Italija tako u četvrtak postala prva zemlja u Evropskoj uniji koja je zabranila "uzgojeno meso", proizvedeno u laboratoriji od ćelija životinjskog tkiva.
Zakon o tome kojeg je odobrio Parlament uz prijetnju velikim kaznama zabranjuje i opisivanje proteina biljnog porekla kao "mesa".
Mnoge kompanije širom svijeta prodaju "biljne alternative za meso" koje se reklamiraju kao rješenje za etička pitanja u vezi sa industrijskom poljoprivredom i rješenja za životnu sredinu pošto je stočarstvo je jedan od glavnih uzroka emisije gasova koji zagađuju i zagrijevaju atmosferu.
Prodaja "uzgojenog mesa" je zasad dozvoljena u Singapuru i Sjedinjenim Državama, ali ne i u EU, iako su evropske kompanije prikupile sredstva za finansiranje istraživanja za to.
EU smatra "uzgojeno meso" "novom hranom" i ono bi kao takvo, kao i svaki novi proizvod, trebalo da dobije dozvole za stavljanje u promet.
Italijanski ministar poljoprivrede Frančesko Lolobriđida rekao je da "uzgojeno meso" "prekida plemenit odnos između zemlje, čoveka i rada koji nas je milenijumima pratio i omogućavao nam da kultivišemo zemljište".
Italijanska nevladina "Međunarodna organizacija za zaštitu životinja" smatra je da je novi zakon nepotreban "pošto 'uzgojeno meso' još nije odobreno za ljudsku ishranu u Evropi i stoga se ne može plasirati na tržište".