Kognitivni problemi koji utiču na sposobnost koncentracije, zajedno sa zaboravnošću i umorom, posljedice su dugotrajnog kovida19.
Još nije utvrđeno koliko bi problemi s pažnjom mogli biti rašireni nakon infekcije koronavirusom.
U studiji su učesnici koji su prethodno bili pozitivni na koronavirus, ali nisu prijavili druge uobičajne simptome dugog kovida, zamoljeni da učestvuju u testovima pamćenja i kognitivnih sposobnosti.
Naučnici su otkrili da su učesnuci bili znatno lošiji u prisjećanju ličnih doživljaja, poznatih kao epizodno pamćenje, do šest mjeseci nakon infekcije.
Takođe su do devet mjeseci nakon infekcije imali veći pad sposobnosti održavanja pažnje od nezaraženih pojedinaca.
Iznenađujuća posljedica i kod onih koji nisu imali izražene simptome
"Ono što je iznenađujuće je da, iako naši ispitanici koji su preboljeli kovid19 nisu u vrijeme testiranja imali uobičajene simptome te bolesti, imali su oslabljenu pažnju i pamćenje", rekao je dr. Sijia Zhao s Odjela za eksperimentalnu psihologiju Univerziteta Oxford.
“Naši nalazi otkrivaju da kod ljudi mogu mjesecima trajati hronične kognitivne posljedice."
Naučnici su rekli da je istraživanje pokazalo da se epizodna memorija i sposobnost koncentracije uglavnom vraćaju u normalu nakon šest odnosno devet mjeseci.
Učesnici su takođe pokazali dobre rezultate u testovima ostalih kognitivnih sposobnosti, uključujući radno pamćenje i planiranje.
Istraživanjem je bilo obuhvaćeno 136 učesnika.
Stephen Burgess iz sektora za biostatistiku MRC-a na Univerzitetu Kembridž ocijenio je da su, iako je broj ispitanika bio mali, "razlike između grupe sa kovidom i bez kovida u smislu nekoliko specifičnih obilježja kognitivne sposobnosti analiziranih u ovoj studiji bile upečatljive".