Zanimljivosti

Istraživanje pokazalo: Jedan od najčešćih ADAS pomoćnika u vožnji uzrokuje udese

Do problema dolazi jer se prema studiji vozač previše opušta kada ih koristi, ne obraćajući pažnju na ono što bi trebao na ono što se događa na putu

Istraživanje pokazalo: Jedan od najčešćih ADAS pomoćnika u vožnji uzrokuje udese Foto: Profimedia
Portal AnalitikaIzvor

Već se naveliko govori o autonomnim automobilima, ali stvarnost je još takva da na putevima mnogi vozači ne znaju ispravan način korištenja različitih naprednih sistema pomoći vozaču (ADAS) koje imaju njihova vozila.

To, zapravo, čini upotrebu nekih od njih opasnim pa se čak može povećati mogućnost nesreće, ističe to studija objavljena u publikaciji Science Direct, piše El Pais.

Izvještaj stavlja u središte pažnje i jedan od najčešćih sistema pomoći prisutan u današnjim automobilima, a to je tempomat (CC).

Operacija ovog sistema je zapravo vrlo jednostavna: u svojim bazičnim verzijama omogućuje vam podešavanje brzine koju će vozilo samostalno održavati, što je korisno pri vožnji autoputem. Već neko vrijeme češće je prisustvo razvijene varijante, adaptivni tempomat (ACC) koji, osim podešavanja brzine, održava bezbjednu udaljenost od vozila ispred i usporava brzinu kad automobil ispred vas takođe usporava.

Svrha svega ovog je sigurnija vožnje, međutim studija ukazuje na suprotno: njegova upotreba uzrokuje više nesreća.

Od svih ADAS sisitema koje su analizirali u studiji i CC i ACC spadaju u sisiteme udobnosti, odnosno one koji omogućuju vozaču da se opusti i nude visok nivo kontrole.

Do problema dolazi jer se prema studiji vozač previše opušta kada ih koristi, ne obraćajući pažnju na ono što bi trebao na ono što se događa na putu, što se pretvara u povećanje šansi da dođe do udesa. To što auto "vozi sam", potpuno pogrešno vozaču daje za pravo da mu padaju na pamet neke druge radnje kod "dosadne vožnje autoputem" osim praćenja vožnje (gledanje u mobilni, pisanje poruka, surfanje portalima i slično).

Kod tempomata povećanje iznosi osam odsto, dok je kod adaptivnog tempomata taj postotak i veći - 12 dosto. To bi trebalo biti obrnuto, ali činjenice su da što više pomoći sistem nudi, to mu prosječni vozač više vjeruje i manje je svjestan. Međutim, to ne znači da svi ADAS sistem uzrokuju slične situacije, jer su u nekim slučajevima rezultati pozitivni.

Sistem koji najviše pomaže u smanjenju broja nesreća je onaj za održavanje vozila u saobraćajnoj traci (LDWS), koji smanjuje broj incidenata za 19,1 odsto. Sljedeći je sistem nadzora vozača (DMS), s 14 odsto, koji je odgovoran za upozorenje vozača ako pokaže simptome umora ili prestane da obraća pažnju na ono što se događa na putu. Zbog toga je oprez potreban i više kod vožnje na tempomatu i adaptivnom tempomatu jer kada vozaču odlutaju misi to može biti smrtonosno, prenosi Autoklub.

Portal Analitika