- Nakon njegovog boravka u Crnoj Gori došao sam na ideju da radim temu o crnogorskim migracijama u Južnu Ameriku i privilegija mi je što na Univerzitetu Oviedo radim temu koja do danas nije rađena u međunarodnim odnosima. Želja mi je da temu uradim iz perspektive Latinske Amerike, i da ukažem na značaj crnogorske emigracije. Nadam se da ćemo Gordan Stojović i ja uspjeti da udružimo naše radove i napravimo nešto što će biti od značaja i za Crnu Goru i za studije Latinske Amerike u svijetu, kazao je Ivanović.
Dobar poznavalac prošlosti Zelenog kontinenta govorio je, prije svega, o starim civilizacijama, posebno o kulturi Maja u svijetlu aktuelne teme o smaku svijeta i objasnio da datum oko koga se toliko govorilo nije proročanstvo, već kraj ciklusa u kalendaru Maja. Ova predviđanja se nalaze u kodeksu Maja, naglasio je Ivanović.
On se osvrnuo i na nestanak ove velike civilizacije, ukazujući da su Maje nestale prije dolaska Španaca. „Na kraj ove velike civilizacije uticalo je to što je došlo do velikog iscrpljivanja zemljišta. Maje su zbog toga napuštale svoja prebivališta i selila se u druge djelove prašume. Danas ih na latinoameričkom kontinrentu ima oko 7 miliona, a najviše ih je u Gvatemali, kazao je Ivanović
Istoričar Južne Amerike govorio je i o burnoj prošlosti ovog dijela svijeta o kome, kako je kazao, još uvijek malo znamo, jer u Amazoniji postoje plemena o kojima se gotovo ništa ne zna, koja su toliko udaljena od civilizacije.
Govoreći o fenomenu pokrštavanja stanovništva Latinske Amerike, Ivanović je kazao da se ono odvijalo u više pravaca i da su najumjereniji način pokrštavanja imali Jezuiti.
Ivanović je naglasio da je Latinska Amerika specifična po miješanju svih rasa i da je potpuno prirodno što su crnogorski iseljenici, na primjer, u skladu živjeli sa Mapući indijancima, na sjeveru Argentine, na granici sa Bolivijom. U Latinskoj Americi sve postaje drugačije, tamo svaka ideja poprima novo značenje, pa i svaka migracija, kazao je Ivanović.