U okviru ovog projekta, nedavno je završena akcija čišćenja koralnih zajednica Zlatnog korala (lat. Savalia savaglia) na ove dvije lokacije u Bokokotorskom zalivu, pri čemu je sakupljeno 1163 komada čvrstog otpada, najviše plastične i staklene ambalaže, a koji je razvrstan i izmjeren prema “Metodologiji za monitoring otpada iz mora na morskom dnu” razvijenoj u okviru “IPA Adriatic DeFishGear” projekta.
“Sledeće aktivnosti projekta podrazumjevaju ograđivanjeova dva lokaliteta bovama na moru, koje će fizički onemogućiti prolaz i sidrenje plovila,u cilju zaštite staništa Zlatnog korala(lat. Savalia savaglia), a uz prethodno dobijene saglasnosti Uprave za pomorsku sigurnost i Direkcije za inspekcijski nadzor u pomorskom i unutrašnjemplovnom saobraćaju Ministarstvasaobraćaja i pomorstva. Takođe, projektom su planirane i aktivnosti postavljanja informativnih tabli i izrada informativnog materijala, kako bi se zainteresovana javnost bolje upoznala sa značajem Zlatnog korala (lat. Savalia savaglia) i koralnih zajednica u Bokokotorskom zalivu”, navodi se u saopštenju.
Akcija čišćenja
Podaci o stanju ovih koralnih zajednica, prvi put su dobijeni u 2019. godiniu okviru projekta GEF Adriatic koji sprovodi Ministarstvo održivog razvoja i turizma i Mediteranski akcioni plan Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu. Na osnovu podataka dobijenih kroz ovaj projekat, pokrenuta je inicijativakod nadležnih institucija za zaštitu staništa kolonija Zlatnog korala (lat. Savalia savaglia), na lokalitetima Dražin vrt i Sopot u Bokokotorskom zalivu.