Abiznis

IRF CG dobio saglasnost Vlade na nacrt Ugovora sa EIB-om

Izvor

-Javnost je upoznata sa činjenicom da je 22. aprila tekuće godine odobrena kreditna aplikacija Investiciono-razvojnog fonda Crne Gore za kreditna sredstva Evropske investicione banke, nakon čega su uslijedili intezivni pregovori pomenutih institucija u vezi odredbi Ugovora na čiju je finalnu verziju Vlada CG dala saglasnost. Kreditni aranžman sa Evropskom investicionom bankom u ukupnom iznosu od 50 miliona eura realizovaće se kroz dva finansijska aranžmana od po 25 miliona eura, podijeljenih u nekoliko tranši. Kredit je odobren na rok od 8 godina u koji su uključene i dvije godine grejs perioda. Takođe, treba istaći činjenicu da će Fond i iz svojih sredstava nastaviti finansijski podržavati preduzeća i preduzetnike, a takođe, na osnovu i iz sopstvenog potencijala, pokušaće kreirati posebne kreditne linije za specifične, manje profitabilne, djelatnosti koje će imati i duže rokove povraćaja sredstava, saopšteno je iz IRF-a.

Značaj pomenutog aranžmana je nemjerljiv, ne samo iz razloga što će se istim obezbijediti veći kreditni potencijal IRF-a koji će u narednom periodu biti iskorišten u cilju finansiranja i jačanja mikro, malog i srednjeg biznisa, već i zbog činjenice da se uspostavljanjem saradnje sa respektabilnom evropskom finansijskom institucijom Fondu a i Crnoj Gori otvaraju vrata za neke buduće poslovne poduhvate.

Uslovi pod kojima će potencijalni korisnici moći da koriste pomenuta sredstva biće definisani nakon potpisivanja predmetnog Ugovora i provođenja adekvatnih procedura i analiza, o čemu će javnost biti obaviještena. Kreditna sredstva dobijena od EIB-a usmjeravaće se ka sektoru MSP, svakako pridržavajući se principa finansiranja održivog biznisa i ekonomske opravdanosti, dok će jedan dio istih biti utrošen za finansiranje infrastrukturnih projekata.

Sredstva dobijena od EIB-a otvoriće novo poglavlje u radu Fonda kada je u pitanju finansijska podrška preduzetnicima, malim srednjim preduzećima, kao i poljoprivrednicima. Obzirom da su navedene kategorije krajnji korisnici sredstava koje će se obezbijediti kreditnim aranžmanom sa EIB-om, kreditna ponuda i diverzifikacija proizvoda IRF-a moraju biti u skladu sa njihovim realnim potrebama.

Ono što je izvjesno jeste da će se pojedinim sektorima koji su označeni kao prioriteti u privrednom razvoju Crne Gore posvetiti posebna pažnja pri dizajniranju uslova kreditne podrške IRF-a, premda su isti i aktuelnim kreditnim politikama stimulisani na više načina. To su poljoprivreda i proizvodnja hrane, turizam, sve oblasti proizvodnje I energetika.U narednom periodu inteziviraće se i produbiti saradnja sa svim poslovnim bankama, naročito u dijelu kreditnih aranžmana i garancija.

Osim navedenog, za očekivati je da će ovaj kreditni aranžman uticati i na smanjenje nezaposlenosti, jer će se svakom novom investicijom i posebnim stimulansima koje će po tom osnovu Fond odobravati, upošljavati mladi i obrazovani ljudi.

Odluka Evropske investicione banke da kreditno podrži IRF predstavlja potvrdu uspješnosti Vlade i Investiciono-razvojnog fonda u obezbjeđivanju konkurentnog i dinamičnog privrednog ambijenta koji prepoznaje značaj i ulogu mikro, malog i srednjeg biznisa kao jezgra dugoročnog održivog razvoja svake privrede.

Istovremeno, ona predstavlja i priznanje IRF-u na ulozi i značaju koji ima u razvoju biznisa u Crnoj Gori, a samim tim i u njenom privrednom razvoju. To potvrđuje i činjenica da je od osnivanja zaključno sa današnjim danom, IRF kreditno podržao ukupno 395 projekta malih i srednjih preduzeća i preduzetnika i poljoprivrednika. Sredstva IRF-a opredijeljena u ove svhe iznose 32,2 miliona eura, dok su Banke realizaciju onih projekata koji su realizovani uz njihove garancije i učešće dodatno kreditno podržale sa 6,8 mil €. Pored navedenog, podrška IRF-a sektoru MSP podrazumijeva i aktivnosti koje se tiču pružanja faktoring usluga na način da je za godinu dana otkada je ovaj proizvod uveden na tržište ostvaren otkup potraživanja u iznosu od 10,4 miliona eura.

Portal Analitika