Politika

Odbor za rodnu ravnopravnost održaće kontrolno saslušanje Sergeja Sekulovića i Milojka Spajića na temu zaštite žrtava nasilja

Ispitivaće ministre zašto je došlo do ubistva dvije žene

Odbor za rodnu ravnopravnost trebalo bi u ponedjeljak da održi kontrolno saslušanje ministara unutrašnjih poslova i finansija i socijalnog staranja Sergeja Sekulovića i Milojka Spajića o zaštiti žena koje su žrtve nasilja, a povodom nedavnih tragičnih slučajeva ubijene Šejle Bakije iz Tuzi i E. Š. iz Petnjice.

Ispitivaće ministre zašto je došlo do ubistva dvije žene Foto: Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Odbor je usvojio ovu odluku na inicijativu Centra za ženska prava koji je zatražio da se govori o postupanju institucija. Čelnica ovog tijela Božena Jelušić (Ura) je podsjetila da su procesi u toku, ali da može da se traži da se odgovornost adresira na najvišem nivou

Poslanica Danijela Đurović (SNP) rekla je da je Ministarstvo finansija i socijalnog staranja trebalo, možda, da ima aktivniju ulogu po pitanju nesrećnih slučajeva u Tuzima i Petnjici.

Poslanica Aleksandra Vuković (DPS) podsjetila je da je 2018. godine u MUP-u formiran Operativni tim za borbu protiv porodičnog nasilja, te da treba da sagledaju šta je taj tim odradio i zašto su se dogodila ova dva slučaja. Ona je predložila da zakazano saslušanje održe u Tuzima ili Petnjici.

– Da budemo u gradu gdje se desila nesreća. Očito postoji problem – nedostatak osviješćenosti šta je porodično, verbalno nasilje – rekla je ona.

Jelušić je odgovorila da se kontrolna saslušanja odvijaju u Skupštini, ali da mogu zasebnu tematsku sjednicu da održe u ovim gradovima i na taj način pokažu žrtvama nasilja i nasilnicima da su zainteresovani za to.

Odbor je podržao i nacionalnu strategiju rodne ravnopravnosti 2021-2025. godine, te je načelnica Direkcije za rodnu ravnoprvnost Biljana Pejović kazala da je stepen rodne ravnopravnosti na nezadovoljavajućem nivou i da institucije sistema nijesu u stanju da ženama pruže zaštitu od diskriminacije. Još smo društvo u kome su jako prisutni stereotipi, predrasude i tradicionalna podjela uloga, rekla je ona. Istakla je i da je Evropska komisija zabrinuta što imamo dobre propise, ali da se ne primjenjuju.

Ukazala je i na podatak da se, između ostalog, 23 godine zaredom rađa manje djevojčica nego dječaka.

Jelušić se saglasila sa inicijativom Bogdana Fatića (DPS) da predsjednik Skupštine Aleksa Bečić preispita rodni sastav radnih tijela i da predloži poslaničkim klubovima izmjene, jer u pojedinim odborima nema nijedne žene.

– Slušam jutros jutarnji program i jedan visoko pozicionirani političar kaže za ženu koja je visoko politički pozicionirana da je kokošarka. Ćuti voditelj i svi ćute. Nije medij iz Crne Gore, ali je zabrinjavajuće, prati se to i u našoj državi - rekla je Zdenka Popović (Demokrate).

Nije samo problem što su žene nedovoljno angažovane u mikro i makro biznisu, već je porazno što nemaju samostalno pravo svojine na nepokretnosti, rekao je državni sekretar u Ministarstvu pravde Bojan Božović. Kaže da je taj problem posebno izražen na sjeveru.

– Kada nemamo taj stepen ekonomske samostalnosti, teško je govoriti o drugim – rekao je on.

U posljednjih deset godina, na bilo kom fakultetu među desetoro koji su dobili najveće nagrade, osam je žena, pa je postavio pitanje gdje nam nestaju najbolje studentkinje i zašto nijesu angažovane u društveno-političkom životu na višem nivou, odnosno zašto nijesu u upravljačkim strukturama.

Tokom diskusije zaključeno je da su najveće, centralne pozicije i dalje ,,rezervisane“ za muškarce.

Daju zaposlenima lažne ugovore da im ne bi povećali plate

Predsjednica Odbora Jelušić pitala je da li će žene ponovo najviše biti u sivoj zoni, jer se dešava da zbog najave povećanja plata od januara velike kompanije i proizvodni lanci masovno potpisuju ugovore na pola radnog vremena, iako su te žene radile i dalje rade punih osam sati. Nakon povećanja plata, one će zato imati isti minimalac.

– Šta je u ovom trenutku sa inspekcijskim organima? Moraju zaštititi radnike. Najbogatiji ljudi u ovoj državi prvi su počeli da potpisuju ovakve ugovore sa radnicima.

Ako njima treba para, e, pa, ne znamo kome ne treba – kazala je Jelušić.

Portal Analitika