Prvostepenu presudu izrekla je sutkinja Višeg suda u Podgorici Vesna Pean. U ukidnom rješenju Apelacionog suda naloženo je prvostepenom sudu da u ponovnom postupku provjeri odbranu Kovača o torturi koju je preživio nakon hapšenja saslušanjem policijskih službenika Specijalnog policijskog tima i pribavi medicinsku dokumentaciju iz UIKS-a gdje je Kovaču, nakon hapšenja, prvi put pružena medicinska pomoć.
- Ukoliko sud nađe za shodno da naredi vještačenje po vještaku sudske medicine koji će na osnovu navedene medicinske dokumentacije dati nalaz i mišljenje o vrsti, težini, mehanizmu nastanka povreda kod optuženog i njihovoj starosti – precizirano je u ukidnom rješenju. Prvostepeni sud je bio dužan da provjeri da li je sadržaj sa telefona zaplijenjenog od Stefana Kovača pribavljen na zakonit način posebno iz razloga što je optuženi tvrdio da je šifru telefona dao pod pritiskom i poslije 12-satnog psiho-fizičkog maltretiranja.
Kovač je pred sudom ispričao da je nakon hapšenja u blizini graničnog prelaza sa Bosnom i Hercegovinom doživio policijsku torturu gdje mu je pored brojnih udaraca stavljana i kesa na glavu da ne bi mogao da diše. Kovač je naveo da je u toku vožnje tučen i da mu je repetirani pištolj stavljan u usta. Maltretiranje je, kako je tvrdio, trajalo od 11 do 23-24 časa, a okončano je tako što je Kovač na kraju otkrio šifru telefona pod prisilom. Prema navodima prvostepene presude utvrđeno je da optuženi Kovač nije govorio istinu kada je prilikom davanja odbrane ustvrdio da je 29. jula 2020. godine, kada je uhvaćen u ilegalnom prelasku granice, krenuo u Beč u potrazi za boljim životom.
Kovač je ispričao da je u Beč krenuo da, kao konobar ili građevinac, zaradi nešto novca, a ne da bi likvidirao Kašćelana. Pojašnjavajući zašto se odlučio da ilegalno pređe granicu, Kovač je kazao da su ga u regularnoj varijanti prelaska državne granice očekivale brojne komplikacije s obzirom na to da su tada zatvarane granice usljed pandemije korona virusa. Međutim, sud nije poklonio vjeru odbrani koju je Kovač dao posebno zbog činjenice da je policija kod njega nakon hapšenja pronašla kriptovani telefon u kojem su se nalazile informacije o planiranoj likvidaciji Kašćelana. Pretresom kriptovanog telefona pronađena je i adresa u Beču na koju je okrivljeni trebalo da dođe, a da su u pitanju osobe bliske škaljarskom klanu... U telefonskoj komunikaciji Kovača sa ostalim pripadnicima ove kriminalne organizacije dogovoreno je da će sve troškove planiranja i organizacije ubistva Kašćelana snositi organizator Džon Goti.
Iz komunikacija, pronađenih u kriptovanom telefonu, navodi se da je zadatak okrivljenog Stefana Kovača bio upravo da on bude neposredni izvršilac djela.
Osim toga, u telefonu su pronađene i fotografije sa eksplozivnim napravama, kao i fotografija okrivljenog kako hirurškim rukavicama u ruci drži pištolj sa prigušivačem. U jednoj poruci konstatovano je da će ubistvo lako obaviti jer se žrtva ,,opustila skroz“. Goti i Kovač su posljednji put komunicirali 28. jula 2020. godine, kada ga je okrivljeni pitao da li će narednog dana poći u Beč, što mu je ovaj potvrdio.
Sud nije prihvatio tvrdnje Kovača da su te fotografije bile šala između njega i prijatelja. Prilikom odmjeravanja visine zatvorske kazne sud je uzeo u obzir i da je Kovač povratnik u izvršenju krivičnih djela jer je ranije bio osuđivan za šverc droge. Nakon što mu je izrečena osuđujuća presuda, Kovaču je produžen pritvor.