Svijet

Iran: Poznata politička aktivistkinja zbog štajka glađu iz zatvora prebačena u bolnicu

Nasrin Sotoudeh, aktivistkinja za ljudska prava i politička zatvorenica u Iranu, prevezena je u bolnicu zbog srčanih tegoba, objavio je njen suprug Reza Čandan. Ta 57-godišnja advokatica, dobitnica nagrade Saharov koju dodeljuje Evropski parlament istaknutim borcima za ljudska prava, štrajkom glađu želi da se izbori za bolje uslove za političke zatvorenike u doba pandemije koronavirusa.

Iran: Poznata politička aktivistkinja zbog štajka glađu iz zatvora prebačena u bolnicu Foto: You tube
AgencijeIzvor

“Zatvor nas je obavijestio da je Nasrin u lošem stanju i da je u bolnici zbog zastoja srca”, napisao je njen suprug na Tviteru.

“Sotoudeh je štrajkovala glađu 40 dana. Zabrinutost za njeno zdravstveno stanje raste od početka nedjelje”, rekao je Čandan.

Ta 57-godišnja advokatica, dobitnica nagrade Saharov koju dodeljuje Evropski parlament istaknutim borcima za ljudska prava, štrajkom glađu želi da se izbori za bolje uslove za političke zatvorenike u doba pandemije koronavirusa.

Ona ne želi da prekine štrajk glađu uprkos molbi svojih prijatelja sve dok njeni zahtjevi ne budu ispunjeni, rekao je njen suprug.

Prema iranskim medijima, Sotoudeh je osuđena na sedam godina zatvora 2018. godine zbog “subverzivne propagande”.

Njen suprug je rekao da je revolucionarni sud osudio Nasrin na 33 godine i šest meseci zatvora i 148 udaraca bičem.

Sotoudeh je na sudu odbacila sve optužbe gde je izjavila da se jedino mirnim putem bori za ženska prava protiv smrtne kazne koja je na snazi u Islamskoj Republici Iran.

U svojoj domovini Nasrin Sotoudeh i njen suprug su među najpoznatijim borcima za ljudska prava.

Hadi Ghaemi, izvršni direktor Centra za ljudska prava u Iranu (CHRI) sa sjedištem u Njujorku, upozorio je na teško stanje u iranskim zatvorima.

“Širenjem koronavirusa u zatvorima, ona (Sotoudeh) želi da skrene pažnju na kritično stanje hiljade političkih zatvorenika kao što je ona, koji su krajnje ranjivi, a vlada i pravosudni sistem ih potpuno zanemaruju”, rekao je za agenciju AFP.

On je ocijenio da Iran prolazi “represiju bez presedana” s hiljadama uhapšenih posljednjih mjeseci iz političkih razloga.

Iran je pogođen međunarodnim sankcijama, zatim velikim protestima protiv rasta cijena od novembra 2019., na koje su vlasti odgovorile oštrom represijom, najvećom otkako je svrgnut šah 1979.

Nevladina organizacija Amnesti Internešenel objavila je početkom septembra izvještaj sa svjedočanstvima 500 osoba uhapšenih nakon protesta koje kažu da su bile žrtve montiranih sudskih postupaka, a da u zatvoru vlada “epidemija” mučenja, uključujući simulirano utapljanje i polno zlostavljanje.

Portal Analitika