MEMS senzore razvili su partneri projekta pod akronimom RISE (Real-time earthquake rIsk reduction for a reSilient Europe), a u realizaciji su učestvovali rukovodilac projekta dr Nina Serdar, istraživač doc. dr Jelena Pejović i viši laborant Dragan Ćalić.
“Instrumentalizovana “pametna” zgrada u Crnoj Gori, prva takve vrste, opremljena inovativnim senzorima razvijenim u okviru H2020 RISE projekta, ujedno će biti dio šireg evropskog informacionog sistema za brzu procjenu gubitaka usljed dejstva zemljotresa. Kroz ovaj projekat, po prvi put u Crnoj Gori primijeniće se logika pametnih gradova u oblasti pripremljenosti na dejstvo zemljotresa”, naglašavaju sa Građevinskog fakulteta.
Primijenjena tehnologija u MEMS senzorima pogodna je za detektovanje zemljotresa, ali i za nadzor stanja konstrukcije nakon zemljotresa u okviru radnji iz opsega preventivnih mjera i mjera ranog odgovora od seizmičke opasnosti.
U narednim nedjeljama, kaoo su istakli, očekuje se potpuno opremanje zgrade senzorima. Senzori su u konstantnom procesu razvoja sa ciljem progušćenja mreže seizmičkih senzora i njihovog masovnog postavljanja uz prihvatljivo niske cijene koštanja.