Društvo

Isplaniran niz aktivnosti pod nazivom „PISA 2025 – Nauka u fokusu“

Zavod za školstvo i Ispitni centar su isplanirali čitav niz aktivnosti pod nazivom „PISA 2025 – Nauka u fokusu“.

Isplaniran niz aktivnosti pod nazivom „PISA 2025 – Nauka u fokusu“ Foto: Unsplash
Portal AnalitikaIzvor

''Prva aktivnost je već započeta – analiza predmetnih programa sa stanovišta vertikalne povezanosti kao i poređenje predmetnih programa i nastavne prakse u osnovnim školama iz prirodnih nauka (biologije, fizike, hemije, geografije) sa PISA programom. Ovom analizom obuhvatićemo i predmetne programe informatike i matematike, zbog korelacije i mogućnosti implementacije PISA sadržaja'', saopšteno je iz Zavoda za školstvo.

Daljim nizom aktivnosti, kako dodaju, u predstojeće dvije godine, do 2025. godine i realizacije PISA testiranja, predvidjeli su niz kratkoročnih i dugoročnih ciljeva.

''Projekat su uz pregled sadašnjeg stanja i očekivanih ishoda, razradile dr Blaženka Petričević iz Zavoda za školstvo i Divna Paljević, nacionalna koordinatorka PISA projekta iz Ispitnog centra.

Na ovom zadatku, pridružiće nam se i tim nastavnika/praktičara koji će nam pomoći u implementaciji već objavljenih PISA zadataka'', ističe se u saopštenju.

Konstitutivna sjednica Tima za realizaciju projekta PISA 2025 – Nauka u fokusu Zavoda za školstvo i Ispitnog centra održana je u petak, 25. novembra.

''Direktoricama i direktorima obrazovno-vaspitnih institucija uputili poziv da u ustanovi kojom rukovode formiraju školski tim sastavljen od nastavnika prirodno-matematičke grupe predmeta, ICT koordinatora i stručnih saradnika, kao i da imenuju školskog koordinatora, kako bismo dalje zajedno radili na realizaciji planiranih aktivnosti PISA 2025 – Nauka u fokusu'', navodi se u saopštenju.

Radnoj grupi za međuinstitucionalnu saradnju čije je formiranje inicirao Zavod za školstvo, Projekat i prateći Akcioni plan, prezentovaćemo na sastanku koji će se održati u srijedu, 30. novembra 2022. u prostorijama Zavoda za školstvo, sa početkom u 11:00.

''Radujemo se ovako zahtjevnom Projektu, koji će mobilisati stručne ljude iz škola, nastavnike praktičare, koleginice/kolege iz institucija obrazovanja, i mnoge druge aktere, a sve u cilju poboljšanja postignuća naših učenika na PISA testiranju 2025. godine'', ističe se u saopštenju.

Kako iz Zavoda za školstvo poručuju Crna Gora u naučnoj pismenosti 16 godina nakon prvog testiranja zaostaje za razvijenim zemljama u prosjeku dvije godine školovanja.

''Ukoliko ne budemo ništa učinili do 2025. godine, na PISA testiranju nećemo bilježiti napredak iz prirodnih nauka u posljednjih 20 godina'', objašnjavaju iz Zavoda.

Ovim projektom teži se smanjenju broja funkcionalno nepismenih učenika i razvoj kompetencije naših učenika.

Projekat je, kako dodaju, bitan jer funkcionalno nepismeni đaci teško kasnije mogu naći posao, otežan im je nastavak školovanja i usavršavanje, dok nadarena djeca nedovoljno razvijaju svoje potencijale.

''Zato je naš cilj povećanje broja funkcionalno pismenih učenika iz prirodnih nauka kao i poboljšanje uspjeha nadarenih učenika na međunarodnim testiranjima i takmičenjima. Kako do cilja? Odgovor je, zajedno... da provjerimo ideje, da podijelimo što smo naučili, da sebi pomognemo vidjeti to na novi način, da čuju našu priču...

Imamo jedni od drugih interesovanje, mudrost i hrabrost'', zaključuje se u saopštenju.



Portal Analitika