojim političari, i to oni koji su na pozicijama moći, odgovaraju na nastojanja novinara da otvore priče važne za život ljudi, što je neprihvatljivo i zabrinjava“, ukazali su u Institutu za medije.
Kako su dodali - predsjednici, ministri, političari na pozicijama moći, odgovaraju javnosti za svoj rad i dužni su da trpe veći stepen kritike.
„Umjesto targetiranja, pritisaka na medije pozivamo državne funkcionere i političare da omoguće medijima da slobodno istražuju i pišu, a posebno onda kada je njihov rad predmet interesovanja medija. Time bi pokazali da su istinski spremni da njeguju medijske slobode i transparentno odgovaraju javnosti za svoj rad“, zaključili su u Institutu za medije.