Spiegel: Kako biste opisali život u zatvoru?
Tolokonikova: Podnošljivo, ipak je to ruski zatvor sa svojim sovjetskim šarmom. Na ovom polju nije bilo puno napretka, zatvorski sistem je još uvijek mješavina kasarni i bolnica. Budimo se u šest ujutro, onda doručkujemo, a onda nas izvode u zatvorsko dvorište. Ostatak dana pišem ili čitam. Danas sam čitala bibliju i nešto od Slavoja Žižeka. Ograničena sloboda kretanja se ne reflektuje na slobodu misli.
Spiegel: Da li se kajete zbog performansa u crkvi Hrista Spasitelja?
Tolokonikova: Ne, ne kajem se ni zbog čega. Razmišljam hladne glave i sada vidim i pozitivne i negativne strane. Kad podvučem crtu, smatram da je naše suđenje bilo važno jer je pokazalo pravo lice Putinovog sistema. Ovaj sistem je presudio sebi osudivši nas na dvije godine zatvora iako nismo počinile zločin, i naravno da mi je drago zbog toga.
Spiegel: Imate četvorogodišnju ćerku i sigurno ste znali da vaš nastup neće proći bez posljedica. Nije li to neodgovorno prema vašem detetu?
Tolokonikova: Ako se plašite vukova, nemojte ići u šumu. Ja se ne plašim vukova. Borim se za to da moja ćerka odrasta u slobodnoj zemlji. Zakonski gledano, sud je u najgorem slučaju trebalo da nas osudi za prekršaj. Suđenje za krivično delo je Putinova lična osveta i niko ne može da predvidi kada će autoritarni sistem da se osveti.
Spiegel: Šta hoćete da postignete svojim akcijama?
Tolokonikova: Revoluciju u Rusiji.
Spiegel: Kakvu Rusiju želite?
Tolokonikova: Onu koju ću, nažalost, morati dugo da čekam. Ali jedno je sigurno: želim da uništim stvari koje smatram najvećim zlom, a to radim tako što svoje ideje o slobodi i feminizmu sprovodim u praksi.
Spiegel: Putin je najmoćniji čovjek jedne od najmoćnijih država svijeta. Da li je moguće pobijediti ga?
Tolokonikova: Putinova svemoć je iluzija. To da je njegova moć ograničena je isto tako očigledno kao i činjenica da propagandna mašina preuveličava predsjednikovu moć. Putin zavisi od zapada otprilike koliko i zapad ima interesa da preuveličava njegovu moć. U stvarnosti, predsjednik je mali i jadan. To možete da zaključite iz njegovih poteza i kao čovjeka i kao političara. Ukoliko je lider siguran u sebe kako mu onda može pasti na pamet da se sa nama ovako obračuna?
Spiegel: Vaš performans i hapšenje skrenuli su pažnju svetske javnosti na problem ljudskih prava u Rusiji u većoj mjeri od ubistava novinara ili uvođenja brojnih represivnih zakona. Šta mislite, zašto je to tako?
Tolokonikova: Zato što naš nastup nije bio trivijalan i zato što se bavi sukobom vlade i društva, u vjerskom, političkom i socijalnom kontekstu. Suđenje protiv nas je razotkrilo represivni karakter režima. Putinov sistem se raspada. Ovo nije sistem za 21. vijek, on više podsjeća na plemenska društva ili diktatorske režime iz prošlosti. On ne može da pruži valjane razloge zašto su tri aktivistkinje morale da završe u zatvoru samo zato što su iskoristile crkvu Hrista Spasitelja kao lokaciju za video performans na kome su izrekle nekoliko riječi protiv sistema.
Spiegel: Ako dobro razumijem vaše nastupe, oni nisu usmjereni samo protiv Putina, već su i antikapitalistički. U razgovoru za Spiegel prošle godine, aktivista Vojne Oleg Vorotnikov, pravdao je krađu hrane osnovnim pravom na preživljavanje.
Tolokonikova: Da, mi smo dio globalnog antikapitalističkog pokreta, koga čine anarhisti, trockisti, feministi i autonomisti. Naš antikapitalizam nije antizapadni ili antievropski. Sebe smatramo dijelom zapada i proizvodom evropske kulture. Mane potrošačkog društva nas uznemiravaju, ali ne namjeravamo da uništimo potrošačko društvo. Sloboda je srce naše ideologije, a naš koncept slobode je zapadnjački. Ovo je borba za pravu definiciju slobode.
Spiegel: Podnijeli ste žalbu na presudu. Očekujete li da će vam kazna biti ublažena?
Tolokonikova: Nije me briga.
foto: flickr.com, trust.org, tumblr.com