Politika

Do najavljenog ustoličenja je još 15 dana

Iskušavanje đavola

Teško je pojasniti religijom obuzetim vlastima kako tvrdoglava namjera da se ustoličenje ipak dogodi, uprkos dominantnom stavu čitave lokalne zajednice, nije ništa drugo do guranje prsta u oko

Iskušavanje đavola Foto: PA
M.P.
M.P.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Petnaest je dana do najavljenog ustoličenja mitropolita Srpske pravoslavne crkve Joanikija na Cetinju. Kako vrijeme odmiče, tenzije u društvu su sve veće, pa je sada sasvim očigledno da je Crna Gora potpuno prepolovljena po još jednom pitanju.

U danima novog zenita epidemije, kada zvaničnici poručuju i kako “nemamo luksuz” da biramo između zdravlja i ekonomije, i taj je prijeteći problem u sjenci onoga što tek (ne) treba da se dogodi. Od korisnika interneta koji u izobilju emituju mržnju, sve do stranih diplomata kojima se omakne da se ‘malo’ direktnije umiješaju kakvom izjavom – djeluje kako su svi u Crnoj Gori opsjednuti ustoličenjem i da ta tema iz mnogih uspijeva izvući ono najgore.

Političari su, međutim, saglasni – treba spustiti tenzije. Doduše, za te tenzije optužuju jedni druge, a pojedine partije, valjda težeći nemogućem - da im ne zamjere ni sa jednog pola - nevješto su pribjegle kakofoniji.

Pitate li, ipak, one kojih se ta potencijalno rizična situacija tiče, jer – dešava se u njihovom gradu, oni su gotovo jednoglasni, izuzme li se desetak potpisnika pisma podrške održavanju ustoličenja.

Kako to već duže na ovim prostorima ide – gdje je crkva, tu je i politika. A ovog su puta političke igre naročito uzbudljive. Dok se opozicija protivi ustoličenju na Cetinju, vlast skoro konsenzusom i, očito, pod svaku cijenu zagovara takav scenario. Izuzetak je URA, čije su reakcije posebno zanimljive.

Kad vicepremijer ‘pojašnjava’

Računajući vjerovatno na to kako ove godine slijede lokalni izbori na Cetinju, pojedini predstavnici te stranke ove sedmice deklarativno su se usprotivili ustoličenju. Potpredsjednik URE Filip Adžić tako je ocijenio da "nijedan događaj, bilo da je politički, vjerski ili u organizaciji pojedinaca, nije vrijedan ovakvog rizika”.

Adžićeve je misli, međutim, brže bolje ‘pojasnio’ šef njegove stranke Dritan Abazović, koji je dan kasnije kazao da je to, zapravo, bio “dobronamjerni apel”.

“Država i državni organi spremni su da dočekaju... ceremoniju vezanu za ustoličenje novog mitropolita crnogorsko-primorskog, tako da tu neće biti nikakvih problema”, kratko je ‘pojasnio’ i svom potpredsjedniku i javnosti Abazović.

Bila je to samo potvrda njegovog ranijeg stava, kada je, između ostalog, najavio kako je “Crna Gora dobila mitropolita”.

Iz ostatka vlasti proteklih se dana i nijesu trudili da podvuku sopstvene stavove. Oni su odveć jasni, posebno kada je riječ o Demokratskom frontu. Predsjednik Skupštine pozvao je sve građane da “dočekaju s ljubavlju Joanikija na Cetinju”, a o premijeru Krivokapiću izlišno je i govoriti. Za njega je to vjerovatno – događaj godine.

Sa druge strane, iz vlasti nije bilo reakcije na to što Srpska pravoslavna crkva, kako su prenijeli njoj i režimu bliski mediji, planira da petog septembra organizuje 40 autobusa koji će krenuti ka Cetinju, pa ni na to što je mobilisanje počelo i u entitetu susjedne Bosne i Hercegovine.

I opozicija jedinstvena

Opozicija je jednako jedinstvena, samo u stavu da ustoličenja ne treba da bude. Pojedini visoki stranački funkcioneri pozvali su na sjutrašnji građanski skup na Cetinju, a lokalni se pripremaju za sjednicu cetinjskog parlamenta.

Dok se predsjednik države Đukanović nije oglašavao, iz njegove je partije generalni sekretar Aleksandar Bogdanović prije nekoliko dana ocijenio kako “vlast svjesno gura Crnu Goru u sukobe”.

“Šaljemo poruku i Srpskoj pravoslavnoj crkvi - od koje očekujemo da uvaže jednoglasan stav građana Cetinja i većinske Crne Gore i time doprinesu spuštanju tenzija i očuvanju stabilnosti. Odustanite od daljeg unošenja nemira i zle krvi među građane. Nije nijedan sveštenik, niti bilo čiji hir važniji nego mir ljudi u Crnoj Gori”, poručio je on.

Socijaldemokratska partija je, sa druge strane, inicirala održavanje vanredne sjednice cetinjskog gradskog parlamenta, na kojoj bi bili usvojeni Zaključci o sprovođenju aktivnosti na očuvanju građanskog mira. Koji dan kasnije, rukovodstvo lokalne skupštine, kojom predsjedava predstavnica Demokratske partije socijalista, prihvatilo je inicijativu, pa će sjednica biti održana predstojećeg petka.

“Cijeneći da su građanski mir i spokoj svih građanki i građana Cetinja naše najveće vrijednosti smatramo neophodnim da donošenjem ovih Zaključaka iskažemo jasnu namjeru Skupštine Prijestonice da očuva ove vrijednosti i u potpunosti zaštiti sva Ustavom zagarantovana prava građanki i građana Cetinja, kao i svih koji borave na Cetinju”, naglasio je tamošnji predsjednik Kluba odbornika SDP Nikola Đurašković.

Prstom u oko

Prije pomenute sjednice, ipak, Cetinje očekuje još jedan događaj – sjutrašnje okupljanje građana, sa kojeg će se još jednom usprotiviti namjeri Srpske pravoslavne crkve i državnih vlasti.

Teško je, ipak, pojasniti religijom obuzetim vlastima kako tvrdoglava namjera da se ustoličenje dogodi, uprkos dominantnom stavu čitave lokalne zajednice, nije ništa drugo do guranje prsta u oko. Da proglašavanje građana nasilnim ekstremistima baš i nije najbolji način da se ugasi požar.

I dok su najprije pred građanima Cetinja, a potom i Crne Gore dani neizvjesnosti i tenzija, uvertira se već dogodila u drugom gradu. Tokom sedmice na izmaku, Danilovgrad je bio svojevrstan primjer Crne Gore u malom – dok su jedni dizali transparente, drugi su ih palili.

Interesantni su i navodi koje do danas niko nije demantovao, o tome kako je akcijom spaljivanja transparenta “Danilovgrad je uz Cetinje” iz kafane rukovodio lokalni sveštenik Srpske pravoslavne crkve. Nije to i jedini primjer doprinosa te vjerske zajednice uzavrelim strastima – posljednji u nizu dao je njihov đakon koji je protivnike ustoličenja nazvao “duhovnim potomcima Mahmut paše Bušatlije”.

Mada je najavljeno ustoličenje postalo razonoda za šire mase, u kojoj će se prijetnjama u desetercu oglasiti i zvijezde guslarske scene, čini se da sve što se ovih dana dešava najprije djeluje kao iskušavanje đavola.

Portal Analitika