Uprava pomorske sigurnosti i upravljanja lukama (UPSUL) je postupila u skladu sa zaključkom Vlade od 11. aprila 2024. godine i sa Lukom Kotor potpisala aneks Ugovora o prvenstvenoj koncesiji za privredno korišćenje trgovačke luke Kotor, kojim je uz postojeće lučke usluge, prethodno dodijeljene prvenstvenom koncesijom, uključena i lučka usluga pilotaža – kazali su Pobjedi iz UPSUL-a.
Na pitanje Pobjede da li su realizovali obavezu iz prošlogodišnjeg zaključka Vlade Dritana Abazovića kojim je ekskluzivno pravo na pilotažu u Boki Kotorskoj dodijeljeno Luci Kotor i raspisali javni poziv za dodjelu koncesija za ove usluge, iz UPSUL-a su potvrdili da to nijesu uradili, ali bez objašnjenja zbog čega.
„Prethodni Zaključak Vlade iz 2023. godine podrazumijevao je, između ostalog, raspisivanje javnog poziva, ali kako to nije urađeno tokom prošle godine, novi menadžment UPSUL-a inicirao je prema Vladi rješavanje ovog pitanja, što je rezultiralo pomenutim zaključkom, po kojem je Luci Kotor uz postojeće, dodijeljena i lučka usluga pilotaže“, kazali su iz UPSUL-a.
Abazovićeva vlada je prije godinu zadužila Luku Kotor da obavlja poslove pilotaže, poništavajući ranije odluke Vlade o dodjeli koncesija iz juna 2020. godine nakon odluka Upravnog suda.
„Vlada je zadužila UPSUL da bez odlaganja pripremi prijedloge koncesionog akta i ugovora o koncesiji „,saopštio je tada Abazović dodajući da ovo nije favorizovanje bilo koje firme koja se bavi pilotažom, od kojih je samo Luka Kotor državna.
Naveo je da je situacija takva da nema pravno validnog izvođenja ovih aktivnosti, zbog čega je država, kao u slučaju trajektne linije Kamenari – Lepetane, zadužila Luku Kotor, kao javno preduzeće, da ,,do okončanja procedure za dobijanje koncesije, na koju će svako moći da participira, pruža te usluge“. Tadašnji državni sekretar u Ministarstvu kapitalnih investicija Admir Šahmanović je izrazio rezervu na prijedlog da se ekskluzivitet da Luci Kotor zbog eventualne kolizije sa zakonima o sigurnosti pomorske plovidbe i o koncesijama.
„Zbog odluka Upravnog suda, postojeći subjekti, koji pružaju usluge pilotaže, nemaju više pravni osnov to da rade. Ne vidim problem. Mislim da Luka Kotor treba da pruža tu uslugu i to je to. Pored toga, svakako treba što prije da se otvori javni poziv i da onda apliciraju svi – i privatnici i ako bude htjela Luka Kotor i da se nakon toga zaključe ugovori“, kazao je tada Abazović.
Imaju odobrenje, ali ne i koncesiju
Na pitanje Pobjede koje kompanije u Crnoj Gori su registrovane za pilotažu, iz UPSUL-a nam je rečeno da je Ministarstvo saobraćaja i pomorstva za ovu godinu izdalo odobrenja za pilotažu za područje Boke Luci Kotor i kompanijama Sea Pioneer Montenegro i Boka Pilot & Tug Boat Services iz Herceg Novog. Za područje Luke Bar to odobrenje su dobile kompanije Ocena Montenegro, La Pluma Bar Pilot & Tugboat Services Montenegro i Jadro Pilot & Tug Services iz Bara.
Na dodatno pitanje da li to znači da one obavljaju ovaj posao, iz UPSUL-a je pojašnjeno da kompanije koje su dobile odobrenje za pilotažu, taj posao mogu obavljati samo ako imaju zaključen ugovor o koncesiji. Agencija za zaštitu konkurencije (AZK) je na osnovu inicijative kompanije Sea Pioneer radi utvrđivanja povrede konkurencije, odnosno zloupotrebe dominantnog položaja, postupanjem Luke Kotor na tržištu usluga pomorske pilotaže u Boki utvrdila da Luka ovaj posao obavlja na osnovu odobrenja države, a ne po sopstvenom nahođenju i to do okončanja postupka dodjele koncesije. U skladu s tim AZK je utvrdila da nije došlo do zloupotrebe dominantnog položaja.
Imajući u vidu da je cilj pravila zaštite konkurencije uspostavljanje tržišta na kojem učesnici djeluju ravnopravno i pod jednakim uslovima, bez obzira na njihovu veličinu i tržišnu snagu, te da se njihov položaj na tržištu vrednuje prvenstveno kvalitetom proizvoda, odnosno usluga koje nude, uputila obavještenje - „Competition advocacy“ tadašnjem MKI i UPSUL.
„Date su sugestije da na adekvatan način utvrde uslove na tržištu usluga pomorske pilotaže u Bokokotorskom zalivu, kojim će se omogućiti stvaranje efikasne konkurencije i u konačnom omogućiti svim učesnicima na predmetnom tržištu ravnopravan položaj, na dalje postupanje. Agencija je upravo zbog razloga što postupci dodjele koncesije mogu trajati određeni vremenski period, kao i potrebe za što hitnije okončanje postupka dodjele koncesije u obavještenju - „Competition advocacy“, navela da smatra da bi sva pravna lica koja ispunjavaju zakonom propisane uslove za obavljanje predmetne usluge trebala biti u istom pravnom položaju, odnosno obavljati lučku uslugu u Bokokotorskom zalivu i akvatorijumu Luke Kotor do okončanja postupka dodjele koncesije“, kazali su Pobjedi iz AZK.
Nezakonitosti
Predsjednica odbora direktora Luke Kotor Ljiljana Popović- Moškov je na pitanje Pobjede zašto je dobro to što je Luka Kotor preuzela obavljanje usluge pilotaže, tj. dobila ekskluzivitet u tom poslu, a u kontekstu činjenice da su u proteklih deceniju i više taj posao obavljale privatne firme, kazala da su u Zakonu o lukama jasno definisane sve vrste lučkih usluga, pa među njima i usluga pilotaže.
„Tako da je praktično na nezakonit način ova usluga izdvojena prilikom definisanja prvobitnog ugovora o prvenstvenoj koncesiji. Potpisivanjem ovog aneksa ispravljena je pomenuta nezakonitost i lučka usluga pilotaže uvrštena je sa svim ostalim lučkim uslugama u pomenuti ugovor“, kazala je Popović-Moškov Pobjedi.
Ona je nakon potpisivanja aneksa ugovora 23. maja kazala da je to jedan od značajnijih dana u poslovanju ove kompanije, dodajući da će to obezbijediti stabilnost i sigurnost poslovanja Luke u narednih osam i po godina. Ona se zahvalila Vladi i resornom ministarstvu jer su, kako je kazala, imali sluha, podsjećajući da je Luka Kotor još 2021. godine podnijela inicijativu za aneks ugovora, ali da je tek sada realizovana.
„Ovim aneksom ugovora koncesioni ugovor koji je u martu 2019. potpisan na 12 godina, produžava se za 13 mjeseci koliko je bilo zabranjeno poslovanje u vrijeme pandemije korona virusa. Zatim, ispoštovan je i Zakon o lukama koji je striktno odredio šta su to lučke usluge. Pri dodjeljivanju prvenstvene koncesije Luci Kotor su dodijeljene sve djelatnosti osim pilotaže. Sada je i posao pilotaže obuhvaćen prvenstvenom koncesijom i zaokružen je čitav set lučkih usluga, kako i predviđa zakon“, kazala je Popović-Moškov dodajući da će država po ovom osnovu godišnje prihodovati preko milion eura.
Predmet koncesije predstavlja pravo na obavljanje lučke usluge - lučke pilotaže na području Luke Kotor i pilotaže plovnog objekta u Bokokotorskom zalivu od spoljne ili unutrašnje pilotske stanice na ulazu u Bokokotorski zaliv do luke ili akvatorijuma koje Luka koristi za potrebe sidrišta. Ta djelatnost Luci Kotor, koja je u većinskom vlasništvu Opštine Kotor, obezbjeđuje značajan dio njenih ukupnih prihoda, zbog čega je menadžment istrajno insistirao da svi brodovi koji uplovljavaju u kotorsku luku moraju koristiti usluge njihove pilotske službe. Luka Kotor je sada, eliminisanjem konkurencije u liku kompanija Boka pilot & tug boat services i Sea Pioneer Montenegro iz Herceg Novog, obezbijedila monopol u obavljanju unosnog posla pilotaže brodova koji uplovljavaju u Kotor.
Prema nezvaničnim informacijama, kompanija Boka pilot & tug boat services je na godišnjem nivou pilotirala više od 50 odsto svih brodova koji su uplovili u Kotor, dok je preostali udio posla odrađivala pilotska služba Luke Kotor. Iako su prvobitno pristali da daju komentar na ovu temu, iz kompanije Boka pilot više nijesu odgovarali na naše pozive.
Milionska tužba
Pred Privrednim sudom je u toku postupak protiv države u kojem kompanija Sea Pioneer traži milionsku odštetu tvrdeći da su onemogućeni da obavljaju posao koji su dobili na tenderu, jer je Vlada zaključkom poništila taj ugovor. Upitani da to prokomentarišu, iz UPSUL-a su Pobjedi kazali da je Vlada imala obavezu da na osnovu presude Upravnog suda poništi odluke o dodjeli koncesije na osnovu koje je zaključen ugovor sa ovom kompanijom.
„Vlada nije samoinicijativno poništila ugovore o koncesije, već je postupila u skladu sa obavezom proisteklom iz odluke suda“, rečeno je iz UPSUL-a.
Ovoj kompaniji i Luci Kotor Vlada je u junu 2020. godine dodijelila koncesiju na pet godina. Kompanija Boka Pilot & tug boat services je, nakon što je njena ponuda odbijena, pred Upravnim sudom poništila takvu odluku Vlade, nakon čega je donijet zaključak kojim je Luci Kotor dato ekskluzivno pravo za pilotažu.