Društvo

Još jedno sporno angažovanje nastavnog kadra u školama

Istoričar predaje i muzičko i informatiku

U pljevaljskoj Osnovnoj školi ,,Kruševo“ profesor istorije je angažovan da osim tog predmeta predaje i informatiku i muzičko vaspitanje.

Istoričar predaje i muzičko i informatiku Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Iz Ministarstva prosvjete, kojim rukovodi ministar Miomir Vojinović, potvrdili su Pobjedi ovu informaciju i saopštili da su upoznati sa tim slučajem. Kažu da će u narednom periodu ,,preduzeti sve potrebne aktivnosti kako bi riješili problem, u skladu sa zakonskim ovlašćenjima“.

Pobjeda je ove sedmice pisala kako je, takođe, u Pljevljima, ali u Srednjoj stručnoj školi u decembru jedan profesor istorije predavao i predmete koji se tiču šišanja i prepariranja kose. Koliko je još ovakvih slučajeva u praksi, postoji li takva statistika, iz resornog ministarstva nam nijesu odgovorili.

Ministarstvo prosvjete je ove sedmice, sudeći po odgovorima, opravdalo Srednju stručnu školu u Pljevljima koja je, kako je Pobjedi ispričao direktor, u decembru angažovala nastavnika istorije da predaje i predmete koji se tiču šišanja i prepariranja kose. Rekli su da je dva časa teoretske nastave na modulu predmeta ,,šivenje i izrada jednokratnih frizura“ i ,,prepariranje kose“ nastavnik dobio samo na par dana dok se ne pronađe trajnije rješenje. Naveli su i da je predmetnim programima predviđeno da teorijsku nastavu iz ta dva predmeta može izvoditi nastavnik kvalifikacije nivoa obrazovanja VII1 obrazovanja iz oblasti hemijske tehnologije, hemije ili farmacije.

''Nastavnika pomenutog zanimanja nema na evidenciji pljevaljskog Zavoda za zapošljavanje, a i nemoguće bi bilo nekog angažovati na samo dva časa. To je razlog zašto je direktor privremeno pomenute časove dodijelio nastavniku istorije, kao dopunu norme. Trenutni nastavnik hemije, u nedostatku tog kadra, već ima časove preko norme, pa nije mogao preuzeti navedene časove'' kazali su tada iz Ministarstva.

Direktor srednje škole Bojan Strunjaš rekao je da imaju problem da pronađu stručni kadar, inženjere mašinstva, elektrotehnike, da ih nema na birou i da su prinuđeni da ponekad angažuju nestručan kadar.

''Bio sam direktor škole kada je angažovan profesor koji je u decembru predavao istoriju i ove druge predmete. To je bilo nekoliko časova. Nije bilo stručne osobe koja je mogla to da predaje. Tražili smo na birou, nema je uopšte. Profesorica koja predaje sada te predmete zatvorila je frizerski salon'' naveo je direktor.

I u jednoj osnovnoj školi u Pljevljima zabilježen je slučaj da je ranije profesor geografije predavao i hemiju i fiziku. Direktorica te ustanove nedavno je izjavila da su se roditelji žalili da će ispisati djecu, jer nemaju znanja iz tih nauka, ali je profesor demantovao te navode i kazao da je predmete predavao - u kratkom periodu.

Predsjednica NVU Prosvjetna zajednica mr Olivera Leković kazala je za Pobjedu kratko da na sve te slučajeve može reći da pokazuju da mnogi ne rade svoj posao. Konkretno misli na inspekciju, resorno ministarstvo, Univerzitet…

''A ko radi, radi ono što mu nije posao'' rekla je Leković.

U javnosti je u više navrata problematizovan problem što u školama fali kadra matematičara, fizičara, hemičara… Pojedine obrazovne ustanove mjesecima raspisuju oglas za matematičara i niko se ne odaziva. Neke ga objavljuju čak 15- 20 godina. Direktori su javno poručivali da se svi suočavaju sa istim poteškoćama, bez obzira da li je riječ o školi koja je u urbanom ili ruralnom dijelu Crne Gore.

Crnogorska akademija nauka i umjetnosti i Prirodno-matematički fakultet Univerziteta Crne Gore ranije su organizovali okrugli sto na kom se, pored ostalog, pričalo o nedostatku matematičara i kako na kraju ispaštaju đaci zato što ne dobijaju adekvatno znanje, jer se zapošljava nestručni kadar da im prenosi znanje. Tada je saopšteno da je u školama 163 nestručna nastavnika, odnosno 34,10 odsto. Kako se na konkurse ne javljaju stručnjaci iz te oblasti, matematiku onda predaju studenti PMF-a, inženjeri, učitelji, profesori engleskog… Najavljeno je i da će 61 profesor da ode u penziju, te da će tek nastati - veliki problem. Redovni prof. ovog fakulteta dr. Predrag Miranović, bivši dekan i nekadašnji rektor Univerziteta Crne Gore, kazao je nedavno Pobjedi da im se nakon tog okruglog stola niko nije obraćao od nadležnih, da porazgovaraju i pronađu rješenje.

Prosvjetna zajednica Crne Gore predložila je ministru prosvjete Miomiru Vojinoviću, na sastanku u maju, da se smanjenjem norme u odnosu na ostale predmete ili na drugi način – preko plata ili stambenom politikom motivišu učenici da upišu fakultete čiji kadar nedostaje u učionicama.

''Nažalost, po ovom pitanju, nije ništa konkretno preduzeto i kao da se sve svodi na logiku bolje bilo kakav nastavnik no nikakav jer nastavni proces se mora realizovati, a sistemski deficit kadra se ne rješava'' rekla je tada profesorica mr Danijela Delibašić, članica Upravnog odbora Prosvjetne zajednice.

Portal Analitika