Abiznis

Analiza tržišta

Iščekivanje rasta cijene energenata povećalo rizičnost trgovanja

Ulagači na berzama prave procjene da li predstoji veća volatilnost zbog skokova globalnih cijena energenata, što bi moglo da utiče na povećanje inflacije, ači i da nagrize profitne marže i pritisne potrošnju u maloprodaji.

Iščekivanje rasta cijene energenata povećalo rizičnost trgovanja Foto: https://www.futuretech.news/
Analiza tržišta
Analiza tržištaAutorka
PA/ReutersIzvor

Cijene akcija su tokom trgovanja u sedmici na izmaku porasle nakon što su gubici u ponedeljak smanjili S&P 500 za 5,2% u odnosu na rekordno visok nivo dostignut u septembru.

Primirje u američkom Kongresu da bi se izbjegao dug u određenoj mjeri je donijelo olakšanje, ali investitori su i dalje zabrinuti zbog inflacije, većih prinosa američkih trezora i plana Federalnih rezervi da u skorije vrijeme prekinu politiku stimulisanja privrede lakim novcem.

Troškovi energenata su glavni faktor inflacije i biće ključna tema jer kompanije u narednim sedmicama izvještavaju o rezultatima za treći kvartal.

Cijene nafte su uvećane više od 25% od kraja avgusta, pri čemu je brent dostigao 80 dolara za barel, što predstavlja trogodišnji vrhunac.

Cijene prirodnog gasa u Evropi su porasle, što je izazvalo uzbunu među političkim liderima.

Prema stratezima Goldman Sachsa, cijene nafte imaju „otprilike neutralan“ uticaj na ukupnu korporativnu zaradu, pri čemu svako povećanje cijena brenta od 10% povećava zaradu S&P 500 po akciji za 0,3%.

Cijene akcija energetskih kompanija porasle su kako su cijene sirove nafte rasle, ali ipak bi veće cijene mogle da opterete kompanije, od prevoza do maloprodaje.

„Saznaćemo da li je ovaj dio slagalice sa inflacijom slamka koja prekida trend 'leđa kamile' i zapravo počinje da smanjuje marže. Kada cijene energenata porastu, postoje dodatni troškovi za sve“, rekao je Art Hogan, glavni tržišni strateg u kompaniji National Securities.

Uprkos povlačenju u septembru, S&P 500 je i dalje porastao za oko 17% do 2021. godine. Čak i kada su investitori ponovo pokrenuli kupovinu nakon najnovijeg pada cijena na tržištu, neki stratezi sa Wall Streeta ukazuju na rizike koji bi mogli da nastanu po imovinu.

Analitičari Capital Economicsa su u bilješci naveli da bi rast cijena energije mogao da poveća pritisak na prinose obveznica. Skok prinosa uzdrmao je akcije posljednjih sedmica, posebno tehnoloških akcija.

Ako cijene nafte nastave da rastu prema 100 dolara po barelu, to bi „moglo da nastaviti da stvara osjećaj opterećenja“, rekao je Majkl Aron, glavni strateg za investicije u kompaniji State Street Global Advisors.

„Ako probijemo tu barijeru, mislim da će to uticati na to kako ljudi predviđaju ekonomski rast i inflaciju i kamatne stope, što ima široke implikacije na sektore, industrije i tržišta“, rekao je Aron.

Kako je došlo do povećanja cijene nafte od kraja avgusta, energetski sektor S&P 500 je porastao 25% u odnosu na pad od 1% za ukupni indeks. Energetika je bila jedini sektor koji je u septembru objavio pozitivne rezultate.

Međutim, energetski sektor čini manje od 3% težine S&P 500 indeksa, a rastuće cijene nafte mogu da povećaju cijenu goriva i drugih troškova kompanijama poput transportnih, ali i da ugrozie tražnju vodećih potrošača da plaćaju više, poput gasa na pumpama.

Stratezi JPMorgana u bilješci ove sedmice predstavili su korpu akcija na koju je nafta negativno uticala, na 100 dolara po barelu, uključujući kompaniju za isporuku paketa FedEx, maloprodajni lanac Dollar Tree i maloprodajni lanac autodijelova O'Reilly Automotive.

U bilješci od prošle sedmice, američki ekonomisti koje angažuje Deutsche Bank naveli su da će se očekivati da će povećanje cijene plina od 101 odsto u odnosu na godinu ranije dovesti do smanjenja prihoda koji bi se mogli potrošiti na neenergetske stavke od oko 120 milijardi dolara.

Međutim, relativni iznos potrošnje potrošača na gorivo i drugu potrošnju energenata je u proteklih 40 godina u padu, prema podacima koje je objavio Džek Janasijevič, portfolio menadžer koji radi za Natixis Investment Managers Solutions.

Procenat izdataka za ličnu potrošnju namijenjenih potrošnji gasa i drugih energenata pao je sa više od 6% u ranim 1980-im na 2,35% u posljednje vrijeme, rekao je Janasijevič.

Istovremeno, stratezi JP Morgana rekli su da će tržišta moći da „svare“ naftu po cijeni od 130 dolara za barel, jer su ekonomija i potrošači „dobro funkcionisali“ tokom 2010-2015, kada je cijena barela nafte u prosjeku prelazila 100 dolara.

„Ne vjerujemo da će sadašnja cijena energenata imati značajan negativan uticaj na ekonomiju“, napisali su stratezi JP Morgana.

Portal Analitika