U saradnji s Interpolom i Europolom, crnogorski NCB Interpol neumorno prati kretanje članova kriminalnih grupa i počinilaca najtežih zločina—od teških ubistava, krijumčarenja narkotika i pranja novca, do stvaranja kriminalnih organizacija.
Potraga obuhvata i nestale osobe, ukradena vozila i dragocjenosti, u pokušaju da pravda sustigne bjegunce koji već godinama izmiču zakonu.
Na međunarodnom nivou, potražuje se 121 crnogorski državljanin.
“Riječ je o podatku koji varira u zavisnosti od toga da li je država koja potražuje lice insertovala podatak da je u pitanju državljanin Crne Gore. Najčešće je riječ o zemljama Evropske unije”, navode iz Nacionalnog centralnog biroa Interpola za Standard.
U isto vrijeme, kako su saopštili iz NBC Interpola, Crna Gora očekuje izručenje 81 stranca.
“Do 23. oktobra 2024. godine ukupno 81 lice očekuje izručenje iz Crne Gore. Najčešće su to osobe koje dolaze iz Republike Turske i Republike Albanije”, pojašnjavaju iz NCB Interpola Podgorica.
Aktivnosti praćenja i potrage za osobama od bezbjednosnog interesa odvijaju se putem saradnje sa Interpolom, Europolom i drugim policijskim jedinicama, sa fokusom na slučajeve koji su privukli pažnju međunarodne javnosti.
Na sajtu Interpola nalaze se četiri crvene potjernice, raspisane po zahtjevu Crne Gore, riječ je o Adrović Satku, Samadžić Božidaru, Čpajak Komnen I Popović Bogda. Među onima koji se traže su i neki koji su počinili najmonstruoznija ubistva u našoj zemlji, a sva nedjela ti bjegunci napravili su između 1992. i 2006. godine.
Pedesetsedmogodišnjeg Komnena Čpajak iz Brdareva, Interpolov zahtjev preko Crvene potjernice traži zbog dvostrukog ubistva za koje je pravosnažno osuđen na 30 godina zatvora. On je 25.06.2006 u Budvi s predomišljajem ubio Lazara Draškovića i Mladenku Jaković. Na sajtu Interpola nalaze se četiri crvene potjernice, raspisane po zahtjevu Crne Gore.
Crnogorska policija potražuje i četrdesepetogodišnjeg nikšićanina Božidara Samardžića koji je zbog ubistva osuđen na 20 godina zatvora. Ovaj bjegunac je u ranijem period lociran i uhapšen u Sloveniji, međutim potjernica za njim će biti skinuta sa sajta Interpola tek kad bude izručen crnogorskim policijskim organima.
Na sajtu Interpola crvenom bojom označen je i pedesetsedmogodišnji Bogdan Popović koji je osuđen na 15 godina zbog ubistva počinjenog 1992 godine.
Četvrta crvena potjernica naslovljena je na pedesetdevetogodišnjeg Satka Adrovića osuđenog na 10 godina zatvora zbograzbojništva i razbojničke krađe.
Takođe, na sajtu se može naći podatak da se na Interpolovoj potjernici nalaze i četiri crnogorska državljanina. Prema javno dostupnim podacima sa sajta INTERPOL RED NOTICE, među crnogorskim državljanima za kojima je izdata ova potjernica nalaze se Alen Velović, Goran Milašinović, Adrović Satko i Božidar Samardžić.
Kipar potražuje Gorana Milašinovića koji je u Crnoj Gori nepravosnažno osuđen na četiri godine zatvora zbog sumnje da je sredinom marta 2012. godine sa M.B. i F.M. opljačkao beransku filijalu Prve banke odakle je otuđeno 161.036 eura.
Na crvenoj potjernici, kako smo već naveli nalazi Božidar Samardžić, koji je uhapšen u Sloveniji 2018. nakon 19 godina bjekstva, ali neće biti izručen našoj zemlji, nakon što je slučaj, prema slovenačkom zakonu, zastario.
Baranina Alena Velovića zbog oružane pljačke potražuje Slovačka.
Interpol u Podgorici vodi i međunarodnu potragu za 31 nestalom osobom, koristeći sistem žutih potjernica, kojima se označava nestanak osoba.
“Postupanje po žutoj potjernici mogu biti lociranje i pronalazak osoba čiji je nestanak prijavljen, ali i za osobama kojima je sud oduzeo poslovnu slobodnost i odredio obaveznu mjeru liječenja”, saošteno je portal Standard iz NCB Interpola.
Crna Gora u ratu protiv krađe vozila: Kako Interpol vraća ukradene automobile i umjetnine
Pored osoba i kriminalnih grupa, posebna pažnja posvećena je i suzbijanju krađa vozila i povratku ukradenih predmeta.
“Nakon prijave krađe, odnosno otuđenja vozila Uprava policije (za vozila koja se otuđe na teritoriji naše države) posredstvom Interpola vrši provjere o kretanju vozila, lociranju i oduzimanju vozila. Crna Gora zahvaljujući svom FIND sistemu koji posjeduje svaki granični prelaz u samom vrhu po broju oduzetih vozila. Po međunarodnim potragama godišnje se u Crnoj Gori oduzme oko 60 vozila”, precizirali su iz NCB Interpola Podgorica.
Slučajevi ukradenih umjetničkih djela i vrijednih predmeta takođe su u fokusu crnogorskog Interpola, koji djeluje po domaćim i međunarodnim zahtjevima, uz podršku Generalnog sekretarijata Interpola u Lionu.
Organizovani kriminal na udaru: Interpol i policija Crne Gore jačaju saradnju u potrazi za bjeguncima
Organizovane kriminalne grupe sa crnogorske teritorije, koje se nalaze na listama međunarodnih potjernica, predstavljaju prioritet u radu Nacionalnog centralnog biroa Interpol Podgorica.
“U saradnji sa Interpol-om se svakodnevno vrši razmjena operativnih i drugih informacija u cilju lociranja i hapšenja tih osoba”, navode iz NBC-a.
Intenzivna saradnja s Europolom kroz EMPACT aktivnosti omogućava razmjenu informacija i lociranje članova ovih grupa u što kraćem roku.
NCB Interpol Podgorica stavlja prioritet na stalnu komunikaciju s međunarodnim partnerima, koristeći Interpolove kanale veze dostupne 24 sata dnevno.
“Saradnja je ključna u prikupljanju i dijeljenju podataka o potjernicama i nestalim osobama”, ističu oni,dodajući da su za svaki važan predmet formirani zajednički istražni timovi koji obezbjeđuju razmjenu svih relevantnih informacija.
Jačanje međunarodne saradnje: Ključni faktor u borbi protiv transnacionalnog kriminala
Bezbjednosni stručnjaci naglašavaju važnost međunarodne saradnje, objašnjavajući da brzina razmjene obavještajnih podataka često može biti presudna u istrazi.
“Međunarodna operativna policijska saradnja nudi najbržiji i najefikasniji način razmjene operativnih, obavještajnih i policijskih informacija i podataka. Izazovi su novi trendovi kriminala, sa kojim se susrijeću istražitelji u svim državama koje su članice međunarodnih kriminalističkih policija”, poručili su iz NCB Interpola Podgorica.
Međutim, izazovi rastu s promjenama u kriminalnim trendovima, koje policijske jedinice širom svijeta moraju brzo prepoznavati i pratiti.