Dijalog je, naglašava patrijarh, rješenje i za problem koji SPC ima sa Rumunskom pravoslavnom crkvom (RPC) zbog njenog miješanja u pitanja jugoistoka Srbije gdje pokušava da Vlahe proglasi Rumunima.
Govoreći o problemima sa ''kanonski nepriznatom Crnogorskom pravoslavnom crkvom'', patrijarh je naglasio da ''Mitropolija crnogorsko-primorska od svog postojanja pripada Pećkoj patrijaršiji i kao takva je starija i od Crne Gore''.
“I ako neko nekome treba da daje legalitet, to je onda Mitropolija koja je u sastavu SPC”, kazao je patrijarh koji je za mitropolita CPC nazvao ''tragičnom ličnošću'' jer smatra da on, ''kao raščinjeni sveštenik kao i oni koji ga prate, nije rješenje za Crnu Goru''.
On očekuje da će „s malo zdrave pameti” to pitanje biti riješeno onako kako treba da bude riješeno.
“SPC pokriva sve svoje vjernike koji se nalaze u državama nekadašnje Jugoslavije, sve vjernike koji žive u Evropi, Americi, Australiji, a sada osnivamo i eparhiju u Južnoj Americi i po tome Crna Gora neće biti izuzetak”, kazao je patrijarh.
On je to objasnio činjenicom da, iako je Crna Gora država, što crkva priznaje, SPC ima svoje propise i za nju ne postoje državne granice.
''Problem SPC sa Makedonskom crkvom'', kao i ponovno hapšenje arhiepiskopa Jovana Vraniševskog, patrijarh smatra više „političkim nego crkvenim problemom”.
Nije protiv papinog dolaska: Patrijarh je kazao da ne vidi nikakvu štetu od papinog dolaska u Srbiju i smatra da bi dijalog s ličnošću kakav je rimski episkop bio veoma koristan, jer je on, kako je istakao, i državnik.
“Srbija je uvijek mogla da pozove papu u posjetu, ali ne vjerujem da bi on prihvatio da se odazove pozivu bez saglasnosti crkve, i to je normalno”, naveo je poglavar SPC.
Kada je, međutim, riječ o obilježavanju 17 vjekova Milanskog edikta naredne godine, patrijarh Irinej kaže da je mislio i misli da bi dolazak rimskog episkopa u Niš bio veoma koristan za Srbiju, srpski narod i državu.
Korisno bi, kaže on, bilo to što bi taj susret bio „prvi poslije 11. vijeka kada se dogodio tragični raskol istočne i zapadne crkve i možda prilika da se vratimo pitanju hrišćanstva i jedinstvu kojem se mi svakodnevno molimo”.
To bi, prema patrijarhovim riječima, bila nova stranica istorije odnosa pravoslavne i katoličke crkve.
“Međutim, postoje neka mišljenja, među kojima je i mišljenje ruskog patrijarha, do čega je nama, inače, veoma stalo, koji kaže da ne bi mogao da dođe u Niš ako bi tu došao i papa”, naveo je patrijarh Irinej, dodajući da je SPC donijela oduku da pozove poglavare svih pravoslavnih crkava, a drugim crkvama će uputiti poziv za prisustvo sa delegacijama na najvišem nivou.
Papa i ranije želio da dođe: Patrijarh je podsjetio da je papa i ranije izražavao želju da posjeti Srbiju, pa i države prethodne Jugoslavije, kao i da su opravdanja za njegov nedolazak bila još svježa sjećanja na posledice Drugog svjetskog rata, a posebno potonjih ratova i tragedija. Dodatni razlozi su i papina bezbjednost u Srbiji koju, kako tvrdi patrijarh, niko ne bi mogao da mu garantuje s obzirom na to da u Srbiji živi puno izbjeglica.
“A bila bi to tragedija za zemlju i crkvu ako bi se nešto desilo poglavaru Rimokatoličke crkve… Naš stav je zato da još nije sazrelo vrijeme za takvu losjetu”, kazao je patrijarh.