"Postignut je dogovor danas. Danas konačno nije bilo prigovora", rekao je Žipe novinarima u pauzi sastanka, prenosi AFP.
Formalna odluka biće donijeta sjutra a ona mora biti potvrđena na samitu EU koji se održava 1. i 2. marta.
U evropskim krugovima u Briselu očekuje se da će ministarska odluka biti povoljna, imajući u vidu dogovor koji su Beograd i Priština postigli o regionalnom predstavljanju Kosova i primjeni sporazuma o integrisanom upravljanju prelazima. Zasjedanje Evropskog savjeta u decembru proteklo je u znaku neizvjesnosti da li će delegacije Beograda i Prištine moći da se dogovore o regionalnom predstavljanju Kosova, zbog čega je odlučeno da se o statusu kandidata za Srbiju raspravlja u februaru.
U Briselu će danas i sjutra biti i predsednik Srbije Boris Tadić koji bi trebalo da se sastane s visokom predstavnicom za spoljnu politiku Ketrin Ešton.
Žipe je, napuštajući ranije sastanak šefova diplomatija EU, koji danas vode "političku raspravu" o dodjeli kandidature Srbiji, naglasio: "Odavno smo ubijeđeni da je trebalo napredovati i Srbiiji dodijeliti status kandidata za članstvo".
"To je sad učinjeno", istakao je francuski ministar inostranih poslova koji je pohvalio posao koji su, s tim u vezi, obavili visoka predstavnica EU Ketrin Ešton, evropski komesar Sstefan File i posrednik EU u dijalogu Beograd-Priština Robert Kuper.
"Uslovi su ispunjeni i to će biti ohrabrenje za Beograd da napreduje u procesu integracija u Evropsku uniju, kao i za Kosovo koje je takođe napravilo napredak", naveo je Žipe.
"Treba biti strpljiv, kako kažu neke kolege, jer status kandidata nije članstvo u EU", zaključio je šef francuske diplomatije.
Odluku o statusu kandidata za Srbiju treba da donesu ministri 27 zemalja članica na sjutrašnjem sastanku savjeta za opšte poslove, a potom da je potvrde šefovi država i vlada na samitu 1. i 2. marta.
Poljski ministar: Podrška kandidaturi Srbije
Šef poljske diplomatije Radoslav Šikorski izjavio je danas u Briselu da podržava davanje Srbiji statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, naglasivši da očekuje da to obuhvati i "sinhronizovanje" politike Beograda s politikom EU.
Šikorski je to rekao poslije "političke rasprave" ministara EU o sjutra očekivanoj odluci o kandidaturi Srbije i time odgovorio na pitanje srpskih novinara da li je Poljska u raspravi do znanja da od Srbije očekuje da će biti solidarna s politikom EU i u pogledu sad tijesnih odnosa Srbije s Rusijom, odnosno da od toga odustane?
"Ne želim da komentarišem šta je ko rekao, jer", stavio je do znanja poljski ministar, "to nije bila javna rasprava, ali mogu potvrditi da ja podržavam odobravanja statusa kandidata Srbiji".
Ali, podvukao je Šikorski, "naravno period Srbije kao kandidata ima za cilj da se vaša politika sinhronizuje s ostalima u Evropskoj uniji i da se postigne da vi osjećate tu evropsku solidarnost u 'svojim kostima', u sebi, kao vaš prvi dokaz lojalnosti".
Jedan austrijski diplomata je, osvrćući se na raspravu o Srbiji na ministarskom zasijedanju, ocijenio da "Rusija igra svoju igru na Balkanu, pa i EU tu mora da vodi sopstvenu politiku i da se dodatno angažuje na balkanskom prostoru".
On je dodao da sve govori da će sjutra šefovi diplomatija EU odobriti status kandidata Srbiji i da na to neće uticati izvjesne ograde Poljske, kao i Rumunije oko vlaške manjine u Srbiji i Litvanije, koja traži više dokaza za sprovođenje dogovora Beograd-Priština i tješnju saradnju Srbije s Euleksom.
Austrijski diplomata je iznio i mišljenje da će Srbija pred ulazak u članstvo EU morati da u nekom vidu prizna Kosovo, "iako je to dugoročni proces i to se uopšte ne traži u ovom trenutku".